Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
7442
0
Rośliny – Opisy

Sanseveria – sanseweria

Nazwa botaniczna: Sanseviera trifasciata „Leurentii”.

Nazwa rośliny związana jest z nazwiskiem Włocha, Raimnondo de Sango, księcia Sanseviero. Z jej włókien, podobnych do konopnych ,rdzenni mieszkańcy Afryki sporządzają cięciwy łuków. Potocznie w Niemczech nazywana jest „językiem teściowej”. Być może otrzymała ten przydomek ze względu na swoje niespożyte siły witalne. Sanseveria uchodzi bowiem za popularną na całym świecie, niezwykle mało wymagającą roślinę. Nie brak miłośników, którzy tej stepowej roślinie poświęcają całą swą pasję hobbisty. Najznakomitszym znawcą sansewerii naszych czasów był Anglik nazwiskiem Morgenstern.

Rodzina

Agawowate (Agavaceae) ok. 70 gatunków

Wielkość

Sanseveria może osiągnąć wysokość ok.1m, w terrarium nie powinna przekroczyć 70cm.

Wygląd

Zielona roślina o pojedynczych mięsistych, mieczykowatych liściach wyrastających z ziemi, których obrzeża są zaznaczone wąskimi żółtymi pasami. Liście pną się „ku niebu”. Kwiaty małe, zielonkawobiałe, o mocnym zapachu, zebrane po kilka w kwiatostan wysokości 50cm , przypominający kłos lub wiechę.

Gatunki/odmiany

  • Sanseviera trifasciata „Leurentii” – liście o żółtych brzegach
  • Sanseviera trifasciata „Hahnii” – twózą rozetkę o krótkim lejku
  • Sanseviera Moonshine – posiada kilka żółtawobiałych podłużnych prążków

Występowanie

Tropikalne regiony Afryki – dolina Konga,Madagaskar.

Zastosowanie

Świetnie nadaje się do stepowego terrarium, gdzie jest suche powietrze oraz dobre oświetlenie. Bardzo dobrze spełni rolę wystroju u gekonów lamparcich, gruboogonowych i innych stepowych jaszczurek. Z doświadczenia mogę napisać, że zwierzęta świetnie się wspinają po liściach, gdzie czują się bezpiecznie.

Stanowisko

Lubi mało wilgotne wręcz skąpo nawodnione podłoże i dobrze oświetlone miejsce, spryskiwanie umiarkowane. Nadmiar wody jest dla rośliny zabójczy!

Hodowla

Lubi bardzo dużo światła. Podłoże powinno być grubo ziarniste z kawałkami kamieni bez torfu. Zbyt niska temperatura i nadmiar wody w podłożu powodują gnicie szyjki korzeniowej. Sansewerie przesadza się rzadko najlepiej wtedy kiedy korzenie zaczynają rozpierać doniczkę. Liście zachowują większą jędrność przy niewielkich dawkach składników pokarmowych.

Rozmnażanie

Przez podział i z sadzonek liściowych, przy czym z żółto obrzeżonych sadzonek wyrastają jednolicie zielone młode rośliny.

 

Opracowanie i źródła informacji

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury:

  • „200 najpiękniejszych roślin doniczkowych” H.Heitz i A.Kogel

Liczba wyświetleń: 7442

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu