Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
8049
0
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Ramulus nematodes 'Blue’

Ramulus nematodes 'Blue’ – PSG 55 – straszyk

Pierwsza udana hodowla Ramulus nematodes BLUE – PSG 55 (De Haan, 1842) miała miejsce w 2005 roku u Haralda Lamprechta ze Szwajcarii. Gatunek od jakiegoś czasu dostępny jest w Polsce. Jest jednak stosunkowo mało popularny pomimo swojego pięknego ubarwienia i sporych rozmiarów. Ze względu na swoją wyjątkowo delikatną budowę ciała należy się obchodzić z nim bardzo delikatnie. Zaatakowany popada w stan katalepsji, która może trwać sporo czasu. Owad wygląda wówczas jak martwy, jego mięśnie sztywnieją, a odnóża ustawiają się wzdłuż ciała lub sterczą nieruchomo pod znacznym kątem. Gatunek ten nie wydziela substancji obronnych. Jest prosty w hodowli i osobom, które hodowały już straszyki nie sprawi problemów.

Nazewnictwo

Nazwa polska: –

Synonimy

Cuniculina electum, Cuniculina insuetum, Cuniculina malaccensis, Lonchodes valgus

Występowanie

Malezja, Indonezja, Tajlandia.

Ciekawostki

W hodowlach występują 2 odmiany barwne: popularniejsza BLUE (opisana tutaj) jak i mniej popularna, w Polsce niestety niedostępna, ORANGE. Samce tej drugiej odmiany są barwy pomarańczowej, a samice nie posiadają liściastych wyrostków na głowie.

Wygląd

  • Samica

    Osiąga od 13 do 16 cm długości ciała. Do tej wielkości należy dodać spore rozmiary odnóży i uzyskujemy owada o długości dochodzącej do 30 cm. Jest to więc sporych rozmiarów gatunek. Podstawowy kolor samicy to zieleń, zarówno ciało jak i odnóża jednakowej barwy. Niekiedy samice przybierają mniej lub bardziej intensywną brązową barwę. Na głowie owada znajdują się charakterystyczne liściaste wyrostki. Czułki długości ok. 2 cm.

  • Samiec

    Znacznie drobniejszy od samicy, jego ciało jest bardzo cienkie. Długość ok. 11 cm. Barwa samców to piękny metaliczny niebieski kolor. Odnóża są natomiast barwy brązowej, która stopniowo przechodzi w czerń, wyjątkowo łamliwe. Na głowie posiada dwa kolcowate wyrostki. Czułki długości ok. 3,5 cm. Na końcu odwłoka znajduję się charakterystyczny narząd kopulacyjny.

  • Młode

    Tuż po wykluciu mierzą ok. 2 cm długości, są koloru szaro-brązowego. Bardzo delikatne. W późniejszych stadiach samice wybarwiają się na brązowo lub zielono, nimfy samców natomiast są metaliczno zielonego lub granatowego koloru.

  • Jaja

    Koloru brązowego, niezwykłej budowy: bardzo płaskie, zamszowe. Długości ok. 1 cm, rozrzucane po podłożu.

Hodowla

  • Dorosłe owady

    Gatunek nie sprawia większych problemów. Należy utrzymać wilgotność na poziomie 70-80% i temperaturę 20-25°C. Samica żyje jako imago ok. 9-10 miesięcy, samiec ok. 8miesięcy. Gatunek ten jest wyjątkowo duży i delikatny tak więc w zbiorniku hodowlanym nie może być zbyt dużo owadów, jak i nie należy łączyć tego gat. z masywnymi straszykami.

  • Młode owady

    Młode nie sprawiają większych problemów w hodowli. Warunki w terrarium utrzymujemy jak u dorosłych, zraszamy terrarium 1-2 razy dziennie. Rozwój od L1 do imago trwa zazwyczaj 4 miesiące.

  • Jaja

    Inkubacja zapłodnionych jaj w temp. 22-25°C trwa średnio 4-5 miesięcy, przy wilgotności 70-80%. Samica składa je w ilości 2-3 sztuk na dzień.

 

Żywienie

Gatunek ten nie jest wybredny i bez problemu można wyhodować go na jeżynie, malinie jak i dębie. Należy pamiętać aby pokarm w terrarium był zawsze świeży.

Terrarium

Ze względu na swoje spore rozmiary zbiornik hodowlany musi być obszerny. Minimalna wysokość to 50 cm, pozostałe wymiary dobieramy do ilości hodowanych osobników. Dno terrarium możemy wyłożyć ręcznikami papierowymi lub włókninom/torfem. W terrarium możemy umieścić cienkie, sięgające szczytu terrarium patyki. Unikamy umieszczania w terrarium konarów, które mogą utrudnić przejście wylinki i zmniejszają przestrzeń życiową.

Rozmnażanie

Płciowo, partenogeneza jest możliwa.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Bartosz Rom (BartekR) na podstawie własnych doświadczeń. Zdjęcia dodane przeze mnie autorstwa Katarzyny Siemiątkowskiej (Nv_A).

Liczba wyświetleń: 8049

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu