Sipyloidea sipylus – patyczak skrzydlaty – PSG 4
Patyczak skrzydlaty – PSG 4 (Sipyloidea sipylus Westwood, 1859) występuje w tropikalnych lasach Madagaskaru. Patyczaki te posiadają skrzydła, których używają w razie niebezpieczeństwa, odstraszając nimi napastnika lub podlatując na niewielkie odległości. Ciekawostką u tego gatunku owada jest to, że w razie niebezpieczeństwa oprócz ucieczki może wydzielić cuchnącą ciecz. Sipyloidea sipylus to gatunek łatwy w hodowli, polecany na rozpoczęcie przygody z niezwykłymi owadami jakimi są straszyki. W hodowlach rozmnaża się wyłącznie partenogenetycznie. Do tej pory nie udało się odnaleźć samca tego gatunku. Nie jest wykluczone, że w naturalnym środowisku występuje.
Nazewnictwo
Nazwa polska: Patyczak skrzydlaty
Synonimy
Asceles longzhouensis, Necroscia samsoo
Występowanie
Madagaskar.
Wygląd
-
Samica
Dorastają do 9 cm długości ciała. Podstawowy kolor ciała to jasny słomkowo – żółty kolor. Skrzydła od wewnątrz są koloru lekko różowego. Czułki u tych owadów są wyjątkowo długie, ok. 7cm długości. Odnóża są bardzo delikatne – trzeba uważać na nie w trakcie przenoszenia owadów. Owady są aktywne głównie nocą. Dorosłe owady żyją ok. 8-10 miesięcy.
-
Samiec
W hodowlach nie występuje.
-
Młode owady
Nimfy zaraz po wykluciu są naprawdę duże ok. 20 mm długości ciała, posiadają bardzo długie czułki ok. 15 mm. Nimfy są koloru jasno zielonego. Po wylince na imago kolor ten zanika ustępując miejsca jasnym odcieniom żółci lub brązu. Nimfy osiągają dojrzałość po 4-5 miesiącach od wyjścia z jaja.
-
Jaja
Sporej wielkości, długości około 7 mm. Brązowe, nakrapiane żółtymi plamami. Samica składa jaja w dość interesujący sposób, przykleja je do roślin, kawałków gałązek, kory lub innych części wystroju terrarium a nawet do szyb.
Hodowla
-
Owady
Zarówno nimfy jak i dorosłe owady nie sprawiają problemów hodowlanych. Każdy kto już hodował patyczaki lub dopiero zaczyna przygodę z owadami poradzi sobie z tym gatunkiem. Do prawidłowego rozwoju tym patyczakom wystarczy zapewnić temperaturę w przedziale 19-25°C, wilgotność na poziomie 75-85% i stały dostęp do świeżego pokarmu. Patyczak ten w warunkach hodowlanych rozmnaża się wyłącznie poprzez partenogenezę. Jako, że samica składa jaja w nietypowy sposób i w nietypowych miejscach możemy w terrarium zainstalować pojemniczek z wilgotną watą, w którym samica powinna składać jaja. Ułatwi to w znacznym stopniu wybieranie jaj, które są bardzo delikatne. Gatunek ten jest delikatny, dlatego nie powinien przebywać w zbiorniku z masywnymi lub większymi od siebie gatunkami.
-
Jaja
Jaja inkubujemy najlepiej na ręcznikach papierowych, lub pozostawiamy w terrarium. Inkubując jaja w inkubatorze zwiększamy procent klucia młodych owadów. W temperaturze 22-25°C, przy wilgotności ok. 85% inkubacja trwa średnio 2 miesiące. Należy zapewnić dobrą wentylację w inkubatorze aby uniknąć pleśnienia jaj.
Żywienie
Głównym składnikiem diety owadów powinny być liście jeżyn i malin. Sipyloidea nie pogardzą też liśćmi buku, leszczyny, róży, dębu. W razie braku tego rodzaju pożywienia można próbować karmić liśćmi melisy lub trzykrotki (wybieramy gatunki, które nie mają „włosków” na liściach). Należy unikać podawania naci pietruszki oraz sałaty, gdyż rośliny te nie posiadają odpowiednich substancji odżywczych. Musimy pamiętać aby w terrarium znajdował się zawsze świeży pokarm.
Terrarium
Terrarium powinno być przewiewne. Na dno kładziemy kawałki ręcznika papierowego lub wysypujemy włókniną kokosową, torfem, mieszaniną włókniny i piasku. W pojemniku hodowlanym dobrze jest umieścić gałęzie, które uniemożliwią latanie owadom po terrarium i nie pozwolą tym samym na uszkodzenie skrzydeł. Wielkość terrarium zależne jest od ilości hodowanych w nim owadów. Terrarium o wymiarach 30x30x30 cm [dł.x szer. x wys.] zapewni pełen komfort 10 osobnikom. Jako, że Sipyloidea to gatunek lubiący podwyższoną wilgotność terrarium zraszamy 1-2 razy na dzień.
Rozmnażanie
Partenogenetyczne.
Opracowanie i źródła informacji
Opracowali: Bartosz Rom (BartekR) i Ivetta_K na podstawie własnych doświadczeń hodowlanych
Liczba wyświetleń: 7180