Ocena 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...
576
1
Modliszki – Opisy, Owady – Opisy

Sphodromantis lineola – modliszka różowopręga

Wygląd

Jest to owad uskrzydlony. Samicę są bardziej krępe i masywniejsze. Osiągają do 8 cm , a na boku odwłoka mają różowy pas. Samce smukłe, o wąskim odwłoku, dorastają maksymalnie do 7 cm , lecz przeważnie nie osiągają więcej niż 6 cm długości. Barwa ciała piaskowa, żółto-zielona, zielona, lub jasnobrązowa. Po środku pierwszej pary skrzydeł znajduje się białe, niewielkie „oko”, często w ciemniejszej obwódce. Larwy po wylęgu są koloru brązowego, a kolor, który nigdy już nie ulegnie zmianie przyjmują po pierwszej wylince i jest on zależny od otoczenia i warunków w jakich dotychczas owad żył.

Temperatura

Temperatura w terrarium powinna wynosić 25-30°C .

Wilgotność

Wilgotność utrzymywać się na poziomie 60-80%. Modliszki dużo piją, więc terrarium należy w miarę często zraszać wodą.

Terrarium

Minimalne wymiary terrarium to 15x20x30cm, optymalne 30x20x30cm.

Jako podłoża powinniśmy użyć żwiru, piasku, torfu bądź włókna kokosowego, jego grubość nie ma najmniejszego znaczenia. W terrarium można posadzić niewielka roślinę, w szczególności polecam takie małe „bambusiki” sprzedawane często w marketach, gdyż w terrarium z modliszką prezentują się naprawdę wspaniale. Jeśli jednak nie chcemy się trudzić z pielęgnacją żywych roślin w terrarium powinniśmy umieścić sztuczne rośliny i gałązki (nie za wąskie) po których owad będzie mógł się wspinać.

Żywienie

Młode larwy modliszki różowopręgiej karmimy larwami muszki owocówki, wylęgiem świerszczy lub „przygniecioną” ochotką. Wraz ze wzrostem owadów należy podawać coraz większy pokarm. Dorosłe mogą żywić się świerszczami, muchami i innymi owadami podobnej wielkości.

Rozmnażanie

Przed dopuszczeniem samca do samicy musimy je obficie karmić przez około tydzień. Łączenie najlepiej przeprowadzić na kwiatku doniczkowym, tak aby zwiększyć szanse na ucieczkę samca po kopulacji. W kilkanaście dni po kopulacji samica sporządza pierwszą z 6-8 otetek. Młode lęgną się po około miesiącu. Należy je jak najszybciej umieścić w osobnych pojemniczkach gdyż najprawdopodobniej po kilku dniach dojdzie do zjawiska kanibalizmu. Rozwój larw trwa ok. 7 miesięcy, a dorosłe modliszki żyją do 4- 5 miesięcy.

Opracowanie

Opracował: newneo

Liczba wyświetleń: 576

Jedno przemyślenie na temat Sphodromantis lineola – modliszka różowopręga

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu