15. Co zrobić, gdy zobaczę w terra lub na wężu jakieś robaczki? Co to jest?
Najprawdopodobniej są to roztocza. Małe pajęczaki, które często wpływają na stan złego samopoczucia u węży oraz mogą przenosić choroby. Trzeba je zwalczać. Aby tego dokonać, stosujemy Ivermektynę (1%) którą można dostać u weterynarza. (dostępne są również inne środki (Frontline, płytki ogrodnicze itp.), jednak są one mocniejsze i mogą zaszkodzić młodym wężom, z tego względu polecam właśnie Ivermektynę) 1 ml rozpuszczamy w litrze wody i
spryskiwaczem rozpylamy dokładnie po całym terrarium łącznie z dekoracjami i całym wystrojem. Ze względów bezpieczeństwa z mieszkanka węża na czas spryskiwania usuwamy zbiornik z wodą aby się roztwór Ivermektyny nie dostał do picia. Po tygodniu powtarzamy (dla pewności możemy powtórzyć tę czynność w odstępach 7 i 14 dniowych).
Aby pozbyć się ich z węża, w roztworze moczymy szmatkę lub gazę i przecieramy nią ciało węża. Tę czynność również powtarzamy jeszcze 2 razy w odstępach tygodniowych. Jeśli nie mamy dostępu do weterynarza, możemy sobie z nimi poradzić w inny sposób. Jest on bardziej pracochłonny, ale konieczny. Z terrarium wyjmujemy dekoracje i podłoże. Ściółkę wyrzucamy, a wystrój dokładnie dezynfekujemy parząc lub myjąc roztworem octu. To samo robimy z wnętrzem terrarium. Dla pewności że pozbyliśmy się nieproszonych gości, gdy tylko będziemy mięli dostęp do weterynarza, warto wykonać pierwsze wskazówki.
Uwaga! poszukujemy redaktorów! Jeśli czujesz się na siłach oraz posiadasz chęci pisania o swoich doświadczeniach hodowlanych, rozmnożeniach gatunków, koniecznie skontaktuj się z nami!
Współpracują z nami
Najnowsi subskrybenci witamy serdecznie :)
// nook: sidebar adcode ?>
Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.
Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej