Węże właściwe – hodowla pojedynczo czy w grupie?
Pokrótce postaram się przedstawić wady i zalety trzymanie węży w grupach jak i osobno. Artykuł dotyczy głównie najpospoliciej trzymanych w terrariach gatunków Colubridae. Choć na wstępie powiem że jestem zwolennikiem trzymania pojedynczo to rozsądne argumenty za trzymaniem w grupie też są więc zachęcam do przeczytania wszystkich za i przeciw, oraz opinii na ten temat ludzi zaznajomionych z tematem z kraju i zagranicy. Należy też wspomnieć o tym, że węże odznaczają się indywidualnymi cechami osobowości – jedne osobniki będą bardzo dobrze tolerowały towarzystwo a inne absolutnie nie.
Wady trzymania węży razem:
Stres spowodowany obecnością drugiego osobnika – czasami łatwy do zauważenia, zwierzę ucieka, przyjmuje postawę obronną, czasami nieoczywisty – zwierzę nie je, słabo rośnie.
Rywalizacja samców – przepychanki, gryzienie się, wzajemne próby kopulacji.
Próby kopulacji -osobnicza cecha bo wszystko zależy od samca – jak odpuści to odpuści jak nie to jest w stanie zamęczyć samicę.
Kanibalizm – u gatunków zjadających inne węże, np. lancetogłowy z grupy getula regularny przez całe życie, u młodych osobników może występować nawet w przypadku gatunków gryzoniożernych, u dorosłych gryzoniożernych zdarza się bardzo rzadko ale może się trafić w przypadku np. wyczucia zapachu pokarmu od innego węża.
Trudności w precyzyjnej ocenie stanu każdego z osobników – , przy osobnym trzymaniu łatwo monitorować takie rzeczy jak jedzenie, wypróżnianie, linienie.
Karmienie – , gdy wąż jest trzymany indywidualnie jest dużo prostsze, natomiast przy dwóch i więcej trzeba je oddzielać i karmić osobno, gdyż karmienie ich w tym samym czasie i miejscu grozi urazami bądź nawet kanibalizmem, który może spowodowany być może różnymi czynnikami, od zaatakowania tej samej ofiary po sprowokowanie do ataku zapachem gryzonia na wężu. Nerwowe osobniki mogą bardzo źle reagować na przenoszenie, podobnie te wymagające więcej czasu na przekonanie się do posiłku czy niechętnie jedzące.
Nerwowe osobniki – mogą atakować inne tylko dlatego że tamte akurat np. się przemieszczają, mogą przyciskać inne do ściany kryjówki czy zbiornika
Różnice wielkości – mniejsze osobniki mogą mocno się stresować, być narażone na urazy, przygniecenie, utopienie
Węże NIE wymagają towarzystwa – brak jest jak na razie doniesień o relacjach międzyosobniczych nie związanych z rozrodem u węży. Niekiedy jednak obserwowane są agregacje osobników np. w miejscach wygrzewania się. W warunkach terraryjnych często można zaobserwować że trzymane razem węże przebywają wspólnie w jednej kryjówce – najprawdopodobniej dlatego że zajmowana już przez innego węża jest ciaśniejsza a zatem bezpieczniejsza.
Trzymanie węży razem jest możliwe pod następującymi warunkami:
– odpowiednio duży zbiornik – przynajmniej o 1/3 większy na każdego osobnika,
– odpowiedni dobór gatunku lub krzyżówki – odpadają nerwowe czy mogące wykazywać skłonności kanibalistyczne,
– odpowiedni dobór osobników – dorastające lub dorosłe, spokojne, chętnie i szybko jedzące,
– odpowiednia ilość kryjówek – minimum dwie dodatkowe na każdego osobnika,
– umiejętność odczytywania zachowań oraz oceny stanu węży,
– trzymanie tej samej płci razem, samice łatwiej trzymać razem niż samce,
– karmienie osobne,
– posiadanie miejsca aby oddzielić węże gdyby coś było nie tak (i to jest chyba najważniejsze bo skoro i tak musisz mieć dodatkowy zbiornik żeby oddzielić w razie czego to czy nie łatwiej po prostu trzymać osobno?).
Mam nadzieję że te kilka zdań skłoniło cię do przemyślenia lub upewniło w niektórych kwestiach.
Poniżej wypowiedzi hodowców z kraju i zagranicy, na temat trzymania węży w grupach/pojedynczo:
I keep 1000+ snakes separately. Because if they are separate I can monitor their shedding, feeding and excretion. If I kept them together I wouldn’t be 100% sure how they were doing.
Adam Clarke (Procorns)
Co w wolnym tłumaczeniu oznacza:
Trzymam ponad 1000 węży oddzielnie. Ponieważ kiedy są oddzielone mogę monitorować ich wylinki, karmienia i wypróżnienia. Jeżeli bym trzymał razem nie byłbym w 100% pewien jak, kiedy i co robią.
Młode: wygodniej mi karmić mam wgląd który zrzucił wylinkę czy coś jest nie tak, dorosłe podobnie z tą różnica że cali mogą zjeść czy udusić innego intruza
Jarosław Białkowski (Reptiterra)
- Hygiene- you can’t keep on eye on 2 and more snakes in the same viv
- Illnesses- they spread easier
- They need to relax, which is impossible with roommates. Especially after feeding
- Feeding becomes dangerous with more snakes
- Immature females can become gravid
- Females get worn out by males
Natalie Lackovic-Krizan (ACMEcorns)
Co w wolnym tłumaczeniu oznacza:
- Higiena – trudniej mieć „oko” na dwa lub więcej węży w tym samym viviarium,
- Choroby, łatwiej się rozprzestrzeniają,
- Węże potrzebują spokoju i „odpoczynku” zwłaszcza po karmieniu,
- Karmienie staje się niebezpieczne przy kilku wężach,
- Niedojrzałe samice mogą zajść w ciążę,
- Samice są zamęczane przez samców
1). Ryzyko przeniesienia pasożytów na inne węże
2). Mniejsza kontrola nad danym jednym osobnikiem
3). Stresowanie, a co za tym idzie ewentualność nie przyjmowania pokarmu
4). Niechciane ciąże
Razem trzymam dorosłe/podrośnięte, jedzące tylko gryzonie, głównie samice, większość samców osobno, NIGDY nie łączę płci różnych.
Piotr Piliczewski (Snake art)
Tylko i wyłącznie osobno: nie ma wzajemnego stresowania się, nie ma ryzyka że ktoś kogoś zje, nie ma ryzyka że samiec będzie męczył samice zalotami na okrągło, przede wszystkim nie ma ryzyka wzajemnego zarażania siebie nawzajem pasożytami.
Łukasz Gościek (Shah Foladi purebred & hybrid Snake)
I was asked to write a short article about keeping cornsnakes (Pantherophis guttatus) individual or in small groups. The answer is quite easy: Individual! And I will talk about why I feel this is the best way.
There are some things that makes it easier for us as snake keepers if you keep your snakes individually: You can feed them without being afraid that they take each other’s food, you know when they shed, defecate or if they might have threw up after feeding. Also, during the breeding season you can track each female when they mate, shed or might refuse to feed. This way you can ‘read’ your females and see when they are going to lay their eggs.
Of course we all know that it is possible to keep cornsnakes of the same size together in a cage, but we also know that cornsnakes live solitary in the wild. Some people think that cornsnakes are happier when they have ‘a friend’, but in my opinion snakes do not have these human emotions.
Josua Hannink, the Netherlands
info@future-morphs.com
www.future-morphs.com
www.youtube.com/FutureMorphs
www.facebook.com/FutureMorphs :
Co w wolnym tłumaczeniu oznacza:
Zostałem poproszony o napisanie krótkiego artykułu o trzymaniu zbożówek (Pantherophis guttatus) pojedynczo czy małych grupkach. Odpowiedź jest banalnie prosta Pojedynczo!
I zamierzam powiedzieć dlaczego moim zdaniem to najlepszy wybór.
Trzymanie węży pojedynczo ułatwia nam hodowcom węży kilka rzeczy:
Możemy karmić bez obaw że pozjadają się wzajemnie, wiesz kiedy dokładnie przechodzą wylinkę, wypróżniają się czy mogą zwrócić pokarm, ponadto w okresie „godowy” można dokładnie śledzić każdą samicę, gdy kopuluje, linieje lub odmawia jedzenia. To umożliwia ci „odczytanie” samicy i pozwala stwierdzić kiedy zamierza złożyć jaja.
Oczywiście wszyscy wiemy że możliwe jest trzymanie zbożówek o zbliżonych rozmiarach razem w pojemniku/terrarium, ale wiemy że w naturze żyją samotnie, niektórzy uważają że zbożówki są szczęśliwsze kiedy mają przyjaciela, ale w moim zdaniem nie posiadają ludzkich emocji.
Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim którzy pomogli w tworzeniu tego artykułu, udzielili odpowiedzi, oraz zezwolili na publikację.
Thank’s a lot for everyone who helps with this article!
Opracowanie na podstawie własnych doświadczeń oraz doświadczeń zaprzyjaźnionych hodowli.
Opracowanie : Adam Krakówka – Kraka’s Corn Snakes
Korekty : Piotr Piliczewski – Snake art
Liczba wyświetleń: 5895