Węże

Węże (Serpentes) → grupa gadów (Reptilia) stanowiąca podrząd w obrębie gadów łuskonośnych (Squamata). Węże (Serpentes) należą do podrzędu gadów (Reptilia), z rzędu łuskonośnych (Squamata). Według taksonomii Linneusza są dwa infrarzędy, Alethinophidia (15 rodzin) i Scolecophidia (3 rodziny). O wężach więcej

Pantherophis obsoletus

Czytaj więcej Wąż smugowy Pantherophis alleghaniensis






Popularne gatunki






Węże - wiadomości



28 czerwca 2020 / Pajęczaki, Ptaszniki, Skorpiony, Węże, Węże jadowite

Niemcy NRW: Zakaz hodowli zwierząt jadowitych (ostateczna wersja)

Już oficjalnie od 1 stycznia 2021 roku w NRW zacznie obowiązywać zakaz hodowli i posiadania zwierząt jadowitych na terenie NRW. Czyni to grudniową giełdę terrarystyczną w Hamm ostatnią na której będzie można zakupić gatunki uznane przez ustawę za jadowite.
Czytaj więcej
11 czerwca 2020 / Pajęczaki, Ptaszniki, Skorpiony, Węże, Węże jadowite

Niemcy NRW – Zakaz hodowli zwierząt jadowitych przegłosowany

Wczoraj o godzinie 17:30 w Düsseldorfie miało miejsce posiedzenie, na którym przegłosowano wprowadzenie zakazu posiadania zwierząt jadowitych na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii. Głosowanie o tyle istotne, że na terenie NRW organizowana jest jedna z największych giełd terrarystycznych w Europie, czyli giełda w Hamm, która również zostanie objęta tymi zakazami.
Czytaj więcej
14 grudnia 2019 / Jaszczurki, Krokodyle, Pajęczaki, Płazy, Ptaszniki, Węże, Żółwie

Aktualizacja aneksów UE. Od teraz gekony toke i inne kręgowce trzeba rejestrować

Ostatni element układanki CITES zaczyna obowiązywać dzisiaj (2019.12.14). Jest nim „Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/2117 z dnia 29 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi”. Na szczęście tym razem obyło się bez niespodzianek.
Czytaj więcej
26 listopada 2019 / Jaszczurki, Krokodyle, Płazy, Ptaszniki, Węże, Żółwie

[CITES] Nowelizacja – Poecilotheria, gekon toke i inne już na liście

Od dzisiaj zapowiadane wcześniej zmiany na liście CITES wchodzą w życie. Do listy kontrolującej handel zwierzętami dołączyły takie gatunki jak: Poecilotheria, czy gekon toke (pełna lista w artykule).
Czytaj więcej
28 sierpnia 2019 / Jaszczurki, Krokodyle, Płazy, Ptaszniki, Węże, Żółwie

CoP 18 dobiega końca: Jakie zmiany zostały zatwierdzone na liście CITES?

Ostatecznie Konferencja Stron CITES odbyła się w Genewie (nie w Kolombo, jak wcześniej planowano), jednak pomimo utrudnień już pojawiły się pierwsze przegłosowane zmiany.
Czytaj więcej
2 kwietnia 2019 / Jaszczurki, Ssaki, Węże dusiciele, Żółwie

Waran stepowy, pyton królewski, Pseudemys peninsularis, świnka wietnamska jako gatunki inwazyjne w Hiszpanii

W Hiszpanii uznano powyższe gatunki za gatunki inwazyjne, co zakazuje handlu nimi i ich rozmnażania.
Czytaj więcej

Nowe opisy - węże


  • Morelia viridis – pyton zielony

    Morelia viridis – pyton zielony

    Do niedawna gatunek ten był zaliczany do rodzaju Chondropython z jednym gatunkiem viridis bez wyróżnionych podgatunków. Od roku 1993 roku po rewizji systematyki węży z rodzaju Morelia zakwalifikowano ten gatunek do tego właśnie rodzaju, tak więc obecnie prawidłowa nazwa łacińska brzmi Morelia viridis, ale w starej literaturze odnajdziemy go jako Chondropython viridis.
  • Lampropeltis floridana – lancetogłów florydyjski

    Lampropeltis floridana – lancetogłów florydyjski

    Kolejny z rzędu lampropeltis z byłej grupy getula który został podniesiony do rangi samodzielnego gatunku w 2017r. To jest Lampropeltis floridana (dawniej Lampropeltis getula floridana oraz lamrpopeltis getula brooksi).
  • Lichanura trivirgata – boa różany

    Lichanura trivirgata – boa różany

    Lichanura trivirigata to jedne z mniejszych dusicieli, dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj ok. 90 cm długości choć mogą osiągnąć nawet 120 cm długości, tak duże osobniki należą jednak do rzadkości (przyjmuje się, że największe rosną osobniki  Lichanura trivirigata roseofusca z populacji Anza Borrego).

Aktualizowane artykuły