Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [13]
Loading...
36618
0
Początkujący, Ptaszniki – Artykuły

Ptaszniki – pytania

3. Jak urządzić terrarium? (wielkość, wyposażenie).

Po wyborze ptasznika, którego kupimy już w niedługim czasie należy zadać sobie pytanie, czy wybrany przez nas ptasznik jest zwierzęciem nadrzewnym, naziemnym, czy podziemnym, gdyż ma to decydujący wpływ na wielkość terrarium dla pupila

  • Dla ptaszników naziemnych polecam terraria, które mają wiele przestrzeni podłogowej, czyli takie, których długość i szerokość jest niemniejsza, niż 25 centymetrów. Wysokość takiego terrarium może wynosić 20 cm. Te rozmiary w zupełności wystarczają Brachypelmom, czy też Pterinochilusom, jednak ptasznikom, jak Lasiodora parahybana, czy Theraphosa blondi trzeba zapewnić o wiele większe terrarium, którego wymiary mogą mieć nawet 40/40/20. (dł./szer./wys.) Podane rozmiary są przeznaczone dla osobników dorosłych. Każde terrarium powinno mieć pewną warstwę podłoża, która w zależności od gatunku jest większa, lub mniejsza. Najbardziej polecam włókno kokosowe, gdyż dobrze trzyma wilgoć. Szczególnie u Brachypelm bardzo zalecana jest jakaś kryjówka, którą może stanowić połówka orzecha kokosowego. Moim zdaniem jest to wręcz idealna kryjówka. Dla dorosłej Theraphosy blondi, jako kryjówkę możemy przeznaczyć doniczkę. Bardzo użyteczna jest też miseczka z wodą, której wielkość dobieramy w zależności od rozmiarów ptasznika. Miseczka nie jest konieczna, kiedy mamy w terrarium dużą wilgotność podłoża, aczkolwiek ten element wyposażenia powinien znaleźć się w każdym terrarium. Terrarium możemy wyposażyć również w roślinki, jednak wiele gatunków lubi przebudowywać swe terytorium i często pająki te wykopują rośliny (np. Theraphosy lub Brachypelmy), albo zalepiają je pajęczyną (np.: Pterinochilusy), co w obu przypadkach prowadzi do śmierci roślinki, dlatego zaleca się stosowanie roślin o twardych liściach, na przykład fikus drobnolistny. Moim zdaniem jednak, o wiele lepiej sprawdza się sztuczna flora, czyli rośliny plastikowe, gdyż nie mają specjalnych wymagań, co do wilgotności i nasłonecznienia oraz nie zostaną zniszczone przez ptasznika. Do ogrzewania stosujemy czerwoną żarówkę. Na koniec warto dodać, że dobrym terrarium.
  • W przypadku ptaszników nadrzewnych sytuacja wygląda trochę inaczej. Należy zaopatrzyć się w wysokie terrarium (czasem do 30-40 cm), w którym przestrzeń podłogowa nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Podobnie, jak u gatunków naziemnych, należy wyposażyć pojemnik w miseczkę z wodą i z 2-3 cm podłoża. Jako że gatunki nadrzewne żyją w borealnym środowisku, powinno się włożyć do terrarium (pionowo) konar, który będzie stanowił trzon gniazda ptasznika. Zwierzę najprawdopodobniej zacznie robić gniazdo w miejscu, w którym konar styka się z szybą i tworzy najmniejszy kąt. Zaleca się posadzenie sztucznych roślin w jednym kącie pojemnika. Ściany powinny być wyłożone chropowatym materiałem (przykładowo korą, lub korkiem), po którym zwierzęta będą mogły się wspinać. Wentylację powinna stanowić siatka umieszczone u góry terrarium. Ptasznika ogrzewamy czerwoną żarówką. Dodatkowe wyposażenie i ozdoby terrarium zależą od inwencji hodowcy.
  • W przypadku podziemnych przedstawicieli Mygalomorphae, należy kupić dość wysokie terrarium o długości dochodzącej do 25, 35 cm. Wysokość powinna być duża dlatego, gdyż zwierzęta te wymagają dużej ilości torfu (włókno kokosowe jest tu niewskazane ze względu na sypkość). Oprócz tego dajemy miseczkę z wodą. Przed wpuszczeniem ptasznika do terrarium dobrze jest w jednym rogu pojemnika zrobić łyżką wgłębienie, które zwierzę będzie sukcesywnie pogłębiało. Ogrzewamy żarówką. Wszelkie ozdoby i rośliny są niewskazane, ze względu na to, ze pająk szybko je wykopie, czy też zniszczy.

Przykładowe wystroje terrariów można zobaczyć w tym artykule: Pomysły na wystrój terrarium dla ptasznika

Liczba wyświetleń: 36618

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu