Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
2169
0
Ptaszniki – Artykuły

Poecilotheria vittata – warianty we wzorze na brzusznej stronie ud III i IV pary odnóży

Poecilotheria vittata – warianty we wzorze na brzusznej stronie ud III i IV pary odnóży

 

Cel doświadczenia

Zauważyłem że zdarzają się pewne odmiany u Poecilotheria vittata. Różnice te widoczne są na brzusznej stronie odnóży III i IV pary. Odkryłem trzy różne odmiany u osobników pozyskanych z rozmnożenia osobników odłowionych w jednym obszarze.

Wprowadzenie

W roku 2003 otrzymałem około 20 młodych gatunku Poecilotheria vittata od Nicolai’a Pedersena, duńskiego miłośnika pająków, który jest zarazem moim dobrym przyjacielem i odkrywca gatunku Poecilotheria vittata. Gatunek ten został opisany przez P.J. Kirka w 2001r. i nazwany od nazwiska N. Pedersena. W 2005 roku jako pierwszemu w Szwecji udało mi się uzyskać i odchować kokon tego gatunku. Liczba młodych wynosiła 97. Niestety na tych osobnikach nie zostały przeprowadzone żadne badania.

Materiał badawczy

Przeanalizowane zostało 16 osobników w okresie ich rozwoju, do badań użyto osobników dorosłych i „subadult”. Osobniki te pochodziły prosto od N. Pedersena. Zostały urodzone w niewoli z rodziców odłowionych w Parku Narodowym Yala leżącym w dystrykcie Hambantota na terenie południowej Sri Lanki.
W czasie moich badań odkryłem, że istnieją trzy różne warianty wewnątrz gatunku. Różnice zauważyłem jeszcze kiedy pająki były w stadium młodocianym. Początkowo sądziłem że wzory te ulęgną zmianie w miarę wzrostu ptaszników, ale wygląda na to ze osobniki dorosłe zachowały odmienne warianty ubarwienia brzusznej strony ud III i IV pary odnóży.

Wariant 1.

Udo odnóża III: Dwa czarne pasy w bliższej i dalszej części uda połączone czarną linią. Po obu stronach tej linii widoczne duże białe pola.

Udo odnóża IV: Czarny pas w bliższej części uda. W części dalszej widoczny jest czarny trójkąt wypłowiały przy wierzchołku. Trójkąt ten kończy się w połowie długości uda.

Wariant 2.

Udo odnóża III: Dwa czarne pasy w bliższej i dalszej części uda połączone czarną linią. Po obu stronach tej linii widoczne małe białe pola.

Udo odnóża IV: Czarny pas w bliższej części uda. W części dalszej widoczny jest czarny trójkąt wypłowiały przy wierzchołku. Trójkąt ten kończy się w 2/3 długości uda.

 

Wariant 3.

Udo odnóża III: Całe udo jednolicie czarne, widoczny tylko wąski biały pasek w części bliższej

Udo odnóża IV: Dwa szerokie czarne pasy w bliższej i dalszej części uda. W dalszej części trójkąt przybiera formę prostej czarnej linii łączącej oba pasy.

 

Wariant 4.

Udo odnóża IV: Całe udo jednolicie białe (informacja od N. Pedersena). Bardzo podobne do odnóża IV u P. formosa (Pocock 1899, India)

 

Różnice w wariantach 1-3 na odnóżach III i IV pary

Poniżej ilustracja ukazująca różnice w wariantach 1-3 na odnóżach III i IV pary. W odniesieniu do ilustracji zawartej w deskrypcji gatunku Poecilotheria vittata , Kirk 2001 widoczne są znaczne różnice.



Opracowanie i źródła informacji
Stefan Phalagorn Bergström 2005, Tłumaczenie Łukasz Gościek


Źródła:

Kirk, P.J. 2001.
A new species of Poecilotheria (Araneae: Theraphosidae) from Sri Lanka. Journal of the British Tarantula Society 16(3): 77-88.
http://thebts.co.uk/forums/downloads.php?do=file&id=20&act=down

Rafn, S. 2004a.
Poecilotheria Simon, 1885. Pictorial key using ventral leg patterns.
http://www.fileden.com/files/2008/4/26/1884095/Poke%20ID.pdf

Liczba wyświetleń: 2169

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu