Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
4897
0
Wije – Opisy

Scolopendra hardwickei

Scolopendra hardwickei – skolopendra

Scolopendra hardwickei (Newport, 1844) opisana przez Newporta już w połowie XIX w. Od tego czasu ostatni naukowy opis jej morfologii ukazał się w 1930 roku w dziele „Dss Tierreich: Myriopoda. 2. Scolopendromorpha” autorstwa doktora Grafa Attemsa. Przez wiele hodowców określana mianem najpiękniej ubarwionego gatunku. Sam przyznaję, że jest to najokazalej ubarwiony gatunek jaki kiedykolwiek widziałem, przy czym niestety nieosiągalnym w handlu na chwilę obecną, w Europie posiada go jedna osoba o której mi wiadomo.
Niezwykłość tego gatunku spowodowana jest wyjątkowo jaskrawym i kontrastowym ubarwieniem, na zmianę czerwono-ciemnopomarańczowe i głęboko czarne segmenty z wyrazistą granicą między nimi, całości dopełniają ciemnopomarańczowe przechodzące w czerwień nogi, dwie ostatnie pary na końcach również ujmująco ciemne. Dorosłe osobniki osiągają do 16 cm długości. Anteny liczą 17 lub 18 członów, z czego pierwsze 6-7 jest błyszczące.

Występowanie

Gatunek bardzo popularny na południu Półwyspu Indyjskiego oraz bardzo rzadko występuje na wyspach Nicobar oraz bardzo, bardzo rzadko na Sumatrze.

Synonimy

  • Scolopendra bicolor (Humbert, 1865)
  • Scolopendra histrionica (C.L. Koch, 1847)

Cechy szczególne

Na zainteresowanie zasługuje wyjątkowo atrakcyjna kolorystyka tego gatunku. Segmenty 2, 4, 6, 9, 11, 13, 15, 17 i 19 oraz końcowe odcinki ostatniej pary nóg są kruczo czarne, pozostałe segmenty zaś intensywnie pomarańczowe.

Temperatura

Temperatura w dzień 22-28°C, w nocy 18-21°C.

Wilgotność

Wilgotność powietrza 70-80%.

Terrarium

Minimalne wymiary dla dorosłego osobnika to 30×20 w podstawie, oraz wysokość większa niż długość osobnika. Gruba warstwa podłoża, najlepiej torfu lub włókna kokosowego zmieszanego z piaskiem i wermikulitem. Obowiązkowym elementem wystroju jest miseczka na wodę oraz kryjówka (kawałek kory, kamień, itp). Dodatkowo możemy dodać roślinki lub inne elementy wystroju wedle uznania.

Rozmnażanie

Brak doniesień.

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Grzegorz Pełka (2007) na podstawie własnych doświadczeń i literatury:
Dr. Graf Attems. 1930. Myriopoda. 2. Das Tierreich – Scolopendromorpha;
J.G.E. Lewis. 1981. The biology of centipedes, Cambridge University Press;
http://www.scolopendra.eu

Liczba wyświetleń: 4897

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu