Grupa nieliczna. Łącznie opisano ok. 3.000 gatunków (73 w Polsce).
Są to drobne owady (0,7 – 25 mm). Mają długie, nitkowate lub szczeciniaste czułki, zbudowane z 11 – 40 członów. Mają oczy złożone i trzy przyoczka. Aparat gębowy gryzący. Ich ciało jest miękkie i lekko wydłużone. Na dziewięcioczłonowym odwłoku nie posiadają, żadnych przydatków. Mają dwie pary błoniastych skrzydeł, pierwsza para jest najczęściej większa. Skrzydła mogą być zabarwione. Wiele gatunków jest bezskrzydłe. Ich nogi są długie i cienkie. Stopy zbudowane są z 2 – 3 członów.
Gryzki związane są z lasami, jednak wiele gatunków występuje w sąsiedztwie człowieka. Są roślino- i grzybożerne. Niektóre odżywiają się rozkładającą się materia organiczną. Psotnik kołatek (Troctes divinatorius) niszczy w mieszkaniach książki, dywany, zbiory entomologiczne i botaniczne. Inne pospolite gatunki to: sklepiec (Psocus longicornis), czworogratka (Amphigeronita).
U wielu gatunków samce występują rzadko lub wcale. Zachodzi wówczas zjawisko fakultatywnego lub obligatoryjnego dzieworództwa. Rozwój z przeobrażeniem niezupełnym. Rozwój trwa rok, czasami rozwijają się dwa pokolenia w ciągu roku. Są jednymi z najstarszych grup owadów, znane od permu.
Rząd podzielono na dwa podrzędy: Atropida i Psocida. Pierwsze są dość dobrze poznane, żyją w domostwach ludzkich, magazynach spożywczych, zielarniach. Drugie wystepują głównie w lasach.
Liczba wyświetleń: 1664