Terrarium dla ptaszników
1. Ogólne zasady budowy i umiejscawiania terrariów z ptasznikami
1.1. Najczęściej spotykane materiały do budowy terrarium
-
Szkło
Terraria wykonane w całości ze szkła są chyba najczęściej spotykanym typem terrariów do hodowli pajęczaków. Dzieje się tak nie bez przyczyny.
Niewątpliwymi zaletami szklanych terrariów jest to, że pająki można łatwiej obserwować, można je ogrzewać zewnętrznym źródłem ciepła i nie są podatne na pleśń lub odkształcenia spowodowane dużą wilgotnością wewnątrz terrarium.
Wadami może być to, że na szkle bardziej widać zacieki po wodzie, odchody pająka i trzeba od czasu do czasu całe terrarium po prostu umyć. Dodatkowo różnica temperatur wewnątrz i zewnątrz terrarium przy braku dobrej wentylacji często prowadzi do skraplania się wody na szkle. Dodatkową wadą jest to, że widać to co jest za terrarium, więc aby ładnie się prezentowało trzeba wykonać tło na tylną ścianę.O tym jak samemu wykonać terrarium ze szkła można przeczytać w artykule Budowa terrarium szklanego -
OSB/4
Płyty OSB/4 są to płyty sklejane z wiór i mające podwyższoną odporność na wilgoć.
W handlu dostępne są różne rodzaje płyt OSB (OSB/2, OSB/3, OSB/4) i zawsze trzeba zwracać uwagę na parametry płyty, z której chcemy wykonać terrarium (w którym wilgotność może sięgać często nawet 100%).
Terrarium wykonane z OSB powinno zostać dodatkowo zabezpieczone lakierem ekologicznym lub silikonem w sprayu. Odradzał bym wlewania wody na podłoże bo współczynnik spęczania dla tego materiału choć jest bardzo niski to jednak jest i terrarium po dłuższym czasie utrzymywania wysokiej wilgotności mimo wszystko może się odkształcić.
Materiał ten można z powodzeniem stosować dla pajęczaków, które hodujemy w niskiej wilgotności i nie muszą mieć stale wilgotnego podłoża.
Niewątpliwą zaletą takich terrariów jest ich estetyczny i ładny wygląd.
Problem może w tym przypadku stanowić ogrzewanie, ponieważ OSB jest izolatorem i nie przewodzi ciepła. Należało by więc w takim terrarium zastosować wewnętrzne źródło ciepła (np. małą żarówkę 15W)O tym jak samemu wykonać terrarium ze szkła można przeczytać w artykule Budowa terrarium z OSB -
Płyta meblowa (MDF)
Jest to materiał z bardzo dużym współczynnikiem spęczania i przy wysokiej wilgotności będzie zwyczajnie zwiększał swoją objętość. Można go co prawda zabezpieczyć silikonem, jednak z czasem warstwa ochronna będzie ulegać ścieraniu i raczej nie będzie to terrarium „na lata”. Jedyne zastosowanie tego materiału jest dopuszczalne przy budowie terrariów dla pajęczaków pustynnych. Wady i zalety podobnie jak przy OSB.
Budowa takiego terrarium wygląda tak samo jak budowa terrarium z OSB.
1.2. Umiejscowienie otwarcia terrarium
Spotyka się bardzo wiele rozwiązań jeśli chodzi o samo otwarcie terrarium.
Do najczęściej spotykanych należą:
-
otwarcie z przodu
Chyba najczęściej spotykane rozwiązanie to umiejscowienie prowadnic na dwie szyby z przodu terrarium. Wadą jest to, że trzeba uważać przy otwieraniu terrarium z pająkami agresywnymi lub szybkimi. Należy stosować dodatkowe zabezpieczenia uniemożliwiające pająkom odsunięcie szyb (co wbrew pozorom zdarza się dość często).
Przykładem może być zamykanie do gablot szklanych przedstawione na rysunku obok (koszt to ok 10zł)Jakiś czas temu w sprzedaży pojawiły się terraria ze szklanymi drzwiczkami na zawiasach. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, którego zaletami z pewnością są wygoda i praktyczność. Jako wady należało by jednak podać to, iż nie każdemu podobają się terraria z podzieloną przednią szybą i to, że w przypadku tych terrariów konieczne jest stosowanie zamknięcia gdyż pająk może łatwo je otworzyć.
Firma produkująca te terraria produkuje też do nich specjalne kłódki (koszt ok. 16zł). -
„gilotyna”
Prowadnice na szybę umiejscowione pionowo i szyba wsuwana od góry. jest to rodzaj otwarcia bocznego więc tutaj również przy otwieraniu należy zachować szczególną ostrożność przy pająkach szybkich i agresywnych. Zdecydowanymi zaletami tego typu rozwiązania są brak „przedziałki” (zachodzących na siebie szyb) i fakt, że nasz podopieczny nie jest w stanie sam otworzyć takiego terrarium.
-
otwarcie od góry
Górną ściankę można zamontować na poziomych prowadnicach lub zawiasach. Należy pamiętać, że nie wystarczy samo „położenie” szyby na górze terrarium gdyż wiele gatunków ptaszników doskonale radzi sobie z podnoszeniem i przesuwaniem takich szyb (nawet siedząc na szybie kilkanaście centymetrów nad podłożem). Dużą zaletą tego typu otwarcia jest to, że pająk ma mniejszą możliwość ucieczki, gdy terrarium jest otwarte niż przy terrariach gdzie otwiera się przednią ściankę.
1.3. Wentylacja
Chyba najważniejsza rzecz przy budowie terrarium. Wentylacja musi zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w terrarium, dzięki czemu unikniemy powstawaniu pleśni.
Często można spotkać się z pomysłami zrobienia terrarium wykorzystując stare akwarium i wykonując wentylację tylko na górze zbiornika. Jest to rozwiązanie, niedopuszczalne.
1.4. Gdzie postawić terrarium
Przede wszystkim terrarium należy ustawić w miejscu gdzie nie będzie wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W żadnym wypadku nie może być to parapet okienny, gdyż zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do śmierci ptasznika (za taką granicę można uważać 35-38°C). W Polsce podczas lata, często temperatura nawet w cieniu potrafi przekraczać 35°C. Jeśli terrarium w taki dzień było by wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych należy szacować, że w środku temperatura znacznie przekraczała by 50°C! Tylko nieliczne pajęczaki występujące na pustyniach mogły by przeżyć coś takiego. Żaden gatunek ptaszników takiej temperatury nie wytrzyma.
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na to gdzie postawimy terrarium z pająkiem jest możliwy dostęp osób trzecich. Ukąszenie ptasznika jest bolesne, a niektóre gatunki mają niebezpieczny (w szczególności dla alergików) jad, dlatego terrarium należy ustawić w miejscu niedostępnym dla dzieci i zrobić solidne zamknięcie.
1.5. Czym ogrzewać terrarium
Najczęściej spotykane rodzaje ogrzewania terrariów z pajęczakami to żarówki żarowe, promienniki podczerwieni lub kable grzewcze i grzałki ceramiczne małej mocy.
-
Żarówka
Powinna mieć moc w granicach 15-25W. Oczywiście można zastosować żarówki o większej mocy jeśli po pomiarze temperatury w terrarium stwierdzimy, że nadal jest zbyt niska. Koniecznie należy pamiętać o tym, że żarówka powinna mieć kształt grzybka aby całe ciepło przez nią oddawane było skierowane w kierunku terrarium.Ważnym parametrem przy wyborze żarówki jest jej klasa energetyczna, która informuje nas o efektywności i oszczędności żarówki. Źródła światła z wysoką klasą energetyczną (A) będą przy wykorzystaniu takiej samej mocy dawać więcej światła i mniej ciepła niż źródła światła z niską klasą energetyczną (F). My kupując żarówkę do terrarium chcemy aby dawała ona jak najwięcej ciepła a jak najmniej świeciła dlatego powinniśmy kupić żarówkę z niską klasą energetyczną (np F). Dla przykładu świetlówki z klasą energetyczną A prawie zupełnie się nie grzeją i nie da się nimi ogrzać terrarium.
Niektórzy proponują do ogrzewania terrarium promienniki podczerwieni. Jest to dobre rozwiązanie ponieważ teoretycznie pająki nie widzą podczerwieni (podobnie jak ludzie) więc taka żarówka nie będzie im przeszkadzać. -
Kabel grzewczy
Kabel grzewczy najlepiej jest stosować w połączeniu z termostatem. Kabel można umieścić na dnie terrarium choć dużo częściej spotyka się rozwiązanie gdzie kabel ułożony jest pod terrarium. Rozwiązanie to jest wygodnie dlatego, że kabel możemy rozciągnąć na większej powierzchni i ogrzewać nim kilka terrariów.
Ważne jest to aby pamiętać, że wysuszony torf jest znakomitym izolatorem i nie przewodzi ciepła. Miałem już taki przypadek, że w dużym terrarium z wężem gdzie zastosowałem kabel 80W torf wysechł i izolował ciepło wydzielane przez kabel. Temperatura w terrarium się nie zwiększała i termostat nie wyłączał kabla. Doprowadziło to do tego, że torf zaczął się zwęglać i zadymiło się całe mieszkanie.
Jeśli więc stosujemy jako podłoże torf a do ogrzewania kabel grzewczy to nalezy dbać o to abo torf zawsze był wilgotny. Wadą takiego rozwiązania jest to, że parująca woda z torfu powoduje bardzo wysoką wilgotność w terrarium (często ponad 90%) i skraplanie się pary na przedniej szybie. Należy więc szczególnie zadbać o wentylację.
Największą chyba wadą stosowania kabla, który ogrzewa terrarium od spodu jest to, że jeśli temperatura w terrarium będzie zbyt wysoka to pająk będzie szukał chłodniejszego miejsca – tak jak ma to miejsce w naturalnym środowisku – blisko podłoża czyli tam gdzie przez nasz kabel będzie najgoręcej. W ten sposób możemy doprowadzić do przegrzania naszego podopiecznego.
Wybierając rodzaj ogrzewania dla swojego ptasznika trzeba pamiętać, że jeśli umieścimy żarówkę wewnątrz terrarium to może to być niebezpieczne dla pająka. Szczególnie niedopuszczalne jest takie rozwiązanie w terrariach dla ptaszników nadrzewnych – doskonale za to sprawdza się w nich kabel grzewczy. Kabel grzewczy z kolei zupełnie nie nadaje się do ogrzewania terrariów z ptasznikami podziemnymi gdzie jest bardzo duża ilość podłoża (można nim co prawda po zastosowaniu odpowiedniego rozwiązania ogrzewać ścianę boczną jednak jest to dużo mniej efektywne).
1.6. Czym oświetlać terrarium
Często na forum spotkać można się ze stwierdzeniem, że do oświetlania terrarium należy użyć czerwonej żarówki ponieważ pająki nie widzą czerwonego światła.
Nie spotkałem się jednak nigdzie z danymi dotyczącymi tego jaki zakres długości fali odbierają ptaszniki. Gdyby jednak poszukać charakterystyk większości oferowanych czerwonych żarówek emituje nie tylko fale w zakresie od 630 do 780 nm (czyli światło czerwone) ale również inne. Ogólnie rzecz biorąc, żarowe źródło światła emituje światło białe. W przypadku większości tanich żarówek pomalowana jest na czerwono szklana bańka otaczająca żarnik przez co mamy wrażenie, że światło jest czerwone. jest to jednak tylko wrażenie i tak naprawdę jest także dużo światła białego. Na rynku można jednak dostać droższe żarówki, w których zastosowano specjalne filtry odbijające fale o innej długości niż czerwone. Tak więc jeśli chcemy do oświetlania zastosować czerwoną żarówkę należy najpierw zapoznać się z jej charakterystyką.
Kolejnym źródłem światła dzięki, któremu możemy uzyskać światło jak najbardziej zbliżone do czerwonego są świetlówki. Część sprzedawana jest jako podłużne neony do których trzeba mieć specjalne oprawy – te doskonale będą nadawać się do oświetlania kilu terrariów. W sprzedaży znajdują się także świetlówki na gwint E27 (taki jak normalna żarówka), które dużo prościej zastosować. Jako iż źródłem światła w tym przypadku jest gaz a nie ciało stałe można poprzez odpowiednią mieszankę uzyskać światło jak najbliższe idealnej czerwieni.
Przykładowa charakterystyka dla świetlówki liniowej Philips TL-D Pro Czerwonej.
Jeśli jednak chcemy uzyskać idealne czerwone światło należy użyć źródła światła półprzewodnikowego – czyli diody LED. W tym przypadku mamy największe mozliwości doboru zakresu fali przez co uzyskania światła idealnie czerwonego!
W sprzedaży można kupić gotowe zestawy do oświetlania terrariów z czerwonymi diodami lub jeśli mamy choć zielone pojęcie o elektronice i potrafimy używać lutownicy można samemu zbudować oświetlenie terrarium, którego koszt powinien zamknąć się w 20zł.
Na sam koniec należy zadać jeszcze pytanie: Czy oświetlenie terrarium jest konieczne?
Oświetlanie terrarium stosuje się aby móc obserwować pająki, które zazwyczaj najbardziej aktywne są w nocy i wychodzą z kryjówek dopiero kiedy zrobi się ciemno. Jeśli więc zastosujemy złe źródło światła naszych podopiecznych nie będziemy mogli obserwować nawet w nocy.
Stosowanie oświetlenia dla ptaszników, które bez problemu można obserwować w dzień mija się z celem gdyż nie lubią one mocnego światła.
Inaczej jednak sprawa wygląda dla pająków, których biotop jest nasłonecznionym środowiskiem i aby w pełni odwzorować naturalne warunki należy oświetlać terrarium.
Można spotkać się z opiniami, że dla niektórych gatunków (np Poe) należy zachować cykle dzień/noc (więc nie należy oświetlać terrarium w nocy zwyczajną żarówką) aby móc je rozmnażać. Nie jest to jednak informacja sprawdzona.
1.7. Rodzaje podłoża do terrariów z ptasznikami
W terrariach stosuje się różne typy podłoża. Każde ma swoje wady i zalety i można by długo dyskutować nad tym, które jest najlepsze a którego nie powinno się stosować. Tak naprawdę chyba każdy terrarysta ma swoje zdanie na ten temat.
Najczęściej stosowane podłoża to:
-
Torf
Torf który można kupić w sklepach ogrodniczych. Zazwyczaj spotyka się torf ogrodniczy kwaśny o pH w zakresie 3,3 do 3,8 oraz torf ogrodniczy odkwaszony o pH w zakresie 5,5 do 6,5. Zdecydowaną zaletą tego typu podłoża jest cena – worek 80l kosztuje ok 10zł i to że dobrze trzyma wilgoć. Wadą jest to, że nie jesteśmy nigdy do końca pewni pochodzenia takiego torfu i może on zawierać różne szczątki organiczne, które w terrarium przy braku dobrej wentylacji będą pleśnieć oraz związki chemiczne, które mogą być w większym lub mniejszym stopniu niebezpieczne dla naszego pająka. Ja osobiście stosowałem z powodzeniem torf ze sklepu ogrodniczego i jedyną wada jaką zauważyłem było pojawianie się na nim po pewnym czasie pleśni.
-
Torf kokosowy
Torf kokosowy produkowany specjalnie do terrariów. Jest to chyba najczęściej wybierane przez terrarystów podłoże dla pajęczaków. Występuje w postaci gotowej lub sprasowanych i wysuszonych kostek, które zwiększają swoją objętość po zalaniu wodą (z kostki 650g uzyskuje się około 8 litrów gotowego podłoża a cena takiej kostki waha się od 3 do nawet 12zł). Niewątpliwą zaletą jest to, iż jest to podłoże przeznaczone specjalnie do terrariów i teoretycznie jest wolne od różnego rodzaju szczątek organicznych, które mogą pleśnieć lub gnić i związków chemicznych. Łatwo się go przechowuje i nie zajmuje dużo miejsca. Jako wadę można podać jego cenę w porównaniu do innych podłoży.
-
Ziemia
Ziema zarówno ta z naszego ogrodu jak i ze sklepu ogrodniczego przeznaczona dla kwiatów. W okół stosowania ziemi jako podłoża dla pająków jest najwięcej kontrowersji i zawsze ten temat budzi największe zainteresowanie. Przeciwnicy stosowania ziemi argumentują, że ziemia ze sklepów ogrodniczych zazwyczaj zawiera nawozy, które mogą być szkodliwe dla zwierząt terraryjnych a w ziemi z ogrodu możemy przynieść do terrarium różnych niepożądanych „gości” lub szczątek organicznych, które będą gnić i pleśnieć.
Przed zastosowaniem ziemi jako podłoża należy ją więc wcześniej odpowiednio przygotować. Kupując ziemię w sklepie upewnić się czy nie zawiera nawozów. Następnie postępować tak samo jak z ziemią z ogrodu – dokładnie ją rozdrobnić i sprawdzić czy nie zawiera szczątków liści, martwych i żywych owadów, kawałków zbutwiałego drewna oraz innych niepożądanych w terrarium rzeczy. Następnie należy ziemie prażyć w piekarniku (najlepiej aż do jej zupełnego wysuszenia lub zagrzania się do wysokiej temperatury) aby zmniejszyć do minimum liczbę występujących w niej organizmów.
Ja osobiście stosowałem i stosuję tak przygotowaną ziemię. Niewątpliwą zaletą stosowania takiego podłoża jest to, że można w nim posadzić rośliny, które są bardzo ładną ozdobą terrarium (oczywiście ziemi musi być odpowiednio dużo i najlepiej sprawdza się takie rozwiązanie w terrariach dla ptaszników podziemnych). Z ziemią do terrarium można przynieść najróżniejszego rodzaju owady (skoczogonki, mkliki, mrówki, itp). Kilka z nich jest opisanych w artykule Dariusza Kucharskiego Niechciani goście w naszych terrariach. -
Piasek
Piasek jest jednym z najrzadziej stosowanych podłoży w terrariach. Wiąże się to z tym, że stosując taki rodzaj podłoża bardzo trudno jest zapewnić przez dłuższy czas odpowiednią dla naszego ptasznika wilgotność. Na pisaku można trzymać jedynie gatunki ptaszników występujące na terenach stepowych (np. Pterinochilus murinus lub Chromatopelma cyaneopubescens). Jednak jeśli decydujemy się na zastosowanie takiego podłoża konieczne jest zapewnienie pająkowi miseczki z wodą na wypadek zbytniego przesuszenia.
W różnych artykułach spotykałem się z teoriami, że piasku w terrarium nie można stosować ponieważ „małe ziarenka mogą się dostać do przewodu oddechowego ptasznika – co może spowodować śmierć”. Takie teorie ja osobiście włożył bym pomiędzy bajki. Sam kilka ptaszników z powodzeniem trzymam na piaszczystym podłożu (piasek został wcześniej kilka razy starannie wypłukany) i pająki mają się doskonale.
Bardzo często w terrariach dla ptaszników lubiących niższe wilgotności stosuję się mieszanki piasku z torfem. Jest to chyba najlepsze rozwiązanie.
2. Terrarium dla ptaszników prowadzących naziemny tryb życia
2.1. Terrarium
Ptaszniki naziemne są chyba najliczniejszą grupą ptaszników. Także rozmiary osiągane przez przedstawicieli różnych rodzin mogą być bardzo różne – dla przykładu dorosła samica Cyriocosmus elegans osiąga zaledwie 2,5cm długości ciała, podczas gdy samice Theraphosa blondi spotyka się mierzące nawet 12cm samego ciała!
Z powyższych przykładów widać więc, że niemożliwe jest zbudowanie terrarium uniwersalnego dla wszystkich ptaszników naziemnych. Nawet ptaszniki tego samego gatunku, znajdujące się w tym samym stadium rozwoju (L) mogą znacząco różnić się od siebie wielkością. Rozmiar terrarium należy więc zawsze dobierać do wielkości posiadanego przez nas osobnika przy czym lepiej żeby było troszkę większe niż troszkę za małe.
Trzymanie małych pająków w zbyt dużym zbiorniku jest uciążliwe dla hodowcy z tego względu, że pająk może ukryć się wśród dekoracji lub zakopać w podłożu i ciężkie będzie jego znalezienie i kontrolowanie stanu zdrowia lub karmienie. Z drugiej strony trzymanie pająków w zbyt małych pojemnikach może podczas wylinki doprowadzić do tego, że pająk będzie miał problemy z wyjściem ze starej skórki co może spowodować uszkodzenie odnóży lub nawet jego śmierć.
W zależności od wielkości ptaszników buduje się różne terraria. Dla mniejszych gatunków, np. dla ptasznika tygrysiego (Cyclosternum fasciatum) odpowiednie będzie terrarium o wymiarach 20/20/20 cm; dla ptaszników większych – wymiary będą większe.
Gdybyśmy jednak założyli, że większość ptaszników ma 6-8cm DC to wtedy standardowa wielkość terrarium wynosiła by: 30 cm długość, 25 cm szerokość i 25 cm wysokość. Raczej nie należy przekraczać tej wysokości – przy próbie wspinaczki ptasznika naziemnego może dojść do jego upadku i uszkodzenia odwłoka co często kończy się śmiercią naszego podopiecznego.
Należy pamiętać, że wielkość terrarium należy dobrać nie tylko do wielkości pająka ale również do ilości dekoracji, które chcemy w tym terrarium umieścić (pająk musi mieć przestrzeń do życia).
2.2. Podłoże
Jako podłoża można zastosować torf (dla ptaszników występujących w klimacie tropikalnym), ziemię (dla ptaszników lubiących przebudowywać terrarium i kopać) lub mieszankę torfu z piaskiem dla pająków, które na wolności występują na terenach suchych.
Grubość podłoża często należy dobrać do gatunku pająka – dla przykładu Aphonopelma seemani często kopie w terrarium i choć jest to ptasznik naziemny to należało by zapewnić mu około 5 – 8cm podłoża. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie spadu w stronę przedniej ściany terrarium (przy mylniej ściance 10cm, przy przedniej 5). Dla takich ptaszników jak Pterinochilus murinus, które zupełnie nie kopią, wystarczy zaledwie 2cm warstwa podłoża.
Należy jednak pamiętać, że im więcej tym lepiej. Wtedy łatwiej jest zachować odpowiednią wilgotność powietrza w terrarium i pająk jeśli ma kaprys to zawsze może trochę pokopać lub wykorzystać podłoże do zrobienia kryjówki.
2.3. Dekoracje
Do terrarium dla ptaszników o naziemnym trybie życia należy zastosować dekoracje, które będą znajdować się na dnie zbiornika i po których pająk nie będzie mógł się wspinać. W ten sposób po zbytnim nakarmieniu go, zapobiegniemy możliwości jego upadku (np z jakiegoś wysokiego konara) i uszkodzenia odwłoka.
Jako przykłady takich ozdób można podać np: kawałek kory, połówkę orzecha kokosowego lub sztuczne rośliny ułożone na podłożu. Ozdoby takie będą doskonale spełniać rolę kryjówki dla pająka. Można także umieścić tam kamienie, ale nie polecam skomplikowanych kamiennych budowli ponieważ mogą się one zawalić i przygnieść lokatora terrarium.
Ozdoby dobrze jest dobrać do gatunku jaki będziemy hodować (np w przypadku Chromatopelma cyaneopubescens i tak wszystko zostanie zapajęczynowane więc nie ma większego sensu kupować jakiś ładnych i drogich sztucznych roślin).
Wszystkie ozdoby, które umieszczamy w terrarium należy zabezpieczyć przed pleśnią i gniciem. Przytoczę tutaj fragment z FAQ działu „Budowa i osprzęt” na naszym forum:
Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem jest wygotowanie korzeni, łupin orzecha kokosowego i innych elementów wystroju w roztworze soli z wodą, a następnie suszenie ich w piekarniku. Często jednak korzenie są zbyt duże aby je wygotować, dlatego najlepszym sposobem jest pozostawienie konara w wannie wypełnionej „solanką” na noc i umieszczenie go na słońcu aż do wyschnięcia. Inną z metod jest pomalowanie korzenia ekologicznym lakierem, choć drewno będzie doskonale zabezpieczone to wygląd pozostawia wiele do życzenia. Nawet jeśli korzeń zostanie pomalowany matowym lakierem, to i tak będzie wyglądał na „wiecznie” mokrego. Ogromne znaczenie ma wybór drewna jakie zastosujemy w naszym terrarium, im twardsze (np. dębina) tym lepsze.
Oczywiście w przypadku ozdób z plastiku problem pleśni i gnicia nie występuje. Dlatego polecam zamiast skorupki orzecha kokosowego kawałek plastikowej lub ceramicznej doniczki, który zostanie „zakamuflowany” sztucznymi roślinami. W ten sposób mamy ładne terrarium bez możliwości pleśnienia ozdób.
3. Terrarium dla ptaszników prowadzących podziemny tryb życia
3.1. Terrarium
Terrarium przeznaczone dla ptaszników podziemnych jest specyficznym typem terrarium, w którym przynajmniej połowę wysokości stanowi podłoże.
Różne są podejścia co wymiarów takiego terrarium. Część hodowców uważa, że skoro pająki podziemne budują system korytarzy z kilkoma wejściami i rzadko przebywają na powierzchni w ciągu dnia to dobrze jest trzymać je w terrarium o stosunkowo małej szerokości – będzie wtedy możliwa ich obserwacja pod ziemią.
Z drugiej strony można spotkać się z założeniem, że skoro pająki się zakopują i cięgle mają jasno to zaburza to ich naturalny tryb życia i nie powinno się takich praktyk stosować.
To czy zastosować terrarium o dużej szerokości czy małej zostawiam już do indywidualnej decyzji każdego. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.
Wiele osób zakłada, że skoro terrarium będzie wypełnione do połowy ziemią to wentylacja może być tylko od góry. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby zrobić terrarium typowo dla ptaszników podziemnych z odpowiednią wentylacją:
3.2. Podłoże
Podkład do terrarium powinien mieć minimalnie 15 cm grubości, choć za optimum uważa się 20cm (mowa oczywiście o terrarium dla dorosłej samicy średniej wielkości ptasznika podziemnego – np. Haplopelma lividum). Im więcej będzie podłoża tym lepiej. Duża ilość podłoża jest szczególnie ważna przy pająkach, które nie budują pojedynczego tunelu, tylko całą sieć korytarzy (np. pająki z rodzaju Hysterocrates – choć często jest to „widzi mi się” danego osobnika).
Najlepszym podłożem dla ptaszników podziemnych jest ziemia lub mieszanina ziemi z torfem lub piasku z torfem.
Jako podłoże zupełnie nie nadaje się piasek, ponieważ jest on zbyt sypki, aby ptasznik mógł w nim kopać. Nie polecam też samego torfu ponieważ często tunele mogą się zapadać a podczas „podlewania” podłoża woda szybko przelewa się na sam spód terrarium gdzie zazwyczaj ptasznik ma kryjówkę i go zalewa.
3.3. Dekoracje
Gałęzie i kora nie są potrzebne. Jeśli jednak chcemy umieszczać w terrarium jakieś dekoracje to należy zadbać o terrarium odpowiednio wysokie. Doskonałym pomysłem jest wtedy użycie jako podłoża ziemi i posadzenie roślin.
4. Terrarium dla ptaszników prowadzących nadrzewny tryb życia
4.1. Terrarium
Terrarium dla ptaszników nadrzewnych powinno mieć układ wertykalny. Rozmiary należy dobrać do rozmiaru ptasznika, którego mamy zamiar w tym terrarium hodować.
Jako średnie rozmiary można przyjąć 40cm wysokości, 30cm długości i 25cm szerokości.
Takich rozmiarów terrarium powinno wystarczyć dla dorosłej samicy ptasznika z rodzaju Avicularia i umieszczenia w nim niezbędnego wystroju.
Bardzo istotną sprawą w przypadku terrariów dla ptaszników nadrzewnych jest odpowiednia wentylacja. Ptaszniki takie w swoim naturalnym środowisku większość życia spędzają wśród koron drzew gdzie jest przewiewnie i nie ma mowy o występowaniu pleśni czy grzybów, które przy braku dobrej wentylacji mogą pojawić się w terrarium. Na forum można często spotkać się z wypowiedziami na temat padliwości młodych Avicularia spp. trzymanych w kliszówkach. Bardziej doświadczeni hodowcy wiążą ten fakt właśnie z brakiem dobrej cyrkulacji powietrza i nie obserwują padania tych pająków gdy są trzymane w dużych przewiewnych pojemnikach.
4.2. Podłoże
Warstwa podłoża w przypadku ptaszników nadrzewnych nie musi być gruba. Należy jednak pamiętać, że im więcej podłoża będzie w terrarium tym łatwiej będzie nam zapewnić przez dłuższy czas wilgotność na wysokim poziomie (większa ilość podłoża pochłonie więcej wody). Ja sugeruję przyjęcie warstwy 3 – 5cm. Dla ptaszników nadrzewnych najodpowiedniejsze będzie zastosowanie jako podłoża torfu kokosowego. Nie polecam stosowania piasku gdyż wszystkie najczęściej spotykane w handlu ptaszniki nadrzewne wymagają wysokiej wilgotności i warunków tropikalnych w terrarium, które ciężko jest utrzymać przy podłożu szybko wysychającym.
Odradzam też stosowanie w tych terrariach ziemi gdyż ptaszniki nadrzewne są bardziej wrażliwe na grzyby i inne pierwotniaki niż np. ptaszniki podziemne.
4.3. Dekoracje
W terrarium należy umieścić grubsze gałęzie, aby ptasznik mógł wykorzystać je do budowy gniazda. Można także posadzić rośliny. Mogą to być małe, drobnolistne fikusy (np. Ficus pumilio) czy rośliny z rodzaju Scindapsus. Trzeba jednak uważać, aby nie było w nich owadów lub ich larw. Rośliny można posadzić albo włożyć do terrarium z doniczkami.
Po więcej informacji dotyczących terrariów dla ptaszników nadrzewnych odsyłam do lektury artykułu autorstwa Jakuba Andrzejczaka Terraria dla ptaszników nadrzewnych.
Pomysły na wystrój terrarium dla ptaszników
Opracowanie i źródła informacji
Łukasz Koclęga „Beliar” na podstawie własnych doświadczeń, informacji z forum terrarium.com.pl oraz wcześniejszego opisu terrariów dla ptaszników autorstwa Awikularia.
Liczba wyświetleń: 45605
wstawić zdjęcia z http://www.terrarium.com.pl/zobacz/terrarium-dla-ptasznikow-2305.html