Jak zacząć hodowlę węży
Po tym jak już zdecydujemy się na konkretny gatunek, trzeba zadbać o zbiornik odpowiedniej wielkości. Terrarium można zbudować samemu, jak również kupić gotowe. Może być ono szklane, z płyty meblowej, płyty OSB czy z PCV. Nie ma to większego znaczenia. Ważne, aby było odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, i posiadało odpowiednią wentylację.
Na forum jest sporo fotorelacji z budowy zbiorników, także śmiało można korzystać. Zachęcam również do tworzenia własnej fotorelacji z takiej budowy.
Każdy wąż potrzebuje kryjówek, dzięki, którym będzie się czuł bezpiecznie. Najczęściej wybierają ciasne kryjówki, gdzie ledwo się mieszczą. Minimum to dwie, jedna umieszczona w ciepłej strefie, a druga w zimnej. Można wykorzystać do tego wszelkiego rodzaju kory, korzenie, kokosy, doniczki. Należy jednak robić je w taki sposób, aby mieć możliwość sprawdzenia czy wąż się tam znajduje. Dodatkowo przydatny jest wilgotny pojemnik np. z gąbkami, mchem, gdzie wąż będzie przygotowywał się do zrzucenia wylinki. W ten sposób dajemy mu wybór, kiedy potrzebuje w niej przebywać. Należy pamiętać, że im więcej kryjówek, tym lepiej. Kolejną niezbędną rzeczą basen odpowiedniej wielkości. Najczęściej jest to miska z wodą, którą wąż pije. Powinna być ona takich rozmiarów, że jeżeli zajdzie taka potrzeba wąż będzie mógł cały się w niej zanurzyć. Wodę wymieniamy często, najlepiej co 2 dni, a już na pewno jeśli znajdują się w niej jakieś zanieczyszczenia.
Istnieją różne sposoby ogrzewania zbiornika, jedni są zwolennikami mat czy kabli grzewczych (preferowane ogrzewanie u węży, pomijając gatunki np. nadrzewne) inni wolą grzać żarówkami. Wszystkie typy ogrzewania mają cechy wspólne, muszą być podłączone do termoregulatora oraz zabezpieczone przed bezpośrednim kontaktem, aby wąż nie mógł się poparzyć.
Kolejną, choć ciągle sporną kwestią jest podłoże, jedni są zwolennikami ręczników papierowych i gazet, mają oni swoją racje. Jest to czyste, sterylne, łatwe i szybkie do posprzątania, aczkolwiek minusem jest wygląd. Takie podłoża stosują najczęściej osoby posiadające większą ilość węży, ponieważ ułatwia hodowlę. Inni są zwolennikami wiórów kokosowych, torfu, które dobrze trzymają wilgoć, lecz niestety przy słabej wentylacji pojawia się pleśń. Dobrym rozwiązaniem są odpylone trociny, które wyglądają lepiej niż papier i bardzo dobrze chłoną. Przy wyborze podłoża powinniśmy się kierować zasadą:
„Podłoże powinno być albo nie do zjedzenia albo w przypadku połknięcia łatwe do wydalenia”.
Dlatego drewienka bukowe i chips kokosowy, tak często polecany w sklepach zoologicznych, powinien nie być stosowany w waszych terrariach, ze względów bezpieczeństwa. Zjedzenie takiego podłoża może skutkować np. zaczopowaniem, a nawet doprowadzić do śmierci węża. Nie zaleca się też stosowania piasku.
Posiadając już potrzebny zbiornik oraz wszystkie potrzebne do hodowli akcesoria, zaopatrzeni w wiedzę na temat wybranego gatunku, możecie zacząć szukać odpowiedniego dla siebie okazu, warto zadać sobie pytania: młody czy dorosły? Gdzie kupić? Jak poznać czy wąż jest zdrowy?
Liczba wyświetleń: 51931
bardzo sie przydało
Szukam samca weza zbozowego aby dopuscic do.mojej.samicy