Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
3493
0
Hodowle karmowe

Ryby – hodowla karmowa

Ryby w hodowli karmowej

Hodowla ryb z przeznaczeniem na zwierzęta karmowe jest w terrarystyce mało popularna i bardzo rzadko stosowana, wymaga bowiem dodatkowego sprzętu oraz zajmuje stosunkowo dużo miejsca. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na ich hodowlę, powinien wybrać jedynie te gatunki, które są łatwe w domowej hodowli oraz ogólnie dostępne w sklepach zoologicznych. Należą do nich gupiki, (Poecilia reticulata), mieczyki (Xiphophorus), zmienniak plamisty – platka (Xiphophorus maculatus), danio pręgowany (Danio rerio). Tu opisany zostanie jedynie gupik, wymagania wyżej wymienionych gatunków różnią się niewiele, a obszerne wiadomości na ich temat można znaleźć w wielu różnych książkach akwarystycznych oraz na wielu stronach internetowych.

Gupik (Poecilia reticulata) – zwany także pawim oczkiem, jest rybą najlepiej nadającą się do hodowli karmowej, ma małe wymagania środowiskowe. Można je hodować w małych akwariach, np. 40-50l, ale oczywiście im większe tym lepsze (nie można dopuścić do „przerybienia” akwarium). Wymaga czystej, często zmienianej wody, o temperaturze od 24 do 26°C. Gupiki osiągają różne rozmiary ciała, w zależności od płci, samice są zawsze większe od samców mają ok. 5 cm, a o połowę mniejsze od nich samce ok. 2,5 cm. W obrębie tego gatunku występuje bardzo duża różnorodność barw, form i kształtów, głownie płetwy ogonowej, jednak w hodowli karmowej nie ma to znaczenia, a nawet lepiej jest trzymać osobniki bez dużych kolorowych ogonów, ponieważ mają mniejsze wymagania. Aby założyć hodowlę gupików należy najpierw zakupić stado (lub kilka), składające się z samca i kilku samic. Ciąża u tych ryb trwa średnio ok. 4 tygodni, w tym okresie należy podnieść temperaturę w zbiorniku do 28°C. Samice gupików rodzą przeciętnie od kilkunastu, kilkudziesięciu, do 100 młodych (są to ryby jajożyworodne). Narybek zaraz po porodzie, przenieść należy do oddzielnego akwarium, gdzie będą rosły na przyszły pokarm dla naszych zwierząt terraryjnych. Można również przenieść tam matkę przed porodem i po porodzie ją odłowić. Gupiki żyją maksymalnie do 2 lat.

Gupiki karmi się różnorodnym pokarmem dostępnym w sklepach zoologicznych, należą do nich: pokarmy specjalne (Tetra Gupy, Tetra Rubin, i wiele innych), mrożone ochotki, dafnie. Młode ryby najszybciej rosną na karmie, której podstawą są ochotki i inny naturalny, pełnowartościowy pokarm.

Wyposażenie akwarium

Jeśli chodzi o wyposażenie zbiornika, to jest ono takie samo dla wszystkich wcześniej wymienionych gatunków ryb. Sprzęt akwarystyczny można podzielić na dwie grupy:

1) sprzęt podstawowy
– filtr – jest niezbędnym i najważniejszym urządzeniem w akwarium, ma on za zadanie oczyszczać wodę z zanieczyszczeń oraz ją napowietrzać. Obecnie na polskim rynku jest naprawdę bardzo duży ich wybór. Filtry dzielą się na 2 grupy: wewnętrzne (gąbkowe, podżwirowe) i zewnętrzne (kubełkowe, kaskadowe czyli przelewowe). Większość z nich jest prosta w obsłudze i dokładne ich opisywanie nie ma tu większego sensu, każdy zawiera pyzatym dokładna instrukcję.
– ogrzewanie – w celu ogrzewania akwarium, co jest potrzebne dla ryb pochodzących z ciepłych rejonów świata, stosuje się grzałki akwarystyczne, które dodatkowo podłączyć trzeba do oddzielnego urządzenia, jakim jest termostat, umieszczony na zewnątrz akwarium. Są również grzałki już z wbudowanym termostatem.
– oświetlenie – do oświetlenia akwarium użyć należy świetlówek, które trzeba zamontować w pokrywie akwarium. Można również kupić gotowe zbiorniki razem z pokrywani, jednak są one niestety dość drogie, jak na potrzeby hodowli karmowej, która być hodowlą tanią.
2) sprzęt pomocniczy
– siatki do łapanie rybek – przy hodowli karmowej są bardzo potrzebne, gdyż ułatwiają wyłapywanie ryb i przenoszenie ich bądź do innego akwarium, bądź bezpośrednio do skarmienia.
– termometr – służy do pomiaru temperatury
– odmulacze – służą one do usuwania z dna zbiornika nieczystości.
– czyściki do usuwania glonów z szyb akwarium

Wystrój

Wystrój w akwarium dla ryb na hodowlę karmową nie jest konieczny. Jego brak będzie ułatwiał utrzymanie czystości i obsługę oraz odławianie ryb, które przy pełnym wystroju może okazać się bardzo trudne. Nie konieczne jest również podłoże.

Skarmianie

Małymi gatunkami ryb można karmić głównie żółwie wodne (czerwonolice, żółwiaki i inne) oraz węże żywiące się rybami (zaskrońce, pończoszniki).

 

Łukasz Różański

Liczba wyświetleń: 3493

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu