Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1189
0
Jaszczurki – Opisy, Tropiduridae

Tropidurus hispidus

Tropidurus hispidus

Tropidurus hispidus to idealne małe jaszczurki dla początkujących, wybitnie społeczne, zalecany chów w haremach 1.2-1.4, w większych terrariach można pozwolić sobie na trzymanie większej ilości samców. Samczyki wykazują zachowanie terytorialne, ale jaszczurki nie są na tyle groźne aby w przypadku odpowiednio przygotowanego terrarium, mogło to się źle skończyć dla któregokolwiek ze zwierząt. Zachowania terytorialne samców ograniczają się to charakterystycznego „kiwania” łebkami i częstych gonitw po terrarium. Samiec najczęściej zajmie teren na który pada ciepło promiennika i będzie go bronił.

Wygląd

Ubarwienie w nieregularne marmurkowe wzorki w kilku odcieniach szarości, wokół szyji dwukolorowa czarno-biała obróżka, brzuszna strona ciała kremowa z nielicznymi i niewielkimi szarymi plamkami. Tropidurus hispidus osiąga 17-22 cm długości.

Długość życia

Dożywa ok. 7-10 lat

Występowanie

Brazylia, Wenezuela

Zachowanie

Jaszczurka oswajalna, bardzo szybko uczy się jedzenia „z ręki”, bardzo ciekawskie i ruchliwe zwierzaki, w przeciwieństwie do wielu innych jaszczurek, tropidurusy są zwierzętami bardzo aktywnymi, niemal nieustannie poruszają się po terrarium, okresy bezruchu tych jaszczurek są wyjątkowo krótkie

Aktywność

Dzienna, nocą ukrywa się za elementami dekoracyjnymi, korzeniami itp. Bardzo często gatunek ten na noc zakopuje się w luźnym podłożu np. kostka kokosowa, bukowa, liście itp.

Terrarium

Przestronne, dla grupy hodowlanej 1.3 zaleca się 80x40x50 cm, wystrój najbardziej odpowiadający biotopowi tych jaszczurek, to spora ilość korzeni i skałek, niezbędne jest pokrycie ścian terrarium materiałem umożliwiającym legwankom poruszanie się po nich (korek, zaprawa murarska + piasek, piaskowce, wapienie itp.). Tropidurusy są zwierzętami bardzo ruchliwymi, umożliwienie im poruszania się po ściankach terrarium wyraźnie zwiększa ich powierzchnie życiową. W terrarium dla grupy hodowlanej zaleca się zainstalowanie kilku (2-3) promienników o mniejszej mocy, zamiast jednego większego, pozwoli to samicom na spokojniejsze wygrzewanie się pod nimi.

Nie możemy zapomnieć o umieszczeniu w terrarium pojemnika na wodę, kilku kryjówek i innych elementów urozmaicających mieszkanie naszych podopiecznych, z racji na niewielkie wymiary w terrarium Tropidurusów bezproblemowo dają się utrzymywać rośliny doniczkowe.

Wentylacja

1/5 powierzchni sufitu terrarium + 1/10 powierzchni którejś ze ścian bocznych terrarium

Ogrzewanie

W terrarium utrzymujemy temperaturę w granicach 23-28°C, punktowo pod promiennikami do 32°C, nocą zalecany spadek temperatury do ok. 22°C.

Wilgotność

Utrzymujemy na poziomie okolo 60%, wystarczy raz na dwa dni nieznacznie spryskać terrarium ciepłą wodą

Oświetlenie

Legwanki obrożne naświetlamy 12 godzin dziennie dobrej klasy świetlówką terrarystyczną dającą 8% UVB (zoomed, arcadia, hagen).

Żywienie

Bezproblemowe, legwaniki zjedzą chętnie wszystko co im się zmieści do pyszczka, a najchętniej to co szybko i sprawnie ucieka, świerszcze, mączniki, karaczany, pająki, ćmy, plankton łąkowy, nie pogardzą także słodkimi i miękkimi owocami (jagody, maliny, banan), ale nie pokarm roślinny – nie powinien mieć w ich diecie dużego udziału, to jaszczurki drapieżne, warto zwrócić uwagę na to aby młodym jaszczurkom nie podawać zbyt dużych owadów karmowych, maluszki sobie doskonale z nimi poradzą (rozszarpią) ale duże kawałki chitynowych pancerzyków mogą sprawić problemy z układem pokarmowym

Dymorfizm płciowy

Dojrzałość płciową legwanki osiągają po około roku. Samczyki są większe od samic, mają wyraźne pory udowe i ciemne zabarwienie ud

Rozmnażanie

Uzyskanie przychówku nie jest trudne, jaszczurki musza być dobrze żywione, jeśli ten warunek jest spełniony same chętnie przystępują do godów, zimowanie jest zbędne, samica składa od 3 do 7 jaj jednorazowo, w ciągu sezonu możliwe jest nawet do 5 miotów od jednej samicy, jaja inkubuje się przy 90% wilgotności w temperaturze ok. 30°C, przez okres ok. 8 tygodni, młode Tropidurusy dobrze karmione rosną szybko i nie sprawiają problemów w odchowie

Opracowanie

autor: KORSAKOW

Liczba wyświetleń: 1189

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu