Właściwy dobór roślin do terrarium
Często borykamy się z problemem jakie rośliny będą odpowiednie dla naszego zwierzęcia. Niestety większość terrarystów nie ma większego pojęcia o botanice ani ogrodnictwie i nie wie jakie gatunki będą odpowiednie woli zakupić rośliny sztuczne, wyprodukowane z plastiku lub innych tworzyw sztucznych. Jednak takie produkty nie są zbyt naturalne co powoduje raczej dyskomfort zwierząt, zwłaszcza tych, które w naturze żyją wśród gęstej roślinności jak np. rzekotki, którym nie służy siedzenie na kawałku polipropylenu czy innego składnika sztucznych roślin, ich przylgi są przystosowane do gładkich i transpirujących liści. Głównymi zaletami i atutami prawdziwych roślin jest m.in.
– utrzymanie właściwego mikroklimatu w terrarium
– utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza (poprzez transpirację)
– lepsze samopoczucie mieszkańców terrarium
– stanowią miejsce rozrodu i wychowu młodych (np. u drzewołazów)
– są znacznie bardziej estetyczne niż rośliny sztuczne
Odstraszać terrarystów od zakupu może dodatkowy obowiązek dbania o rośliny. Jednak to właśnie trzymanie roślin w terrarium ułatwia ich hodowlę i pielęgnację, gdyż mają one tam znacznie lepsze warunki niż na parapecie okiennym. Z tego też powodu utrzymanie roślin w terrariach jest proste i nie wymaga znacznych nakładów pracy ani nie stwarza dodatkowych kosztów. Rośliny takie podlewa się rzadziej (wystarczy nawet zraszanie), nawożenie można ograniczyć gdyż wyręczą w tym nas zwierzęta, wydalające odchody i tym samym nawożące rośliny w sposób naturalny. Problemu nie stanowi też światło, jako że większość terrariów jest oświetlana jarzeniówkami i innymi żarówkami, które wytwarzają zakres światła potrzebny roślinom do fotosyntezy. Dodatkowo takie oświetlenie gwarantowane jest im przez cały rok, czego nie mają rośliny na parapecie, narażone na niedobory promieni świetlnych w okresie zimowym. Jak więc widać uprawa roślin w terrarium przynosi korzyści nie tylko zwierzętom ale i samym roślinom, dlatego warto się zastanowić nim przystąpimy do budowy terrarium czy nie warto poświęcić się trochę i posadzić żywe rośliny, jednocześnie polepszając komfort naszym pupilom.
Oto krótkie opisy jakie zestawy roślin, które są polecane dla poszczególnych gatunków bądź grup zwierząt. Zawierają one gatunki, które będą najlepsze dla naszych zwierząt i jednocześnie nie stanowiące dla nich zagrożenia.
Linki do poszczególnych grup roślin:
Agama błotna (Physignathus cocincinus)
Jest to duża jaszczurka, która potrzebuje obszernego terrarium tropikalnego. Niestety ze względu na swoją niszczycielską działalność (ostre pazury etc) zaleca się sadzić rośliny sztuczne, ewentualnie można w rogu terrarium posadzić jukkę bądź fikusa beniamina lub lirokształtnego.
Aksolotl meksykański
Jest to typowy gatunek wodny, który jest w miarę masywny i potrafiący szybko poruszać się w wodzie. Dla tego typu gatunku należy wybierać rośliny albo o mocnym systemie korzeniowym, których zwierzę nie wyszarpie podczas nagłych „zrywów” lub gatunki o bardzo cienkich liściach, przez które aksolot może swobodnie przepływać. Najlepsze będą m.in. nurzaniec, zwartka, apogoneton, sitowie, wgłębka, różne gatunki żabienic (Echinodorsu). Można też spróbować z roślinami pływającymi (pistia, salwinia, hiacynt wodny), pamiętając jednocześnie, że rośliny te są bardzo wymagające co do warunków świetlnych.
Anolis zielony (Anolis carolinensis)
Są to niewielkie, owadożerne jaszczurki dla których przygotowujemy pionowe, terrarium tropikalne. Nie zjadają ani nie podgryzają roślin dlatego też możemy sadzić u nich niemal wszystkie rośliny z grupy tropikalnych. Można je podzielić na dwie grupy, jedna to rośliny na których anolis będzie przesiadywał, tutaj można wymienić praktycznie wszystkie o stosunkowo sztywnych liściach (echmea, neoregelia, frizea, zamiokulas, kroton, anturium). Drugą grupę stanowią rośliny, na których anolisy spędzają noce. Są to rośliny o budowie rozetowej jak jukka i dracena smocza, wbrew powszechnej opinii ostre brzegi liści jukki nie stanowią zagrożenia dla anolisów, które są zwinne i drobne. Trzecią i ostatnią grupą są rośliny uzupełniające, które nie będą wiązały się z trybem życia anolisa a jedynie będą stanowić uzupełnienie terrarium, należą tu wszystkie inne, drobne rośliny tropikalne.
Terrarium dla anolisa
widoczne są tutaj rośliny omawiane w grupie pierwszej (anturium)
a także rośliny uzupełniające (skrzydłokwiat) oraz pnącza
Drzewołazy (Dendrobatidae)
Są to małe żabki, dla których przygotowujemy poziome terrarium o charakterze tropikalnym. Ze względu na specyficzne rozmnażanie w terrarium sadzimy liczne okazy bromeliowatych, tworzących duże zbiorniki wodne jak np. frizea, guzmania, neoregelia, echmea. Są to rośliny niezbędne do wychowu młodych. Poza tą grupą roślin w terrarium z drzewołazami możemy posadzić niemal wszystkie rośliny tropikalne, jednak wykluczając te o ostrych brzegach liści. Wskazane są liczne paprocie, kalatea, maranta, soleirolia, można także pokusić się i posadzić liczne storczyki, którym klimat terrarium bardzo dobrze służy.
Terrarium dla drzewołazów
Widoczne są tutaj bromelie, a także inne
rośliny, tworzące gęsty busz dla małych żabek
Felsumy (Phelsuma spp.)
Są to średniej wielkości, dzienne gekony, które żyją w pionowych, tropikalnych terrariach. Ze względu na ich wielkość należy sadzić u nich rośliny o dość mocnych łodygach lub gęsto krzewiących się oraz pnącza. W środowisku naturalnym jako miejsca bytowania wybierają przede wszystkim liście bananowca, paciorecznika lub dużych ananasów, jednak rośliny te są zbyt duże jak na warunki terraryjne, dlatego zamiast nich sadzimy takie rośliny jak: zamiokulas, echmea, aglaonema, falenopsis, sansewieria. Jako pnącza możemy użyć każdej rośliny z tej grupy, gdyż będą się one piąć po gałęziach i konarach.
Terrarium dla felsum
Brakuje tutaj wprawdzie roślin o sztywnych pędach i gałęziach
jednak ich brak rekompensują grube, bambusowe pędy
Gekony (Gekkonidae)
Gekony jako dość liczna grupa zwierząt, zamieszkująca zróżnicowane obszary mają różne wymagania co do środowiska jakie panuje w terrarium co idzie w parze z doborem różnych roślin. Ogólnie możemy je podzielić na trzy grupy:
– gekony małe, tropikalne; są niewielkie i potrzebują tropikalnego terrarium, przeważnie pionowego. Możemy przygotować dla nich kilka egzemplarzy roślin o sztywnych pędach i liściach, na których będą spędzać część dnia (sansewieria, guzmania, neoregelia, echmea, filodendron czerwieniejący) oraz posadzić rośliny uzupełniające, czyli wszystkie inne z grupy tropikalnych.
– gekony duże, tropikalne; ze względu na ich ciężar w terrarium umieszczamy przede wszystkim liczne gałęzie i konary, na których gekony będą przesiadywać, możemy na nich piąć liczne pnącza jak scindapsus, filodendron, fikus pnący oraz posadzić w terrarium rośliny uzupełniające, czyli niemal wszystkie gatunki tropikalne, nie posiadające ostrych brzegów liści czy kolców.
– gekony pustynne i stepowe; nie uwzględniamy tutaj wielkości jaszczurek, gdyż niemal wszystkie rośliny do terrariów pustynnych mają stosunkowo sztywne i mocne gałęzie oraz liście. W terrariach takich możemy posadzić niemal każdą stepową roślinę, uważając jednak by nie posiadała ona kolców, cierni lub ostrych brzegów liści. Dotyczy to szczególnie większych gekonów, mniejsze mogą sobie poradzić z tymi ostrymi częściami aczkolwiek odradzam sadzenia tych roślin w jakimkolwiek terrarium z gekonami stepowymi. Co do doboru roślin możemy posadzić m.in. sansewierię na której mogą wypoczywać gekony a także inne rośliny, stanowiące uzupełnienie wystroju terrarium, jak np. grubosz (drzewko szczęścia), eszeweria, eonium, ceropegia Wooda, kaktusy bożonarodzeniowe.
Gekon lamparci (Eublepharis maculatus)
Jest to naziemny gatunek, który żyje w stepowych, poziomych terrariach. Jego terrarium nie wymaga roślin, służą one tylko jako dekoracja. Należy wybierać egzemplarze, które nie posiadają ostrych brzegów liści a także nie mają kolców ani cierni. Najlepszymi roślinami będą: grubosz (drzewko szczęścia), eonium, eszeweria, kalanchoe. Ciekawym uzupełnieniem będzie posadzenie ceropiegii Wooda, która jako roślina płożąca może efektownie obrosnąć podłoże w terrarium.
Gekon płaczący (Lepidodactylus lugubris)
Są to niewielkie, tropikalne jaszczurki, które lubią czasem podgryzać delikatne części roślin. Z tego też powodu w ich terrarium sadzimy rośliny albo o mocnych i sztywnych liściach, które będą dodatkowo stanowiły miejsce wypoczynku. Do takich rośliny należą m.in. wszystkie gatunki z rodziny bromeliowatych, kalatea, maranta, storczyki, syngonium. Poza tym można tam swobodnie sadzić pnącza typu scindapsus czy filodendron, które obrosną terrarium i stworzą kryjówki dla gekonów. Przy doborze roślin należy pamiętać aby nie były trujące.
Przykład rośliny, na której wypoczywają zwierzęta
w tym przypadku jest to liść filodendrona czerwieniejącego
Kumak dalekowschodni (Bombina orientalis)
Jest to mały płaz, który żyje w poziomych, nie ogrzewanych terrariach. Dobór roślin nie ma tutaj większego znaczenia pod względem trybu życia kumaków. Większość czasu spędzają w wodzie lub siedząc na podłożu przy zbiorniku wodnym. Dlatego też możemy posadzić praktycznie każdą roślinę, która będzie rozmiarów odpowiednich do wielkości terrarium i nie będzie posiadać elementów ostrych. Najlepsze są różnorakie paprocie, które dadzą jednocześnie cień i zwiększą wilgotność, a także zielistka, kalatea, maranta oraz pnącza. W części wodnej możemy umieścić zimnowodne rośliny akwariowe takie jak moczarka, salwinia, nurzaniec czy zwartki.
Legwan zielony (Iguana iguana)
Jest to duży i masywny gatunek, którego główny pokarm stanowią rośliny. W jego terrarium należy sadzić wyłącznie rośliny sztuczne, bądź te które będą stanowić pokarm.
Modliszki (Mantidae)
Modliszki to zwierzęta małe, pokryte chitynowym pancerzykiem które ostrożnie poruszają się po gąszczu, dzięki temu mogą mieć w terrarium każdą zalecaną roślinę. Rośliny te mogą mieć kolce czy ostre brzegi liści, nie stanowią one zagrożenia dla modliszek, które będą się zwinnie po nich przemieszczać. Dla modliszek tropikalnych możemy wybrać każdą roślinę tropikalną, jedynym kryterium będzie wielkość terrarium a jak wiadomo, modliszki zazwyczaj trzyma się w niewielkich terrariach, toteż wybieramy gatunki małe i najlepiej wolno rosnące jak np. skrytokwiat, oplątwa, ciemnotka, soleirolia, nertera. W terrariach stepowych możemy posadzić sadzonki gruboszy, małe sansewierie, ceropegie Wooda i inne mniejsze sukulenty.
Ptasznikowate (Theraphosidae)
(artykuł do uzupełnienia)
Terrarium dla ptasznika nadrzewnego gęsto obsadzone roślinami
Patyczaki i straszyki (Phasmatodea)
U straszykowatych rzadko stosujemy żywe rośliny jako dekoracje, ograniczając się jedynie do karmienia. Są to zwierzęta dość żarłoczne i stąd możemy mieć z nimi mały problem.
Roślinami mogącymi służyć w terrarium z nimi za ozdobę będą gatunki o mocnych liściach których owady te nie będą w stanie zjeść bądź takie które po prostu nie będą im smakować, z oczywistych względów nie stosujemy roślin trujących ale za to nie obawiamy się tych posiadających kolce (wyjątkiem są delikatne patyczaki o miękkim ciele). Zważywszy jednak na ciężki dobór roślin z powodu różnych upodobań dietetycznych jest bardzo trudno wskazać jednoznacznie co może być u nich posadzone. Jako że w sprzedaży dostępne są liczne gatunki, a każdy z nich ma inne wymogi pokarmowe bezpieczniej jest ograniczyć się w terrarium do gałęzi i konarów, bez sadzenia żywych czy nawet plastikowych roślin (niektóre straszykowate potrafią przegryzać plastik).
Rzekotki (Hylidae)
Dla tych nadrzewnych płazów przeznacza się pionowe, tropikalne terraria. Zwierzęta te chętnie przebywają wśród gęstego listowia lub wewnątrz zbiorniczków wodnych bromeliowatych. Dlatego też w terraria z rzekotkami powinniśmy gęsto obsadzać zielonym buszem, który będzie utrzymywał wysoką wilgotność powietrza. Do najlepszych roślin należą m.in. liczne bromeliowate, które nie posiadają ostrych brzegów liści. Najlepsze bromelie, które tworzą stosunkowo duże zbiorniczki to frizea i guzmania. Poza tym warto posadzić rośliny, wśród których rzekotki będą mogły się schronić jak np. dracena smocza lub deremeńska. Inne rośliny będą tworzyć tło i mogą to być dowolne rośliny tropikalne, nie posiadające ostrych brzegów liści. Warto posadzić także kilka pnączy jak scindapsus, filodendron, fikus pnący czy wanilia.
Prawidłowo wykonane terrarium (riparium) dla rzekotek
Traszki
Większość płazów ogoniastych jest podobnych rozmiarów, żyjących w środowisku wodno-lądowym. Dlatego też można popisać się wyobraźnią i przy zakładaniu paludarium lub riparium będziemy mieli bardzo szeroki wachlarz gatunków do użycia w terrarium. Traszki są niewielkimi płazami, nie żywią się roślinami, nie niszczą ich ani nie potrzebują ich do rozmnażania czy przesiadywania na nich. Ze względu na wodno-lądowy tryb życia, wybór gatunków można podzielić na dwie grupy:
– rośliny w części wodnej, tutaj można użyć zarówno gatunków rosnących wyłącznie pod wodą (moczarka, rogatek, wgłębka, mech jawajski, apogoneton zwany onowodkiem, nurzaniec) jak i roślin rosnących w wodzie ale wytwarzających liście ponad taflą (zwartki zwane inaczej kryptokorynami, anubiasy, żabienice, limnofilie, tatarak)
– rośliny lądowe. Tutaj należy uważać albowiem zależnie od techniki użytej do budowy terrarium użyjemy innych roślin. Jeśli zbiornik wodny jest oddzielony od części lądowej i woda nie przesiąka możemy wtedy posadzić niemal dowolny gatunek rośliny, pod warunkiem, że nie posiada ostrych brzegów liści lub kolców. Jeśli natomiast ląd stanowi np. wysypany tylko żwirek (nie ma ścianki odgradzającej wodę) to najlepiej posadzić gatunki bagienne, lubiące gdy korzenie są stale zanurzone w wodzie. Np. tatarak, skrzydłokwiat, scindapsus, epipremnum.
Żaba rogata (Ceratophrys ornata)
Jest to masywna, naziemna żaba lubią kopać w podłożu. Powoduje to iż w terrarium rośliny sadzimy w doniczkach, dodatkowo osłaniając podłoże w doniczce kamyczkami lub sadzimy je w miejscach niedostępnych dla żaby. Możemy też użyć roślin o wytrzymałym i mocno rozbudowanym systemie korzeniowym, którego uszkodzenie nie wyrządzi krzywdy roślinie, tj. scindapsus, syngonium, zielistka czy filodendrony, które sadzimy bezpośrednio do podłoża. W doniczkach możemy umieścić np. aglaonemę, dracenę.
UWAGA
Nie jest to zamknięta wersja artykułu, z czasem będą dodawane nowe grupy zwierząt. Czekamy na propozycje opisu nowych zwierząt.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Łotysz & Niph;
Na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury:
Flora i Fauna, Encyklopedia Przyrody Larousse
Pielęgnowanie roślin pokojowych, David Longman
Liczba wyświetleń: 77950
Jakie rośliny do terrarium dla kameleona jemeńskiego?
Z chęcią przeczytałabym o roślinach dla ślimaka afrykańskiego
Co ciekawego można dla bazyliszka płatkogłowego wrzucić
możecie dodać modliszki
Ptasznikowate (Theraphosidae) – do uzupełnienia
Do poprawy zdjęcia… uzupełnienie zakładki ptaszniki..
A skąd kupować rośliny ?