Testudo graeca ibera
Nazwa Testudo graeca ibera ma związek nie, jak mogło by się wydawać , z półwyspem Iberyjskim ale z dawną krainą, która istniała na terenach obecnej Gruzji – Iberią Kaukaską. Podgatunek Testudo graeca ibera jest jednocześnie największym i najszerzej występującym podgatunkiem Testudo graeca – zajmowane przez niego tereny rozciągają się od południowo-wschodnich Bałkanów, przez Azję Mniejszą, aż po Kaukaz; od nisko położonych terenów przybrzeżnych do 1300 m.n.p.m. w Bułgarii i nawet 2000 m.n.p.m. w północnej Turcji – nieopodal jeziora Van. Północną granicę wyznacza rzeka Danobe w południowej Rumunii, południowe wybrzeże Morza Czarnego gdzie żółwie te, jak dowiedziono, występowały i były zjadane przez ludzi już w połowie Neolitu – ok 6 tysięcy lat temu ( HAIMOVICI, BALASECU – 2006 ). Żółwie iberyjskie są dość łatwe do znalezienia na otwartych terenach czy obszarach rolnych a nadmierne wręcz ich ilości występują w Parku Narodowym Macin Mountains mającego w swoim obrębie również 27 roślin endemicznych.
Testudo graeca ibera jest drugim co do wielkości Testudo – jego rozmiary mają jednak zasadniczy związek z obszarami występowania – od 230 mm karapaksu u wybrzeży Morza Czarnego ( INOZEMSTEV, PERESHKOLKNIK – 1994 ) aż po mierzącego 389 mm i ważącego blisko 6 kg w Bułgarii ( BESHKOV – 1997 ).
Ich ubarwienie jest bardzo różnorodne, niektóre z nich są niemal kompletnie czarne, inne zaś jasnobrązowe – ponadto noworodki i młode są dużo jaśniejsze i przypominają Testudo graeca graeca z terenów Hiszpanii. Stosunkowo duże są także charakterystyczne dla tego gatunku ostrogi występujące występujące u nasady ogona – u Testudo graeca ibera często zakrzywione na końcach z powodu ich długości. U dorosłych Testudo graeca ibera niezależnie od płci, brzegowe tylne tarczki wyraźnie rozszerzają się ku dołowi – podobnie jak u Testudo marginata. Plastron zwykle pokrywają ciemne plamy różnych rozmiarów.
Ciekawostki
W Rezerwacie Canarua Fetii znaleziono osobniki posiadające zarówno cechy Testudo graeca ibera jak i Testudo hermanni boettgeri – osobniki te miały modzele i częściowo podzieloną płytkę nadogonową, co może świadczyć o hybrydyzacji tych dwóch gatunków na tym obszarze ( SOS et al.– 2008 ).
Cykl roczny Testudo graeca ibera podobny jest jak u pozostałych żółwi europejskich. Populacje z Rumunii , z powodu położenia geograficznego, narażone są na bardzo duże amplitudy temperaturowe roczne – zimą temperatura spada tu do -25°C. By przetrwać żółwie zakopują się kilka centymetrów pod ziemią, warstwą liści i krzewami. Gdy zrobi się ciepło żółwie wybudzają się ze snu i zaczynają rozglądać za pożywieniem oraz partnerami – drugi taki okres przypada na jesień. Samice tego żółwia składają jaja 2-3 razy w roku. W niewoli składają 4-5 jaj mierzących 33-48 mm długości i 23-44 szerokości – niektóre z jaj są niemal idealnie kuliste. Inkubacja w stałej temperatur z 28-30°C trwa 69 dni a świeżo wyklute żółwiki mierzą ok. 38 mm długości i ważą ok. 15 gram. W środowisku naturalnym wylęg występuje na przełomie sierpnia i września. Podobnie jak w przypadku innych testudo – jaja, noworodki oraz młode są bardzo narażone na ataki drapieżników. W Bułgarii i Rumunii największe zagrożenie dla nich stanowi Dzik europejski (Susscrofa ferus).
Testudo graeca ibera pada nierzadko ofiarą maszyn farmerskich – często znaleźć można martwe żółwie z roztrzaskanymi skorupami lub z mniejszymi uszkodzeniami – tym czasem udaje się przeżyć. Ponadto dochodzą różnorakie związki chemiczne rozpylane na terytoriach ich występowania takie jak pestycydy i herbicydy. Następnym czynnikiem mającym silny wpływ na zmniejszanie się populacji tego podgatunku jest zjawisko wypalania łąk i lasów pod uprawy lub pastwiska.
W 2007 roku w Rumunii wprowadzony został zakaz handlu żółwiami a ponadto gatunek ten znajduje się w I i II załączniku CITES. W wielu miejscach ludzie wykazują chęć ochrony żółwi jednak panuje tam jeszcze zwyczaj trzymania ich jako zwierzątek domowych – ma to miejsce zwłaszcza w pobliżu obszarów występowania żółwi.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Deore na podstawie min.
http://www.chelonia.org/articles/tiberagoldengreekcare.htm
http://www.chelonia.org/articles/Whatisagolden.htm
http://www.chelonia.org/articles/WCT_Video.htm
http://www.chelonia.org/Articles/iberacare.htm
http://www.tortoisetrust.org/
http://www.tortoisetrust.org
http://www.podarcis.nl
http://www.tartaclubitalia.it
http://www.tartaclubitalia.it
http://www.tortoise.org/archives/tgraeca.html
Doświadczeń własnych, oraz innych hodowców.
Liczba wyświetleń: 3227