Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [30]
Loading...
51928
2
Pantherophis guttatus guttatus - wąż zbożowy Początkujący, Węże – Artykuły

Węże – podstawy hodowli

Rozmnażanie węży

Od czego zacząć? Musicie znaleźć informację dla konkretnego gatunku. Kiedy w danym gatunku przypada okres godowy, jak wygląda i jak przebiega. Czy konieczne jest zimowanie do rozmnażania – zazwyczaj tak, pomaga zachęcić obie płcie do kopulacji, a sperma samców jest bardziej wydajna.

U węży zbożowych okres godowy przypada na miesiące od marca do maja, choć niektórzy dopuszczają „po amerykańsku” na walentynki. Gatunek ten, nie stwarza zbytnich problemów przy rozmnażaniu i chętnie kopuluje. Jeśli już wiemy, kiedy dopuścić, jak przezimować, zabieramy się za inkubator. Tutaj jest różnie, można tak jak z terrarium, kupić gotowy, bądź zrobić samemu. Opcja numer dwa jest sporo tańsza, ale przy nieodpowiedniej konstrukcji albo nic się nie wykluje, albo zwiększy to szanse na wyklucie węży z garbami lub innymi wadami.

Z czego skonstruować, najlepiej i najpewniej z niepotrzebnej lub zepsutej lodówki. Gorzej sprawdzają się konstrukcje ze „styroboxów” przy wysokiej temperaturze otoczenia temperatura wewnątrz jest nie do upilnowania, chyba, że na ten cel posiada się dobrą i chłodną piwnicę, wszelkie plastikowe konstrukcje sprawdzają się tak jak styroboxy.

Przy inkubacji najważniejszym czynnikiem jest temperatura, winna być stała, bez gwałtownych skoków i różnic, dodatkowym ważnym elementem jest wysoka wilgotność, na forum jest mnóstwo informacji jak zbudować własny inkubator – zapraszamy.

Temperatura oraz czas inkubacji jest zależna od gatunku, który się rozmnaża.

Gdy czas inkubacji dobiega końca, lub gdy pierwszy wąż się wykluje, warto naciąć pozostałe jajka, aby ułatwić innym wyjście z jaj. Jest wiele instrukcji i poradników jak to zrobić. Najprościej po prostu naciąć delikatnie jajko. Oczywiście w pełni zdrowe węże wyjdą same bez problemu, a metoda nacinania ma wielu przeciwników, którzy uważają, że przez to klują się również słabsze osobniki.                 

Liczba wyświetleń: 51928

2 przemyślenia na temat Węże – podstawy hodowli

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu