Trioceros (Chamaeleo) jacksonii – kameleon Jacksona
Wielkość 50 cali to 127 cm. Dla porównania w Polsce średnia opadów to 50-70 cm, tylko w wyższych partiach gór jest ponad 100 cm rocznie. Tak więc teren zamieszkiwany przez „jacksony” jest wilgotny, są dwie pory roku: sucha i wilgotna (w czasie tej ostatniej leje praktycznie codziennie).
Do tego jest dość chłodno, bo na wysokości ponad 1500 m n.p.m nawet w Afryce jest zimno. W dzień zależnie od pory roku 16-27°C, w nocy od 4 do 18°C.
Gatunek jest dość plastyczny o czym świadczy jego ekspansja na Oahu na Hawajach, gdzie jest gatunkiem inwazyjnym, a gdzie jest trochę cieplej niż w jego ojczyźnie (10-20°C w nocy i 22-32°C w dzień). Tam żyje największy z podgatunków Chamaeleo jacksonii xantholophus. Ciekawostka: w latach 90-tych na Oahu ludzie masowo wyłapywali „jacksony” i w czasie weekendów przy lasach parkowały setki i tysiące aut, a ludność przemierzała lasy w poszukiwaniu kameleonów do terrariów i na sprzedaż. Łapanie owadów do trzymanych kameleonów przetrzebiło lokalną, unikalną entomofaunę.
Chamaeleo jacksonii merumontana jest najmniejszy z podgatunków (do 8 cm bez ogona, podczas gdy Chamaeleo jacksonii xantholophus 13 cm, a Chamaeleo jacksonii jacksonii do ok. 11 cm).
W naturze żyją pojedynczo, w hodowli w dużym terrarium udaje się trzymać samca z jedną lub dwoma samicami. Terrarium możliwie duże z roślinami i codziennym spryskiwaniem, wentylacja musi być bardzo dobra. W dzień pod lampą do 30°C, poza tym temperatury podobne jak w naturze. Niestety w nocy muszą być nocne spadki temperatury, bo po kilku miesiącach bardzo prawdopodobne są problemy z układem oddechowym i śmierć. Najlepiej jeśli jest w nocy mniej niż 20°C, a idealnie byłoby ok. 15°C. Natomiast nie jest tak, że jeśli przez kilka tygodni będzie w nocy np. 22°C to coś złego się stanie – tutaj chodzi o to, że tak wysoka temperatura nie powinna być utrzymywana przez dłuższy czas. Uwaga: im mniejszy osobnik, tym wrażliwszy na maksymalne temp. dzienne. Idealne jest posiadanie terrarium zewnętrznego na lato – czyli osiatkowanej woliery typu flexarium ustawionej tylko częściowo na słońcu. Na zewnątrz temperatura może spadać w nocy do 4°C, w dzień powinno być w w granicach 16-32°C. Przy wyższych temperaturach, gdy kameleony chowają się w niższych partiach woliery trzeba intensywnie spryskiwać lub ewakuować kameleony do chłodniejszego pomieszczenia. Podobnie gdy mamy pod rząd wiele dni (powyżej 5) z niską temperaturą dzienną (poniżej 17-18°C) i zachmurzeniem ciągłym wskazane jest dogrzewanie dzienne. W praktyce kameleony mogą przebywać na zewnątrz mniej więcej od połowy kwietnia do końca września (oczywiście mogą być znaczne różnice zależnie od miejsca w Polsce i temperatur w danym roku).
Pokarm najlepiej z łąki (polecam zakup czerpaka entomologicznego).
Pleć u młodych jest do rozpoznania nie wcześniej niż w wieku 3-4 miesięcy (samcom zaczynają rosnąć rogi), ale piszę to na podstawie Chamaeleo jacksonii xantholophus. Pewnie u „merumontany” jest podobnie.
Dla szczególnie zainteresowanych tym gatunkiem (ale także jemeńskim, Furcifer pardalis i Calumma (Chamaeleo) parsonii) polecam nowe wydanie:
FERGUSON, G.W. / McKEOWN, S. & K. KALISCH (2007): Care and Breeding of Panther, Jackson’s, Veiled and Parson’s Chameleons. BowTie Press.
Opracowanie dr Robert Maślak
Pytania i odpowiedzi
W osobnym artykule Kameleon jacksona pytania i odpowiedzi
Trioceros jacksonii xantholophus – kameleon Jacksona – pytania
Liczba wyświetleń: 6155