Nazwa botaniczna
Platycerium, 17 gatunków
Rodzina
Paprotnikowate (Polypodiaceae)
Wielkość
Roślina osiąga około 20-30 cm wysokości, jednak zwieszające się liście mogą osiągnąć długość nawet 60 cm lub więcej, jednak takie wielkości osiągają po kilkunastu latach hodowli.
Wygląd
Płaskla posiada specyficzny wygląd, posiada 2 rodzaje liści. Płonne, ułożone dachówkowato tworzą brązową rozetę z której wyrastają liście zarodnionośne wyglądem przypominające spłaszczone łosie rogi w kolorze pastelowej zieleni i brązowo zabarwionymi nerwami.
Gatunki i odmiany
- Platycerium alciorne (P. bifurcatum)
- Platycerium grande,
- Platycerium „Queen Wilhelmina”
Występowanie
Azja Południowo-Wschodnia, Indonezja oraz Australia i Nowa Zelandia.
Informacje dodatkowe
Płaskla jest epifitem, najczęściej występuje w konarach drzew gdzie zebrała się masa gnijących liści tworzących pożywne i bogate w składniki mineralne podłoże. W terrarium paproć tą możemy trzymać zarówno posadzoną w konarach, jak i w doniczce wkopanej w podłoże.
Zastosowanie
Terraria tropikalne, wiwaria i terraria bagienne, w tym ostatnim posadzona paproć musi znajdować się na konarze, a nie być posadzona w bagiennej glebie.
Stanowisko
Jasne lub półcieniste, wilgotne. Jak już wcześniej było wspominane płaskla nadaje się zarówno do posadzenia jako epifit w zagłębieniu konarów jak i posadzona w podłożu. Jednak jej liście będą się znacznie lepiej prezentować gdy będą swobodnie zwisać w dół, najlepiej nad zbiornikiem wodnym, który znacznie poprawi wilgotność powietrza co wpłynie korzystnie na rozwój paproci.
Hodowla
Rośliny podlewamy tylko letnią i miękką wodą którą wlewamy do zagłębienia między liśćmi płonnymi, jeśli roślina rośnie w wiwarium można używac wody znajdującej się w zbiorniku wodnym. Pod warunkiem że owa woda nie jest zanieczyszczona odchodami zwierząt, jak ma się to w przypadku żółwi wodnych które szybko brudzą wodę swoimi nieczystościami. Liści nie należy przecierać szmatką by oczyścić ją z kurzu lub nieczystości pozostawionych przed mieszkańców terrarium gdyż w ten sposób niszczy się piękną, filcowatą powierzchnię.
Rozmnażanie
Płasklę rozmnaża się z zarodników lub z tworzących się czasem pędów bocznych.
Piotr Jagodziński
Na podstawie własnych doświadczeń i literatury
- H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
- D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”
Liczba wyświetleń: 2356