Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1642
0
Chrząszcze – Opisy, Owady – Opisy

Stephanorrhina guttata

 

Stephanorrhina guttata – chrząszcz

Pochodząca z Zairu Stephanorrhina guttata jest bardzo atrakcyjnie wyglądającym chrząszczem. Jako imago osiąga od 2,5 do 5,5 cm. Żyje średnio 4 miesiące, a rozwój larwy trwa 6 miesięcy. Długość życia larw i imago zależy od temperatury. Jeśli temperatura jest niższa to rozwój owada się wydłuża, a jego aktywność maleje. Ten masywny chrząszcz posiada owalny kształt. Jego ubarwienie jest bardzo ładne, przeważają barwy zielone, a na krawędziach skrzydeł i ciała znajdują się pomarańczowe akcenty. Na powierzchni skrzydeł możemy dostrzec małe szare kropeczki, które atrakcyjnie wyglądają. Z wiekiem kolory owada zaczynają ciemnieć.

Owad jest aktywny głownie w dzień. Specjalne ułożenie skrzydeł tej kruszczycy powoduje dość szybkie i precyzyjne loty, które w warunkach terraryjnych są rzadkością. W środowisku naturalnym możemy ją spotkać w lasach tropikalnych na każdej warstwie roślinności. Kruszczyca często żeruje na kwiatach, plantacjach owoców i bawełny.

Terrarium do hodowli 20 imago powinno mieć wymiary 30x30x30 cm. Larwy należy trzymać osobno, ponieważ gatunek ma duże skłonności do kanibalizmu. W większych terrariach można trzymać kilka gatunków kruszczyc i oczywiście większą ich ilość. Większa przestrzeń w zbiorniku umożliwia owadom latanie. W terrarium najważniejsze jest podłoże, należy dla 2 kruszczyc przygotować 1 litr ściółki. Podłoże to mieszanka substratu dębowego, bukowego, suchych rozgniecionych liści dodatku torfu i piasku. Taka mieszanina powinna być wyłożona w terrarium na wysokość, co najmniej 10 cm, ponieważ w niej będą składane jaja i rozwijać się będą larwy. Wystrój terrarium może składać się z korzeni, kory drzew oraz fragmentów próchna.

Oświetlenie nie jest wymagane, ale warto zadbać żeby owady miały jakiś promyk światła w terrarium choćby na kilka godzin. Temperatura jest ważnym czynnikiem rozwoju i aktywności owadów. Optymalnie powinna wynosić 25-30°C w dzień, nocą koło 22°C, ściółki niższa o 2-3°C. Wilgotność powinna sięgać 50-70%. Wahania wilgotności nie są groźne dla tego gatunku, ale wyższa poprawia wygląd dorosłego osobnika. Ściółka musi być lekko wilgotna, ale nie można jej zamoczyć, bo to groziłoby utopieniem larw.

Pożywieniem dla tych owadów są głównie owoce, ale można podawać również: sałatę, kapustę pekińską, kwiat mniszka lekarskiego, bzu czarnego, lwiej paszczy i dzikiej róży, lekko sfermentowane i nadgniłe owoce.

Płeć chrząszczy można bardzo łatwo sprawdzić: na brzusznej stronie samiec posiada podłużna bruzdę, która jest bardzo wyraźna. Rozmnażanie w terrarium nie jest trudne, ważne jest, aby zachować proporcje 1:1. Kopulacja trwa kilkadziesiąt minut, a po niej samica składa do ściółki 1-2 jaja, z których po 2 tygodniach wylęgają się malutkie 0,5 cm larwy.

PKB

Liczba wyświetleń: 1642

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu