Spinohirasea bengalensis – PSG 272 – straszyk
Spinohirasea bengalensis – PSG 272 (Brunner, 1907) to gatunek dosyć popularny w hodowlach ze względu na piękne ubarwienie i pełen wyrostków chitynowy pancerzyk. Rozmnaża się płciowo. Czasem podrażnione wydzielają substancję o nieprzyjemnym zapachu podobną jak u Neohirasea maerens. Gatunek ten jest prosty w hodowli i na pewno nie sprawi problemów hodowcy, który miał już wcześniej do czynienia ze straszykami.
Nazewnictwo
Nazwa polska: –
Synonimy
Spinohirasea crassithorax.
Występowanie
Wietnam.
Wygląd
Płeć można określi już u L3/4 głównie po narządzie kopulacyjnym samca, który znajduje się na końcu odwłoka po spodniej jego stronie.
-
Samica
Osiąga 7 cm długości ciała, które jest koloru zielonego. Od spodu pomiędzy pierwszą i ostatnia parą odnóży tułów ma kolor łososiowy. Wzdłuż całego ciała z boku po obu stronach ciągną się paski tego koloru. Całe ciało pokryte ostrymi wyrostkami. Posiada długie czułki.
-
Samiec
Dużo drobniejszy od samicy, dorasta do 5 cm długości ciała. Jego kolory są jaskrawsze niż u samicy. Posiada również więcej wyrostków na ciele. Na końcu odwłoka znajduję się narząd kopulacyjny.
-
Młode owady
Tuż po wykluciu są koloru brązowego i mierzą ok. 1,5 cm. W późniejszych stadiach samice mogą być koloru brązowego jaki i zielonego.
-
Jaja
Koloru brązowego w kształcie kulki, wielkości ok. 4 mm, rozrzucane na podłożu.
Hodowla
-
Dorosłe owady
Gatunek nie sprawia żadnych problemów. Utrzymanie wilgotności na poziomie 70-80% i temperatury oscylującej w granicach 20-26°C pozwoli dobrze rozwijać się owadom. Samiec żyje dłużej od samicy. Często zdarza się, że dorosły samiec próbuje kopulować z samicą subimago i przez to może utrudnić jej przejście wylinki, dlatego zaleca się oddzielenie samców imago od niedojrzałych samic. Samce rzadko opuszczają grzbiet samicy. Ze względu na niezbyt dużą masę i rozmiar owadów, nie należy trzyma ich z masywnymi gatunkami.
-
Młode owady
Młode trzymamy w takich samych warunkach co dorosłe osobniki, przy czym należy pamiętać o regularnym zraszaniu terrarium wodą. Młode owady często odwracają się kolcami na grzbiecie w stronę domniemanego zagrożenia. Bardzo szybko rosną, w temp. 20-23°C rozwój od L1 do imago trwa ok. 4 miesięcy.
-
Jaja
Inkubacja zapłodnionych jaj w temperaturze 20-23°C i wilgotności 70-80% trwa około 6 miesięcy.
Żywienie
Gatunek ten żywi się jeżyną, maliną, dębem oraz bluszczem, który często smakuje owadom bardziej niż np. jeżyna. Należy pamięta aby pokarm był zawsze świeży.
Terrarium
Terrarium 25x20x25 cm [dł./szer./wys.] zapewni pełny komfort 3 parom. Na dno kładziemy ręczniki papierowe lub włókninę kokosową.
Rozmnażanie
Płciowe.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Marek Kubiak (Venom) na podstawie własnych doświadczeń oraz listy Phasmids Study Grup, z której zaczerpnąłem informacje co do występowania owada na wolności. Zdjęcia mojego autorstwa.
Liczba wyświetleń: 3024