Waran Varanus macraei
Od samego odkrycia Varanus macraei wzbudzał ogromne zainteresowanie stając się jednym z najbardziej pożądanych gatunków waranów w ogrodach zoologicznych jak i w prywatnych kolekcjach, a zawdzięcza to swemu niesamowitemu wyglądowi jak i nadzwyczaj efektownemu ubarwieniu. Zazwyczaj smoliście czarne z niebiesko-turkusowymi znaczeniami (o różnej intensywności barwy) – plamy i „oczka” tworzące różne wzory w postaci pasm czy litery”V” na szyi z rozjaśnionym, białawym pyskiem. Warany te mogą osiągać ok.100 cm (największe do 110 cm) z czego ok. 2/3 to chwytny ogon – cecha charakterystyczna wszystkich waranów wchodzących w skład grupy gatunkowej Prasinus.
Wygląd
Wygląd samca
Maksymalna dł. tułowia (SVL) 36 cm (Böhme & Jacobs, 2004).
U dojrzałych samców widoczne wybrzuszenia u podstawy ogona wskazujące na obecność hemipenisów.
Wygląd samicy
Maks. dł. tułowia (SVL) 31,3 cm (Böhme & Jacobs, 2004).
Aktywność
Dzienna.
Występowanie
Indonezja.
Biotop
Archipelag Raja Ampat z głównymi wyspami Waigeo, Misool, Salawati, Batanta oraz wieloma mniejszymi wyspami i wysepkami to jedno z kilku niezwykłych miejsc na naszej planecie, o wysokim stopniu bioróżnorodności – w szczególności dotyczy to życia morskiego, ale również i ląd jest miejscem życia wielu, niezwykłych gatunków zwierząt. Ten raj zamieszkuje właśnie m.in. Varanus macraei – gatunek endemiczny dla jednej z tych wysp – wyspy Batanta. To jaszczurki nadrzewne, zamieszkujące lasy deszczowe.
Temperatura
29-31°C, a lokalnie do ok. 40°C.
Wilgotność
70-90%.
Terrarium
Terrarium tropikalne. Jednym ze szczęśliwców którym udało się rozmnożyć te fascynujące warany jest Armin Dedlmar, który opisał udany chów grupowy tego gatunku w jednym zbiorniku. Dla 2 samców i 4 samic przygotował terrarium o wym. 230x120x220 cm z wystrojem składającym się z licznych konarów, pnączy i gałęzi oraz kilku sztucznych roślin dodanych w celach dekoracyjnych. Nieodzowne są też kryjówki dające im możliwość ukrycia się co ułatwia im aklimatyzację, a zarazem zwiększa ich komfort życia oraz naczynie z wodą. Jako podłoże wykorzystana została gruba warstwa (10 cm) kory sosnowej. Koniecznością jest regularnie zraszanie – 2x w ciągu doby (rano i po południu).
Cykl oświetlenia 12 godzinny. UVB 5%.
Żywienie
Wszelkie łatwo dostępne owady karmowe np. świerszcze, szarańcze oraz małe, wcześniej ubite gryzonie.
Rozmnażanie
Dojrzałość płciową Varanus macraei mogą osiągać już w wieku 1,5 roku. Odstęp między kopulacjami, a składaniem jaj to zazwyczaj 4-5 tygodni. Sama kopulacja trwa co najmniej 5-6 minut. Po złożeniu przez samicę jaj należy jak najszybciej przenieść je do inkubatora (bardzo często jaja zjadane są przez rodziców). Inkubacja uważana za trudną – w temperaturze ok. 28.5°C trwa 206-240 dni (Dedlmar, 2007). W przypadku podniesienia temperatury inkubacji o ok. 1°C czas inkubowania jaj skraca się, nawet do ok. 160 dni (Jacobs, 2002). Wyklute maluszki mierzą 21-26 cm dł. całkowitej i z wagą 12-14 gramów. W kilka dni od wyklucia rozpoczynają pobierać pokarm, w zależności od preferencji pokarmowych będą akceptować 1,5 centymetrowej wielkości świerszcze, koniki polne, małe szarańcze czy też oseski mysie. Odchów wyklutych waranów nie powinien sprawiać problemów.
Zimowanie
W celu stymulacji okresu rozrodczego należy oddzielić warany na okres 6-7 tygodni bądź zmniejszyć przez 2-3 miesięcy wilgotność do ok. 60-70%.
Uwagi
Przez pierwsze miesiące bardzo nieśmiałe, nerwowo reagujące paniczną ucieczką na każde pojawienie się opiekuna przy terrarium. Z biegiem czasu bardzo powoli tracą te cechy i zaczynają pobierać pokarm ze szczypiec, a nawet nie uciekają na jego widok, w trakcie wylegiwania się pod promiennikiem.
Niezwykle ważne w przypadku wszystkich zwierząt terraryjnych, a w szczególności tych pochodzących z odłowu jest przeprowadzenie badań na obecność pasożytów, w przypadku ich wykrycia należy podjąć leczenie preparatami zaordynowanowanymi przez lekarza weterynarii. Po zakończeniu kuracji podajemy probiotyki celem odbudowania naturalnej mikroflory przewodu pokarmowego.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Prokulewicz na podstawie:
- Keeping and Breeding The Blue Tree Monitor – Varanus macraei Armin Dedlmar.
Liczba wyświetleń: 8645