Waran Varanus glauerti
Varanus glauerti (Mertens, 1957) przez wielu uważany jest za najpiękniejszy gatunek australijskich waranów z racji swego niezwykle eleganckiego wyglądu i kontrastowego ubarwienia oraz wzoru. W grzbietowej części szaro-brązowy czy też rdzawy, w szare plamy tworzące poprzeczne pasy, o paskowanym biało-czarnym ogonie i czarno ubarwionych, nakrapianych kończynach, z jasnym podbrzuszem i podgardlem (często w soczyście żółtym kolorze). Głowa z charakterystycznymi czarnymi pasami ciągnącymi się od nozdrzy przez oczy, aż po otwory uszne. O wyjątkowo smukłej budowie ciała z niezwykle długim ogonem, często ponad dwukrotnie dłuższym niż sam tułów. Mogą dorastać do ok. 70 cm (w rzadkich przypadkach do 80 cm).
Długość życia warana Varanus glauerti
Ponad 12 lat.
Występowanie warana Varanus glauerti
Australia
Aktywność warana Varanus glauerti
Dzienna
Wygląd samca warana Varanus glauerti
Samce osiągają większe rozmiary oraz ich ogon jest dłuższy. Z wyraźniej zaznaczonymi porami u nasady ogona.
Wygląd samicy warana Varanus glauerti
Dorastają do nieco mniejszych rozmiarów.
Biotop warana Varanus glauerti
Preferują skaliste tereny oraz obszary leśne. Występowanie tego gatunku ogranicza się do terenów regionu Kimberley w północnej części Australii Zachodniej oraz do obszaru Parku Narodowego Kakadu w północnej części Terytorium Północnego. Doskonale przystosowane do życia pośród skał – wspinaczka, pogoń za ofiarą czy też ucieczka przed większym drapieżnikiem po niemal pionowych nawet ścianach nie stanowi dla tych waranów przeszkody. Równie dobrze czują się na drzewach.
Temperatura dla warana Varanus glauerti
Na poziomie 26-32°C w dzień, pod promiennikiem ok. 50°C. Z nocnymi spadkami do ok. 20°C.
Wilgotność dla warana Varanus glauerti
50-70%
Terrarium dla warana Varanus glauerti
Należy zapewnić im przestronne, wysokie terrarium z możliwością do wspinaczki oraz grubą, kilkunastocentymetrową warstwą podłoża. Elementami wystroju mogą być zarówno różnego rodzaju skałki (tył zbiornika możemy wyłożyć ścianką strukturalną) jak i korzenie czy konary. Nieodzowne w chowie tych waranów jest stworzenie kilku kryjówek oraz nieduże naczynie z zawsze czystą wodą.
Minimalne wymiary terrarium 200x100x100 cm. Cykl oświetlenia 12 godzinny. UVB 10%.
Żywienie warana Varanus glauerti
Na ich dietę w środowisku naturalnym składają się zarówno owady i in. bezkręgowce, jak i mniejsze gady (zwłaszcza jaszczurki) oraz jaja. W warunkach terraryjnych wskazana różnorodność w diecie – wszelkie bezkręgowce, małe gryzonie – jako urozmaicenie (nigdy jako podstawa diety), jaja.
Rozmnażanie warana Varanus glauerti
Samica składa od 4 do 10 jaj. Inkubacja w temp 28.5-29.5°C trwa ok. 110 dni. Wyklute maluchy, w ciągu pierwszego tygodnia życia rozpoczynają pobierać pokarm w postaci owadów. Konieczna regularna suplementacja witaminy oraz makro- i mikroelementy, w szczególności wapń.
Zimowanie warana Varanus glauerti
Kilkutygodniowy okres przetrzymywania w temperaturze poniżej 20°C z pewnością będzie czynnikiem stymulującym reprodukcję.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Prokulewicz
Liczba wyświetleń: 10945