Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [15]
Loading...
39837
0
Początkujący, Węże – Artykuły

Węże – pytania

20. Dlaczego mój wąż zwraca pokarm?

Węże zwracają pokarm najczęściej z naszego powodu. Głównym powodem jest branie węża na ręce zbyt szybko po posiłku. Wąż po karmieniu powinien mieć co najmniej 3 dni spokoju, kiedy to trawi pokarm. Po tym okresie, branie węża na ręce niesie za sobą mniejsze ryzyko zwrócenia pokarmu. Innym powodem jest podanie zbyt dużego pokarmu lub zbyt duża częstotliwość karmienia, przez co wąż nie może sobie poradzić ze strawieniem go i po prostu wymiotuje.

Zdarza się jednak, że wąż niebrany na ręce zwymiotuje. Może być to spowodowane chwilową nie dyspozycyjnością naszego pupila, zbyt niską temperaturą (w zbyt niskiej temperaturze pokarm psuje się zanim zostanie strawiony) lub stresem. Jeśli się to powtórzy, należy udać się do weterynarza i wykonać badania na obecność pasożytów przewodu pokarmowego. Kilkakrotne zwrócenie pokarmu przez węża może doprowadzić nawet do jego śmierci.

Gdy nasz wąż zwymiotuje, nie wolno podawać mu następnego posiłku już następnego dnia. Musi on mieć czas na wytworzenie od nowa substancji potrzebnych do trawienia (których pozbył się przy wymiotowaniu). Podanie jedzenia w zbyt krótkim czasie lub zbyt dużego pokarmu może doprowadzić do kolejnego zwymiotowania, co może mieć już negatywne skutki. Następny posiłek można podać dopiero po upływie 2 tygodni. Małemu wężowi podajemy jak najmniejszego oseska mysiego (jeśli nie mamy dostępu do maleńkich – wtedy sama głowa uśmierconego oseska), dorosłym standardowego łysego oseska. Większym dusicielom można podać oseska szczurzego (łysego). Kolejny posiłek podajemy znów po długiej przerwie (1-2 tygodnie) i najlepiej nieco mniejszy od normalnego. Dopiero potem można wrócić do standardowej procedury karmienia.

Liczba wyświetleń: 39837

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu