Podłoża stosowane u gatunków węży właściwych
Ogólnie o podłożu stosowanym w terrariach z wężami – jakie wybrać- wady i zalety
Dziś na rynku istnieje wiele różnych marek, firm oraz typów podłoża polecanego do terrarium, postaramy się przedstawić ten temat w oparciu o węże (Serpentes) a konkretnie przybliżymy problematykę tematu u rodziny połozowatych (Colubridae). Każde podłoże ma swoje wady i zalety, nie ma w tym temacie idealnego środka dlatego wielu z terrarystów wyborem kieruje się nie ze względu na właściwości a na wygląd. Dla „wężów właściwych” możemy przyjąć złotą zasadę : ”Podłoże winno być nie do połknięcia, lub w razie połknięcia łatwe do wydalenia”. Często problemy w tej dziedzinie spowodowane są sugerowaniem złych produktów przez sklepy zoologiczne, lub kierowanie się estetyką a nie dobrem zwierzęcia.
Powinniśmy dobierać podłoże kierując się warunkami środowiskowymi w jakich nasz gad naturalnie bytuje, starając się odwzorować choć w minimalnym stopniu warunki naturalne.
W tym artykule przybliżę rodzaje podłoża stosowane przez terrarystów w Polsce, dane zebrane z forum Terrarium.pl oraz wielu obserwacji poczynionych na innych portalach.
Klasyfikacja podłoży i ich typów
Podłoże suche – trociny – iglaste – allspan
Podłoże suche – papier – papier z niszczarki (ścinki)
Podłoże suche – włókno – włókno kokosowe
Podłoże suche – drewno – drewienka bukowe
Podłoże suche – trociny – mieszane – tierwohl super
Podłoże suche – trociny – lignocel
Podłoże suche – żwirek – cats best eco plus
Podłoże suche – chips – chips kokosowy
Podłoże suche – żwir – żwir przemysłowy
Podłoże suche – liście – wysuszone skruszone liście
Podłoże suche – sztuczna trawa – sztuczna trawa
Podłoże suche – żwirek – benek corncat
Podłoże suche – papier – ręcznik papierowy
Podłoże suche – papier – gazeta
Podłoże suche – piasek – odpylony piasek
Podłoże suche – kora – kora siekana
Podłoże mieszane – piasek – piasek terrarystyczny
Podłoże mokre – torf – mielone włókno kokosowe
Podłoże mokre – mech – mech rafinowany
Podłoże mokre – mech – mech torfowiec
Podłoże mokre – torf – torf kwaśny
Podłoże mokre – ziemia – ziemia nie nawożona
Podłoże mokre – gąbka – pocięta gąbka
Podłoże mokre – ziemia – ziemia ogrodowa
Przy wyborze podłoża do swojego terrarium, powinniśmy się kierować przede wszystkim bezpieczeństwem pupila, dopiero potem wyglądem i estetyką. Węże a w szczególności Colubridae lubią zjeść podłoże bez jakiejkolwiek logiki czy pomysłu, tak po prostu i to zdarza się czasami. Dlatego z miejsca możemy odrzucić takie podłoża jak :
Drewienka, Chips kokosowy, żwir przemysłowy, różnego rodzaju kamienie (rozmiarowo do połknięcia) – przy połknięciu niemal pewne zaczopowanie i problemy z wydaleniem.
Piasek – piach zwykły – przy połknięciu z karmówką lub bez, wypiciu drobin z wodą zapycha jelita.
Ziemia ogrodowa, ziemia nie nawożona bez odpowiedniego przygotowania też odpada ze względu na możliwość trafienia różnych pasożytów.
Torf kwaśny – tu wszystko zależy od potrzeb gatunku który hodujemy u jednych się sprawdzi kwaśne ph u innych kategorycznie nie.
Teraz przystąpimy do omówienia zalet i wad wszystkich wymienionych wyżej typów,
Zaczniemy od trocin odpylonych, trociny liściaste i iglaste:
Dobrze chłoną, wiążą odchody, umożliwiają ukrywanie się, kopanie, po rozpakowaniu dają przyjemną woń drewna – do terrariów typu suchego, podłoże na pewno się sprawdzi.
Wady : Możliwość połknięcia przy karmieniu (czasem wbijają się w przełyk), przy dopuszczaniu można uszkodzić hemipenisy, przy przyklejeniu się do hemipenisa duże zagrożenie spowodowane stanami zapalnymi, szansa też na utratę hemipenisa poprzez oderwanie. Kolejną wadą jest walor estetyczny – kwestia gustu
Włókno kokosowe całe jak i mielone (miał kokosowy) :
Sprawdza się jako suche podłoże jak i mokre, całe włókno służy jako ładny dodatek i nadaje ładnego estetycznego wyglądu, mielone natomiast wygląda dość estetycznie, bardzo dobrze chłonie wilgoć, wiąże odchody, umożliwia kopanie, nadaje się do typów suchych(choć podłoże powinno być delikatnie wilgotne) jak i mokrych
Wady : Potrafi pleśnieć przy za słabej cyrkulacji powietrza, po całkowitym wyschnięciu potrafi pylić, przylepia się do karmówki (nie ma problemów z wydaleniem). Ryzyko aspiracji suchego włókna do dróg oddechowych i podrażnienia, zapalenia płuc bądź nawet śmierci. Raczej tylko do wilgotnych terrariów.
Koci żwir naturalny (Tylko naturalny, zbrylający) – Osobiście testowałem dwie marki Corncat (Benek) oraz Cat’s best
Nadają się tylko do suchego terrarium, świetnie wiążą odchody jak i wilgoć, przyjemny drewniany (cat’s best) lub kukurydziany (corncat) zapach, przy połknięciu oba bezproblemowe do wydalenia.
Wady : wygląd, wysuszanie powietrza (trzeba pilnować wilgotności, konieczna mokra kryjówka)
Żwirki bentonitowe, akrylowe, plastikowe czy drewniane niezbrylające paletki na pewno się nie nadają.
Papier – Gazeta, ręcznik papierowy, kartki
Jednorazowe podłoże, sterylne, łatwe do utrzymania porządku.
Wady : wygląd, uniemożliwia kopanie, chowanie się
Papier – Papier rozdrobniony, ścinki etc…
Jednorazowe podłoże, sterylne, łatwe do utrzymania porządku, możliwość kopania, chowania się.
Wady : wygląd
Mech – rafinowany, torfowiec lub inny :
Świetne naturalne podłoże, nadające się jako baza jak i jako dodatek estetyczny, często używane do tworzenia tzw mokrych kryjówek. Bardzo dobrze trzyma wilgoć, jako suche też się nadaje do terrarium.
Wady : przy złej cyrkulacji pleśnieje, żywy ciężko utrzymać
Sztuczna trawa :
Świetne podłoże dla wszystkich gatunków nie wymagających wysokiej wilgotności, łatwość utrzymania w czystości, w razie zabrudzenia umyć pod prysznicem.
Wady : uniemożliwia kopanie,chowanie się, nie trzyma wilgoci, w razie ubrudzenia trzeba porządnie wypłukać.
Podłoże naturalne – siekane liście, kora itp… :
Świetny dodatek do podłoża innych typu, dodaje wielu walorów estetycznych jak i zapachowych, naturalny wygląd.
Wady : Ciężko stosować jako bazę.
Pocięta gąbka :
Stosowana w mokrych kryjówkach lub przy inkubacji, świetnie chłonie i trzyma wilgoć/wodę
Wady: poza samym wyglądem, raczej nie stosuje się jako bazy, tylko w mokrych kryjówkach lub do inkubatorów
Podsumowując w gruncie rzeczy wybór zależy od warunków które mają panować w terrarium oraz od gatunku który ma w tym że terrarium ma bytować, jednym zależy bardziej na estetycznym i efektownym wyglądzie, drugim natomiast na dobru zwierzaka a trzecim na praktyczności stosowanego w terrarium podłoża. Ważne aby pamiętać o wszystkich aspektach biotopu w terrarium i nie dopuszczać do obniżenia wilgotności lub jej zbytniego wzrostu, pilnowaniu odpowiedniej temperatury. Podłoże powinno być czyste, nie zabrudzone, w razie zabrudzenia, wyczyszczone, wymienione lub wymyte. Najważniejsze to w tym wypadku sprawdzić dane podłoże i jego stosowanie, czy też na opakowaniu, czy poszukać opinii na forach czy portalach terrarystycznych, a nie koniecznie słuchać porad pana w zoologicznym, często bo wiem są polecane przez nich podłoża drogie i niepraktyczne, bądź niebezpieczne czy też takie które się po prostu nie sprzedają, tak działa biznes niestety a nie każdy pracownik zwykłego zoologa jest specjalistą od węży czy typów podłoży terraryjnych nie chciałbym nikogo urazić ale tak wygląda większość sklepów nastawionych na zysk. Sprawa ma się trochę lepiej jeżeli chodzi o sklepy typowo terrarystyczne, tam sprzedawcy są dużo bardziej odpowiedzialni, jednak mimo wszystko zasada sprawdzenia czegoś przed kupnem się przyda. Utarło się w polskim społeczeństwie stosowanie czipsu kokosowego i drewienek bukowych których stosowanie często prowadzi do zaczopowania a w konsekwencji do śmierci gada, którego właściciel zorientował się za późno. Wielu pewnie się zastanawia dlaczego poruszam ten temat, ale zbyt wiele tematów, problemów i pytań ostatnimi czasy się pojawia a wszystko to spowodowane jest stosowaniem podłoża które jest bardzo trudne do wydalenia w przypadku połknięcia.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Adam Krakówka na podstawie danych zebranych na Terrarium.pl oraz innych portalach polskich i zagranicznych. Podziękowania dla Piotra Piliczewskiego i Rafała Barcika za małe korekty, oraz wszystkim którzy pomogli w zbieraniu danych.
Liczba wyświetleń: 9377