Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
2378
0
Wije – Opisy

Scolopendra polymorpha

Scolopendra polymorpha

Scolopendra polymorpha (Wood, 1861) jest północnoamerykańskim gatunkiem, osiągającym nawet do 12-13 cm, jak sama nazwa wskazuje (z łac. poli – wiele; morpha – odmiana) cechuje się wyjątkową różnorodnością pod względem ubarwienia i kolorystyki. Spotykamy w handlu pod nazwami odnoszącymi się do występowania takimi jak 'Texas Tiger Centipede’ lub ubarwienia, na przykład 'Arizona Blue-Banded Centipede’, 'banded’, 'striped’, 'tiger’ są często spotykane przy nazywaniu Scolopendra polymorpha.

Anteny zazwyczaj posiadają 25-31 członów (choć zdarzają się osobniki jedynie z 21 członami), z czego 8-12, rzadko 7 jest łyse, pozostałe są porośnięte drobną szczeciną, co wpływa na barwę obydwóch rodzajów członów. Dzięki znajomości ilości obydwóch rodzajów członów anten możemy łatwo odróżnić ten gatunek od innych.

Biotop

Scolopendra polymorpha zamieszkuje tereny półpustynne, suchsze, niż siedliska wybierane przez większość skolopendr. Często spotykane pod wszelakiego rodzaju szczątkami, gruzami; takimi jak deski, kłody, pniaki, stare materace, itp. Czasem można je spotkać w nagromadzonych i/lub rozkładających się śmieciach.

Występowanie

Scolopendra polymorpha wytępuje na terenach stanów: Kalifornia, Newada, Arizona, Teksas oraz prawdopodobnie w niektórych otaczających je stanach. Prawdopodobnie również w Meksyku. Ogranicza się głównie do zachodnich stanów USA.

Temperatura

Temperatura w dzień 21-28°C, w nocy 18-20°C.

Wilgotność

Wilgotność powietrza 35-50%. Odnotowywano wysoką śmiertelność przy zwiększonej wilgotności.

Żywienie

Dorosłe osobniki karmimy świerszczami, karaczanami, młode natomiast małymi świerszczami, larwami mącznika młynarka, pinkami, itp. Pokarm niezjedzony usuwamy na następny dzień. Przy grymaszącym osobniku możemy uprzednio zabity pokarm zostawić na małej miseczkę (np. nakrętce po wodzie mineralnej), rano go usuwamy, jak i wszystkie niezjedzone resztki. Zapobiegnie to wdarciu się pleśni, która jest niebezpieczna dla skolopendr.

Terrarium

Jest to gatunek występujący w suchszych rejonach. Podłoże powinien stanowić głównie piasek, może byś zmieszany z torfem (w proporcji 3/2 lub wermikulitem, wtedy 9/1). Powinna być kryjówka aby mogła się schować, na przykład kawałek kory dębowej lub odpowiednio wyprofilowany i duży kamień. Obowiązkowo umieszczamy pojemniczek z wodą. Wystrój uzupełniamy wedle uznania, można dać roślinki (Sphagnum). Dla dorosłego osobnika terrarium powinno mieć w podstawie nie mniej niż 40x20cm. Uwaga! Skolopendry potrafią się wspinać po silikonie, w rogu terrarium. Radzę trzymać je w szczelnie zamkniętych (oczywiście wentylowanych) pojemnikach

Rozmnażanie

Potwierdzone przypadki, głównie w USA, głównie z odłowu. Mniej więcej 9 cm samica złożyła jajka, mniej więcej 3-6 cm średnicy, żółtego koloru, kształtu kulistego. Protonimfy mają ok 10-15 mm długości.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował: Grzegorz Pełka (2007) na podstawie własnych doświadczeń i literatury:
Dr. Graf Attems. 1930. Das Tierreich – Scolopendromorpha;
J.G.E. Lewis 1981. The biology of centipedes, Cambridge University Press;
Rowland M. Shelley. 2006. Catalog of the New World species of Scolopendra” Zootaxa 1253: 1–50;
Rowland M. Shelley. 2005. A Synopsis of the North American Centipedes of the Order Scolopendromorpha (Chilopoda).

Zdjęcia
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Vincent Wisse.

Liczba wyświetleń: 2378

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu