Psalmopoeus reduncus – ptasznik
Nazewnictwo
Gatunek został opisany przez Karsch’a w 1880 roku. Młodszym synonimem Psalmopoeus reduncus jest Psalmopoeus maya. Tak więc przeglądając różego typy oferty należy pamiętać, że jest to jeden i ten sam gatunek. Niekiedy można go spotkać także pod nazwą Tapinauchenius reduncus.
Systematyka
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena: | eukarionty (Eucaryota) |
Królestwo: | zwierzęta (Animalia) |
Typ: | stawonogi (Arthropoda) |
Podtyp: | szczękoczułkowce (Chelicerata) |
Gromada: | pajęczaki (Arachnida) |
Rząd: | Pająki (Araneae) |
Podrząd: | Opisthothelae |
Infrarząd: | Mygalomorphae |
Rodzina: | Theraphosidae |
Psalmopoeus reduncus (Karsch, 1880)
Wygląd
Ładny ptasznik o niewielkich rozmiarach. Już jako młode osobniki są ciekawie ubarwione. Odnóża są czarnej barwy z wyjątkiem tibia i metatarsus, które są pomarańczowe. Cały odwłok wyraźnie opalizuje na zielonkawy kolor. Wraz ze wzrostem pomarańczowa barwa na odnóżach całkowicie zanika.
- Dorosła samica z budowy jest masywniejsza od samca. Karapaks oraz uda mają złotawy kolor. Pozostałe części odnóży wpadają w barwę brązowo-szarą. Odwłok jest ciemnobrązowy z zielonym połyskiem, pokryty rudymi, rzadkimi włoskami.
- Dojrzały samiec jest bardzo smukły. Na pierwszej parze odnóży krocznych posiada haczyki, które odgrywają ważną role podczas aktu kopulacji, zaś na nogogłaszczkach znajdują się zbiorniczki z nasieniem, tzn. bulbusy. W normalnym świetle jest on cały szary, jednak używając flesz’a niemal w całości opalizuje na kolor złoty.
Dorosłe samice na ogół osiągają około 4-5 cm ciała, a z rozpostartymi odnóżami mierzą około 10-12 cm. Samce są nieco mniejsze.
Występowanie
Występuje w Kostaryce.
Biotop
Jego naturalnym siedliskiem są lasy deszczowe. Na wolności swoje gniazda buduje blisko ziemi, w różnego typu szczelinach drzew Dodatkowo obsypuje je dużą ilością podłoża.
Długość życia
Dorosłe samice przy dobrych warunkach żyją około 14-16 lat. Samce znacznie krócej, po przejściu ostatniej wylinki, żyją niecały rok.
Aktywność
Prowadzi on głownie nocny tryb życia. Aktywność zaczyna się zazwyczaj już o zmierzchu. Często można go zobaczyć, gdy chodzi po terrarium także we wczesnych godzinach porannych.
Zachowanie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.
Dorosłe osobniki często przejawiają agresje, choć na ogół wolą się wycofać i uciec do swojej kryjówki niż stosować obronę poprzez ugryzienie. Tak jak inne ptaszniki nadrzewne, potrafi być bardzo szybki i sprawnie skakać.
Jadowitość
Nie wyczesuje włosków parzących oraz nie posiada silnego jadu, choć często przejawia agresje.
Cechy szczególne
Psalmopoeus reduncus podobnie jak pozostali przedstawiciele rodzaju Psalmopoeus posiada narządy strydulacyjne typu I. Ten typ organu znajduje się pomiędzy maxillae, a chelicerae, które pocierając o siebie, wydają charakterystyczne „syczenie”, które ma za zadanie odstraszyć napastnika.
Terrarium
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.
Ze względu na ich stosunkowo nieduże rozmiary, terrarium o wymiarach 20x20x30 cm (dł/szer/wys) w zupełności powinno im wystarczyć.
Najczęściej polecanym a zarazem powszechnie stosowanym podłożem jest włóknina kokosowa, która bardzo dobrze trzyma wilgoć. Ptaszniki te prowadzą skryty tryb życia. W ciągu dnia zazwyczaj są dobrze schowane, tak więc urządzając terrarium nie możemy zapomnieć o zastosowaniu np. pionowo postawionej tuby korkowej czy też sztucznych roślin w których ptasznik będzie mógł zrobić sobie gniazdo (mimo iż jest to ptasznik nadrzewny, gniazda zazwyczaj robione są przy samej ziemi).
Temperatura
Temperatura jaka powinna panować w terrarium to 22-26°C, nocą kilka stopni niższa.
Wilgotność
Wilgotność zaś jaką powinniśmy zapewnić to około 70-75%.
Żywienie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.
Jeśli chodzi o żywienie, młode osobniki karmimy larwami much (tzn. pinki), wylęgiem świerszcza i bardzo małymi mącznikami. W miarę wzrostu pająka, podajemy coraz większą, wcześniej wspomnianą karmówkę. Dorosłe osobniki chętnie jedzą dorosłe świerszcze, nieduże gatunki karaczanów a także inne bezkręgowce.
Dymorfizm płciowy
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.
U dorosłych osobników dobrze zaznaczony jest dymorfizm płciowy, który opisałem w podpunkcie wygląd.
Rozmnażanie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.
Zanim zaczniemy je dopuszczać, samica powinna być wcześniej solidnie odkarmiona, gdyż często przejawia agresje wobec samca. Do samej kopulacji dochodzi zwykle bardzo szybko. Samica najczęściej po około 2-4 miesiącach, czasem nawet po pół roku, tworzy średniej wielkości kokon w którym znajduje się od 50 do 130 jaj. Inkubując kokon w temperaturze pokojowej (21-22°C) po około 3-4 tygodniach w kokonie pojawiają się nimfy I. Po upływie 2-3 tygodni przechodzą wylinkę i stają się nimfami II (w bardziej sprzyjających warunkach – w wyższej temperaturze, nimfy II mogą pojawić się po upływie 4-5 tygodni). W tym stadium są jeszcze około 3 tygodni, po czym zrzucają wylinkę i stają się ptasznikami. Od tej pory zaczynają polować oraz przyjmować pokarm.
Uwagi
Ptasznik niewielkich rozmiarów. Wbrew wszelkim opinią, nie zgadzam się z tym, że młode osobniki są bardzo wrażliwe na pleśń czy też padają bez wyraźnego powodu. Wręcz przeciwnie – jestem zdania, że jest to jeden z wytrzymalszych gatunków nadrzewnych, który nie powinien przysporzyć nikomu problemów. Bardzo szybko rosną i dojrzewają płciowo. Mimo dość agresywnego charakteru, nadaje się na pierwszego ptasznika nadrzewnego.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Tomasz Bryś 'Brysiu’
Źródła
Opracowane na podstawie własnych doświadczeń, a także:
http://www.birdspiders.com
http://www.exotic-animals.org
Katalog Normana Platnicka
Raporty rozmnożeniowe
Liczba wyświetleń: 23019