-
Podkategorie:
- Ptaszniki – Artykuły (80)
- Ptaszniki – Encyklopedia (78)
- Ptaszniki – Opisy (319)
- Ptaszniki – Weterynaria (1)
Ptaszniki
Ptaszniki – Theraphosidae (Ptasznikowate) to grupa pająków obejmująca ok. 1 tys. gatunków. Charakteryzuje ją wiele cech pierwotnych takich jak: masywna budowa ciała, szczękoczułki skierowane ku dołowi oraz cztery (zamiast dwóch) płucotchawki, a także duże zęby jadowe do 1,5-2 cm. Do grupy tej należą największe żyjące na Ziemi pająki. Ptaszniki od 300 milionów lat nie zmieniły swojej postaci, można je wiec śmiało nazwać „żywymi skamieniałościami”.
Nazwa „ptasznik” pochodzi od badaczki z XVII wieku, która zobaczyła wielkiego pająka pożerającego ptaka. W języku niemieckim nazwa ptasznika to Vogelspinne („ptasi pająk”). W Ameryce ptaszniki nazywane są „tarantulas”, chociaż właściwe tarantule żyją w Europie. W Afryce ptaszniki mają nazwę „Baboon Spiders” (pająki pawiany) – dlatego że mogą biegać tak jak pawiany po stromych ścianach. Nazwa czeska „sklipkan” pochodzi od ptaszników podziemnych, które budują korytarze.
Ptaszniki to podrząd pająków (Araneida) obejmujący kilka rodzin, w Polsce występują i są pod ochroną 3 rzadkie gatunki z rodziny gryzielowatych (Atypidae) są to niewielkie pająki (25-35 mm), które spotkać możemy na suchych i ciepłych terenach, gdzie budują swoje nory przekraczające często głębokość 25 cm. ptaszniki – czytaj więcej…
Avicularia urticans – ptasznik (synonim)
Synonim: Avicularia juruensis.Ptaszniki - wiadomości
Nowy rok, nowe ja – Haploclastus devamatha zmienia nazwę. Rewizja Thrigmopoeinae.
Spinosatibiapalpus – Dwa nowe gatunki w świecie karłowatych ptaszników
Zmiany taksonomiczne w świecie ptaszników – Opisy podrodzin.
Neischnocolus (Ami) sp. Panama – zmiany nazw i zawiłości systematyczne
Selenogyrus – pierwsze zdjęcia rzadkiej grupy ptaszników afrykańskich (i 1 nowy gatunek)
Monocentropus balfouri 'Gold’ – Nowa odmiana? Przegląd literatury
Nowe opisy - ptaszniki
Caribena versicolor – ptasznik wielobarwny
Jeden z najchętniej kupowanych pająków. Rozpoznawany nawet przez początkujących, często wybierany na pierwszego pająka nadrzewnego. Lubiany za piękne ubarwienie i bezproblemowe rozmnażanie. Wyjątkowo specyficzny wygląd gwarantuje że nie ma szans na pomylenie tego gatunku z jakimkolwiek innym.Harpactira pulchripes – ptasznik
Harpactira pulchripes to wyjątkowo atrakcyjny ptasznik, który swoim wyglądem i charakterem zyskał niemałą popularność wśród hodowców i pasjonatów.