Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
12249
0
Rośliny – Opisy

Tradescantia – trzykrotka

 

Nazwa botaniczna: Tradescantia, 85 gatunków

Rodzina: Komelinowate (Commelinaceae)

Wielkość: Osiąga wysokość 20-25 cm, trudno określić jej szerokość bo co roku zwiększa się dwukrotnie.

Wygląd: Trzykrotka jest to bylina o dość luźnym pokroju mająca krótkie (do 5-6 cm), lancetowate, grube liście z drobnym meszkiem. Ich kolor jest różny zależnie od odmiany. Latem między liśćmi pojawiają się drobne białawe kwiaty, jest to oznaka że trzykrotkę należy dość mocno przyciąć a z ściętych części zrobić sadzonki.

Gatunki

  • Tradescantia albiflora – trzykrotka biała – ma zielone, ostro zakończone liście, gatunek ten posiada liczne odmiany m.in. „Albovittata” w zielono-białe paski, „Tricolor” w paski różowo-zielone, „Aureao-vittatus” liście żółto-zielone, „Alba-vittata” i „Rochford’s silver” są srebrno-zielone.
  • Tradescantia fluminensis – trzykrotka wężykowata – jest podobna do trzykrotki białej, ale jej liście są niebieskozielone na górnej stronie blaszki i purpurowoczerwone – na dolnej. Odmiany tego gatunku mają na liściach barwne paski (jak np. „Variegata”)
  • Tradescantia blossfeldiana – trzykrotka Blosffelda  ma mięsiste, lancetowate liście w kolorze szaro-zielonym, a jej odmiana „Variegata” jest kremowo-zielona.

Występowanie: Ameryka łacińska.

Informacje dodatkowe: Trzykrotka jest jedną z najłatwiejszych w hodowli roślin, szybko rośnie, bardzo łatwo daje się rozmnożyć i jest odporna na choroby. Bardzo szybko się ukorzenia (ok 5-7 dni przy stale wilgotnej ziemi). Nazwano ją na cześć J. Tradescenta ogrodnika Króla Karola I.

Zastosowanie: Trzykrotka może rosnąć zarówno w terrarium stepowym jak i tropikalnym, w tropikalnym można posadzić ją nad wodą i lekko zanurzyć część pędów, wtedy wypuszczą one do zbiorniczka korzenie, będzie to oryginalna ozdoba, która stanie się idealną kryjówką dla drobnych żyjątek wodnych takich jak karliki czy kijanki. Dla zwierząt lądowych jej jedyne zastosowanie będzie chyba tylko kulinarne (tylko T.fluminensis), gdyż jest rośliną nietrującą, mogącą być zarówno pokarmem (np. dla patyczakowatych) jak i ozdobą terrarium, tylko czy taka podjedzona roślina może być ozdobą? (trzykrotka bardzo szybko rośnie, więc z wypuszczaniem nowych pędów nie będzie problemu – mozna zastosować tzw trójpolowkę tzn jedna doniczka z trzykrotką zostaje w terra a dwie na parapecie, po paru dniach wyjmujemy obgryzioną roślinkę z terrarium i zdrową dajemy do terrarium i cały cykl powtarzamy). Dlatego lepiej jest dla roślinożerców dawać sztuczne rośliny a trzykrotkę trzymać u mięsożerców i owadożerców.

Stanowisko: Aby trzykrotka zdrowo rosła musi mieć miejsce jasne lub pół cieniste i ciepłe, co do wilgotności powietrza to starczy jej taka jak panuje w terrarium, tylko w stepowym trzeba ją co jakiś czas zraszać.

Hodowla: Ziemię utrzymujemy stale lekko wilgotną, trzykrotka zniesie jednak krótkotrwałe zalanie lub przesuszenie. W okresie letnim nawozimy co 2 tygodnie a w zimowym raz na 3 tygodnie lub stosujemy pałeczki. Gdy zbytnio się rozrośnie przycinamy jej pędy o 3/4 długości lub więcej a ze ściętych robimy sadzonki.

Rozmnażanie: Najłatwiej przez podział lub sadzonek ukorzenionych w wodzie, bądź ciepłym podłożu, takie świeżo ścięte pędy można powtykać w terrarium gdzie stworzą przeogromny busz.

 

Opracowanie i źródła informacji

Piotr Jagodziński

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
  • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”

Liczba wyświetleń: 12249

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu