Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
4944
1
Artykuły – Rośliny

Rośliny bagienne

Wśród wielu rodzajów terrariów znajdują się również terraria, których część wodna zajmuje znaczny obszar są to tak zwane wiwaria, paludaria i riparia. Niewiele się one od siebie różnią i wszystkie trzymane tam rośliny mają podobne wymagania. Ogólnie rzecz biorąc rośliny bagienne można hodować w terrarium na dwa sposoby, zależnie jakie trzymamy tam zwierzęta.

Pierwszy typ to gdy tworzymy w terrarium błotniste podłoże (np. przy hodowaniu żab rogatych, traszek lub innych bagiennych stworzeń), wtedy też gleba czyli po prostu błoto jest całkowicie zalane wodą i niewiele roślin będzie mogło rosnąć w takich warunkach. Jest jednak grupa roślin która takie warunki preferuje, są to rośliny bagienne i torfowiskowe.

Hoduje je się bardzo łatwo, rośliny sadzimy bezpośrednio do gruntu, najlepiej w małych grupkach by stworzyć efektowne kępy. Rośliny te nie wymagają specjalnych zabiegów, jako oświetlenie wystarcza im zwykła żarówka energooszczędna lub jarzeniówka, podłoże utrzymujemy zawsze bardzo mocno wilgotne, woda może utrzymywać się ponad powierzchnią gruntu. Temperatura nie ma większego znaczenia, rośliny świetnie dostosowują się do warunków takich jakie potrzebują zwierzęcy mieszkańcy terrarium.
Do terrariów nie nadają się papirusy (Cyperus), ponieważ w szybkim czasie osiągną ponad 1,5 metra wysokości i swymi rozmiarami zaczną przeszkadzać.

W drugim typie terrarium, woda jest oddzielona od części lądowej szybką, dzięki czemu nie dochodzi do zabagnienia lądu, wodna jednak zajmuje znaczną powierzchnię, w takim typie terrariów mieszkają zwierzęta ziemno-wodne (np. większość płazów, agamy błotne, kraby). W części wodnej możemy hodować rośliny akwariowe (np. anubiasy, moczarki, żabienicy, zwartki), rośliny pływające (pistia, salwinia) oraz rośliny bagienne, które równie dobrze rosną, gdy ich korzenie są w wodzie, jednak nie zanurzamy całych roślin bagiennych a jedynie ich korzenie i kłącza.

Rośliny bagienne

  • Tatarak trawiasty (Acorus gramineus) – Bliski krewniak naszego rodzimego tataraka, jest jednak od niego znacznie niższy, osiąga 30-40cm wysokości. Posiada cienkie, sztywne liście kształtem podobne do traw. Kłącze sadzimy tuż pod powierzchnią gleby najlepiej gdzieś przy tylnej ścianie terrarium by roślina nie zasłaniała widoku. Tatarak jest prosty w utrzymaniu i w odpowiednich warunkach szybko rośnie tworząc efektowną kępę. Rozmnaża się go poprzez podział kłącza.
  • Syngonium, Zroślicha (Syngonium) – Silnie rozrastająca się roślina z rodziny obrazkowatych, posiadająca strzałkowate liście w różnych odcieniach zieleni i czerwieni (zależnie od odmiany).
  • Topian (Piscia stratiotes) – Jest to niewielka roślina pływająca tworząca rozetkę, sztywnych, liści pokrytych drobnym meszkiem w pastelowej barwie zieleni. Roślina ta szybko potrafi zarosnąć całą powierzchnię wodną, dlatego też od czasu do czasu przerzedzamy ją. Jest to bardzo dobry filtrator, a jej korzenie dobrze służą jako kryjówka dla kijanek i narybku. Poza tym na jej liściach chętnie wypoczywają niewielkie stworzenia jak np. kumaki dalekowschodnie czy niewielkie traszki.
  • Salwinia (Salvinia natans) – Jest to polska, pływająca paproć, która świetnie sprawdza się w terraryjnej hodowli. Dzięki niewielkim rozmiarom może być sadzona do zbiorników wodnych każdej wielkości, zarówno tych dużych jak i małych. Gdy zbytnio się rozrośnie, można ją łatwo podzielić, a nadmiar umieścić w innym zbiorniku wodnym.
  • Żabienica (Echinodorus) – Istnieje kilkadziesiąt gatunków dostępnych w sklepach zoologicznych, jednak większość jest trudna do rozróżnienia. Żabieniec można hodować zarówno w akwarium jak i paludarium. Najlepiej jest kupić egzemplarze młode, takie które będą po posadzeniu całkowicie zanurzone w wodzie. Z czasem jak będą rosnąć, wytworzą liście nadwodne i stworzą niewielki gąszcz idealny dla rzekotek i innych stworzeń lubiących wspinać się po łodygach nadbrzeżnych roślin. Gdy żabieniec osiągnie odpowiedni wiek, wytworzy niewielki kwiatostan z drobnymi, białymi kwiatami co dodatkowo ozdobi terrarium. Rośliny wytwarzają liczne odrosty dzięki czemu w szybkim czasie utworzą zwartą kępę.

 
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Jagodziński 'Łotysh’
Na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury:
„1000 najpiękniejszych roślin doniczkowych” H.Heitz

Liczba wyświetleń: 4944

Jedno przemyślenie na temat Rośliny bagienne

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu