Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
5216
0
Rośliny – Opisy

Spatyphyllum – skrzydłokwiat

Nazwa botaniczna: Spatyphyllum, 27 gatunków

Rodzina

Obrazkowate (Araeae)

Wielkość

40-45 cm, forma karłowa osiąga 20 cm.

Wygląd

Roślina wytwarza krótkie pędowe kłącze z którego wyrastają długie, sztywne łodygi z lancetowatymi, jasnozielonymi liśćmi na których bardzo dobrze są widoczne nerwy. Kwiaty to żółta kolba otoczona białą pochwą kwiatową, owoce to zielonkawe, trujące jagody.

Gatunki/odmiany:

  • S. Wallisa (S. wallisii), jest to jedyny dostępny na rynku gatunek, posiada on jedną odmianę, „Mauna Loa” o kwiatach lekko pachnących i jedną formę karłową idealnie nadającą się do terrarium, ma ona kwiaty zielono-kremowe, i bardzo ozdobne, niewielkie, pofalowane liście.

Występowanie

Północne regiony Ameryki Południowej (Kolumbia, Wenezuela, Gujana).

Informacje dodatkowe

Skrzydłokwiat zawiera trujące alkaloidy i kryształki szczawianu wapnia na łodygach, dlatego nie zalecam go do terrariów ze zwierzętami spijającymi wodę z liści. Najlepiej pasują do niego kwiaty o jasnych, dużych liściach np. zanokcica.

Zastosowanie

Skrzydłokwiaty sadzimy do terrariów tropikalnych i bagiennych. Najlepiej w przy zbiorniku wodnym gdzie jest najwyższa wilgotność. Nie ma większego zastosowania dla zwierząt, jedynie duże okazy ze swymi wielkimi i sztywnymi liśćmi mogą służyć jako miejsce do wygrzewania się.

Stanowisko

Aby roślina obficie kwitła należy jej zapewnić miejsce jasne, ciepłe i o wysokiej wilgotności powietrza. Ziemia powinna być żyzna, wilgotna z dodatkiem torfu i próchnicy. Wiele książek podaje że Skrzydłokwiat może rosnąć w miejscach pół cienistych czy nawet cienistych, racja może tam rosnąć, ale na tym stanowisku możemy tylko pomarzyć o kwiatach, roślina wytwarza je tylko mając odpowiednie nasłonecznienie.

Hodowla

Roślinę podlewamy tak, aby ziemia zawsze była wilgotna, korzenie znoszą nawet okresowe zalanie. Co kilkanaście dni czyścimy liście mokrą szmatką zanurzoną przedtem w ciepłej wodzie. Nawóz do roślin kwitnących stosujemy co 3 tygodnie bądź dajemy pałeczki.

Rozmnażanie

Najlepszym sposobem na ich rozmnożenie jest podział dużych egzemplarzy przy pomocy ostrego noża, na rany sypiemy sproszkowany węgiel drzewny a samym roślinom zapewniamy miejsce ciepłe i o wysokiej wilgotności powietrza, po kilku tygodniach wilgotność można obniżyć do normalnego poziomu.

 

Opracowanie i źródła informacji

Piotr Jagodziński

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”

Liczba wyświetleń: 5216

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu