Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
2582
0
Trapelus mutabilis - agama niebieskogardła* Agamowate, Jaszczurki – Opisy

Trapelus mutabilis – agama pustynna, agama niebieskogardła*

Trapelus mutabilis – agama niebieskogardła*

Gatunki z rodzaju Trapelus są podobne do przedstawicieli rodzaju Pogona (wygląd zewnętrzny) z którymi nie są jednak zbyt blisko spokrewnione. Gatunki z rodzaju Trapelus razem z pokrewnymi rodzajami: Acanthocercus, Agama, Bufoniceps, Laudakia, Phrynocephalus, Pseudotrapelus i Xenagama zaliczane są do podrodziny Agaminae.

* Nazwy polskie tej agamy są bardzo mylące: agama niebieskobroda, agama niebieskogardła, agama stepowa czy agama pustynna, z tego powodu mogą zaistnieć nieporozumienia, dlatego najlepiej używać jedynie nazw łacińskich.

Wygląd

Pokrojem agama ta jest dość podobna do agam z rodzaju Pogona (np. Pogona vitticeps) osiąga jednak mniejsze rozmiary około 25 cm, ponad połowa tej długości przypada na ogon. Ubarwienie jest w szaro-brązowej, brązowo-żółtej tonacji, na tym tle występują mniejsze i większe brązowe lub bursztynowe. Broda samców soczyście niebieska. Brzuch białawy lub kremowy. Nogi podobnie jak u blisko spokrewnionych rodzajów bardzo dobrze rozwinięte pozwalają się im bardzo szybko poruszać.

Podgatunki

•Trapelus mutabilis pallidus (REUSS 1834)
•Trapelus mutabilis mutabilis (MERREM 1820)
•Trapelus mutabilis poppeki (WAGNER, MELVILLE, WILMS & SCHMITZ 2011)

Występowanie

Agama ta zamieszkuje duży obszar od północnej Afryki (Maroko i Egipt) po południowo-zachodnią Azję. Zamieszkuje jałowe tereny: stepy, półpustynie, pustynie, tereny kamieniste i piaszczyste.

Zachowanie

Z początku bardzo płochliwe i nieśmiałe. Na każde próby łapania czy porządkowania wnętrza terrarium zareagują paniczną ucieczką. Po udanym zaaklimatyzowaniu się powinny stać się ufniejsze w stosunku do ludzi.

Terrarium

Pomimo dość niewielkich rozmiarów należy tej agamie zapewnić obszerne terrarium 100/60/40 cm (dł/szer/wys) takie terrarium powinno starczyć dla samca i dwóch samic, lepiej jednak trzymać te agamy w jeszcze większym terrarium gdyż jest to gatunek (podobnie jak wszystkie agamy z podrodziny Agaminae) bardzo ruchliwy i aktywny, potrzebujący bardzo dużo przestrzeni życiowej. Wnętrze terrarium powinno odwzorowywać naturalne, ubogie środowisko tych agam. Na podłoże najlepiej się nadaję gruboziarnisty piasek. Nie powinno zabraknąć większych łupków skalnych czy kamieni np. piaskowiec, granit, bazalt, marmur itd. Jaszczurki te wymagają dużej liczby kryjówek które można zrobić właśnie z takich łupków skalnych na kształt grot. W terrarium nie może zabraknąć naczynia ze stale świeżą wodą. Surowy i dość monotonny wygląd takiego terrarium można nieco udekorować roślinami np. Crassula sp., Aloe sp., Gasteria sp., Haworthia sp., Sedum sp., Sansevieria trifasciata. Jednak będzie istniała konieczność wymieniania żywych roślin co jakiś czas na świeże (energiczne agamy nie będą się obchodzić zbyt delikatnie z roślinami) dlatego warto zastosować sztuczne rośliny. Tylna i boczne ściany powinno się pokryć zaprawą murarską lub gipsem. Oprócz KONIECZNEJ świetlówki dającej promieniowanie UV w terrarium nie powinno zabraknąć miejsca do wygrzewania się gdzie temperatura może wynosić ponad 45°C (pod promiennikiem ciepła).

Lepiej ich nie łączyć z innymi gatunkami. Gatunki mniejsze i delikatniejsze od nich będą w ciągłym stresie, a po połączeniu z większymi gatunkami same agamy będą zestresowane ich obecnością, podobnie będzie w przypadku połączenia gatunków o podobnych rozmiarach i wyglądzie, oba gatunki będą zestresowane. Gatunkami które wydają się być stosunkowo odpowiednimi kandydatami do łączenia są min. scynki z rodzaju Chalcides czy nieagresywne jaszczurki właściwe (Podarcis, Lacerta). Przy łączeniu z innymi gatunkami terrarium musi być znacznie większe. Należy również zapewnić więcej kryjówek i źródeł ciepła.

Temperatura

25-30°C w ciągu dnia z nocnymi spadkami do około 20°C. Na wyspie ciepła ponad 40°C.

Wilgotność

Niska, jest to gatunek sucholubny.

Żywienie

W diecie tej jaszczurki dominować powinny owady i inne bezkręgowce (świerszcze, karaczany, motyle, pająki itd.), czasami mysie noworodki, pokarm roślinny powinien być podawany dość rzadko np. liście i kwiaty mniszka lekarskiego czy słodkie owoce. Wiele osobników pokarm roślinny będzie ignorować.

Rozmnażanie

Do zainicjowania okresu godowego niezbędny jest trwający około 2 miesiące okres spoczynku zimowego (grudzień-styczeń) odbywany w temperaturze około 10-15°C. Po zimowaniu następują gody, samica około 4 tygodnie po zapłodnieniu składa do 12 jaj (w sezonie może być kilka zniesień) do wilgotnego piasku. Jaja powinny zostać przeniesione do inkubatora i inkubowane w temperaturze 28-30°C co powinno trwać około 40-60 dni. Młode przy obfitym karmieniu dojrzewają szybko (nawet w wieku około pół roku).

Uwagi

W opisywanych warunkach można trzymać inne gatunki z rodzaju Trapelus np. Trapelus savignii, Trapelus  flavimaculatus. Zdecydowana większośc okazów z rodziny Agamidae pochodzi z odłowu, są osłabione i zarobaczone. Duża część sprzedawanych okazów ginie w terrarium. Po zakupie tych jaszczurek należy je odrobaczyć i pozostawić w spokoju w terrarium zapewniając im odpowiednie warunki bytowe.

Grzegorz Mulkowski 'tokaga’

Liczba wyświetleń: 2582

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu