Nazwa botaniczna
Pilea, ok. 200 gatunków
Rodzina
Pokrzywowate (Urticaceae)
Wielkość
Średnio osiągają 20-30 cm, ale przy zbyt słabym świetle mogą się wyciągnąć znacznie wyżej. W ciągu roku mogą podwoić lub nawet potroić swoją wielkość.
Wygląd
Pilea jest to niewysoka bylinka o zielnych, cienkich pędach na których wyrastają eliptyczne lub jajowate liście z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym, wszystkie gatunki mają liście z drobnymi wypukleniami dzięki czemu wyglądają znacznie ciekawiej.
Gatunki/odmiany
- Pilea peruwiańska (Pilea spruceana), pochodzi z Peru i Brazylii i jest jedną z najładniejszych roślin doniczkowych. Dorasta do 15-20 cm. Jej liście (długości do 8 cm i szerokości 2,5-3 cm) są pokryte włoskami. Dzięki podziemnym rozłogom bardzo szybko się rozrasta. Uprawia się kilka odmian tego gatunku.
- Pilea grubolistna (Pilea crassifolia), występuje na Jamajce; dorasta do wysokości 50 cm i dobrze się krzewi. Liście, długości do 13 cm i szerokości do 4 cm, są pokryte wypukłościami przypominającymi pęcherzyki, co sprawia, że wydają się dość grube (stąd nazwa). Ma bardzo drobne różowe kwiaty które pojawiają się prawie przez cały rok. W mieszkaniu roślina ta musi być często przycinana i odmładzana, a przy niedostatku światła szybko traci ładne wybarwienie.
- Pilea Cadiera(Pilea cadierei), gatunek ten pochodzi z Półwyspu Indochińskiego i należy do najczęściej uprawianych. W warunkach naturalnych jest krzewinką dorastającą do wysokości 40 cm. Liście są nieowłosione, długości 8-12 cm i szerokości do 5 cm, z wierzchu wzorzyste, od spodu jasnozielone. Gatunek ten w mieszkaniu kwitnie rzadko, a kwiaty ma niepozorne, biało-zielone.
- Pilea Mollisa (Pilea mollisi), ma drobne zielonkawe liście kształtem przypominające pokrzywkę (Coleus), jej odmiana „Monn Valley” jest zielona z ciemnym zabarwieniem wokół nerwów.
Występowanie
Obszary okołorównikowe całego świata z wyjątkiem Australii.
Informacje dodatkowe
Pileje rozrastają się dość szybko dzięki podziemnym pędom, jest to łatwa w hodowli i rozmnażaniu roślinka, idealna do terrariów tropikalnych.
Zastosowanie
Terrarium tropikalne. Ze względu na różnorodność rodzaju można utworzyć całą łączkę tych roślin w terrarium, obok poustawiać kamienie, jakiś łukowaty korzeń, w sąsiedztwie posadzić np. zamiokulkasa bądź trochę wysoką dracenę i efekt murowany. Te małe roślinki nie mają zbytnio dużego zastosowania, mogą jedynie służyć jako kryjówka dla drobnych żyjątek typu drzewołazy, młode traszki czy kumaki.
Stanowisko
Aby dobrze rosły i nie wyciągały się potrzebują miejsca jasnego, ciepłego o wysokiej wilgotności powietrza. Gleba powinna być ciepła, żyzna, lekka i średnio wilgotna, w zbyt mokrej gniją jej pędy i masowo gubi liście. Jeśli terrarium jest zbyt chłodne (temperatura poniżej 18°C) liście zaczynają czernieć i roślina powoli zamiera.
Hodowla
Pileę podlewamy wtedy, gdy ziemia zacznie lekko wysychać, należy uważać aby nie zalać naszej podopiecznej, co dwa tygodnie stosujemy nawóz dla roślin liściastych bądź dajemy pałeczki. Gdy zbytnio się rozrośnie przycinamy jej pędy do wysokości 5-8cm, a ze ściętych części robimy sadzonki. Co jakiś czas uszykujemy wierzchołki pędów dzięki czemu roślina lepiej się rozkrzewi.
Rozmnażanie
Rozmnażanie jest bardzo łatwe, najłatwiejszym sposobem jest podział, albo zrobienie sadzonek ze ściętych pędów, sadzonki te wsadzamy bezpośrednio do gleby w terrarium gdzie w szybkim czasie utworzą gęsty busz.
Opracowanie
Na podstawie własnych doświadczeń i literatury
- H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
- D. Longman „pielegnowanie roślin pokojowych”
Liczba wyświetleń: 4028