Ptaszniki

Ptaszniki – Theraphosidae (Ptasznikowate) to grupa pająków obejmująca ok. 1 tys. gatunków. Charakteryzuje ją wiele cech pierwotnych takich jak: masywna budowa ciała, szczękoczułki skierowane ku dołowi oraz cztery (zamiast dwóch) płucotchawki, a także duże zęby jadowe do 1,5-2 cm. Do grupy tej należą największe żyjące na Ziemi pająki. Ptaszniki od 300 milionów lat nie zmieniły swojej postaci, można je wiec śmiało nazwać „żywymi skamieniałościami”.

Nazwa „ptasznik” pochodzi od badaczki z XVII wieku, która zobaczyła wielkiego pająka pożerającego ptaka. W języku niemieckim nazwa ptasznika to Vogelspinne („ptasi pająk”). W Ameryce ptaszniki nazywane są „tarantulas”, chociaż właściwe tarantule żyją w Europie. W Afryce ptaszniki mają nazwę „Baboon Spiders” (pająki pawiany) – dlatego że mogą biegać tak jak pawiany po stromych ścianach. Nazwa czeska „sklipkan” pochodzi od ptaszników podziemnych, które budują korytarze.

Ptaszniki to podrząd pająków (Araneida) obejmujący kilka rodzin, w Polsce występują i są pod ochroną 3 rzadkie gatunki z rodziny gryzielowatych (Atypidae) są to niewielkie pająki (25-35 mm), które spotkać możemy na suchych i ciepłych terenach, gdzie budują swoje nory przekraczające często głębokość 25 cm. ptaszniki – czytaj więcej…

Avicularia urticans – ptasznik (synonim)

Synonim: Avicularia juruensis.






Popularne gatunki






Ptaszniki - wiadomości



14 grudnia 2019 / Jaszczurki, Krokodyle, Pajęczaki, Płazy, Ptaszniki, Węże, Żółwie

Aktualizacja aneksów UE. Od teraz gekony toke i inne kręgowce trzeba rejestrować

Ostatni element układanki CITES zaczyna obowiązywać dzisiaj (2019.12.14). Jest nim „Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/2117 z dnia 29 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi”. Na szczęście tym razem obyło się bez niespodzianek.
Czytaj więcej
26 listopada 2019 / Jaszczurki, Krokodyle, Płazy, Ptaszniki, Węże, Żółwie

[CITES] Nowelizacja – Poecilotheria, gekon toke i inne już na liście

Od dzisiaj zapowiadane wcześniej zmiany na liście CITES wchodzą w życie. Do listy kontrolującej handel zwierzętami dołączyły takie gatunki jak: Poecilotheria, czy gekon toke (pełna lista w artykule).
Czytaj więcej
8 listopada 2019 / Ptaszniki

Tliltocatl, Brachypelma – Podsumowanie zmian od 2015 roku

Dużo zmian trafiło się ostatnio w rodzaju Brachypelma. W związku z tym dużo osób może poczuć się zagubiona w gąszczu tych systematycznych zawiłości. Żeby wszystkim ułatwić życie mała ściąga poniżej co jest teraz czym.
Czytaj więcej
28 sierpnia 2019 / Jaszczurki, Krokodyle, Płazy, Ptaszniki, Węże, Żółwie

CoP 18 dobiega końca: Jakie zmiany zostały zatwierdzone na liście CITES?

Ostatecznie Konferencja Stron CITES odbyła się w Genewie (nie w Kolombo, jak wcześniej planowano), jednak pomimo utrudnień już pojawiły się pierwsze przegłosowane zmiany.
Czytaj więcej
25 marca 2019 / Ptaszniki, Skorpiony

Czterech polskich obywateli zatrzymanych w zachodnim Kalimantan (Indonezja – wyspa Borneo)

Czterech polskich obywateli zostało aresztowanych za nielegalne posiadanie okazów miejscowej fauny i flory w zachodnim Kalimantan (Indonezja).
Czytaj więcej
18 marca 2019 / Jaszczurki, Krokodyle, Płazy, Ptaszniki, Żółwie

(Marzec 2019) Zapowiedziano zmiany na liście CITES

Opublikowano propozycje zmian na liście CITES (marzec 2019) Na 18 Konferencji Stron konwencji waszyngtońskiej (CoP 18) w Kolombo na Sri...
Czytaj więcej

Nowe opisy - ptaszniki


  • Caribena versicolor – ptasznik wielobarwny

    Caribena versicolor – ptasznik wielobarwny

    Jeden z najchętniej kupowanych pająków. Rozpoznawany nawet przez początkujących, często wybierany na pierwszego pająka nadrzewnego. Lubiany za piękne ubarwienie i bezproblemowe rozmnażanie. Wyjątkowo specyficzny wygląd gwarantuje że nie ma szans na pomylenie tego gatunku z jakimkolwiek innym.
  • Harpactira pulchripes – ptasznik

    Harpactira pulchripes – ptasznik

    Harpactira pulchripes to wyjątkowo atrakcyjny ptasznik, który swoim wyglądem i charakterem zyskał niemałą popularność wśród hodowców i pasjonatów.

Aktualizowane artykuły