Nazwa botaniczna: Yucca elephantipes (znanych jest 30-40 gatunków rodzaju Yucca, rosnących w Ameryce Południowej).
Rodzina: Agawowate (Agavaceae)
Wielkość: W sprzedaży są jukki do 2 m wysokości i 45 cm rozpiętości. Rozpiętość zwiększa się w miarę przybywania liści. Można kupić także jukkę bezłodygową znaną jako „jukkę spiczastą”(bez pnia).
Wygląd: Bardzo charakterystyczna roślina o spiczastych, wąskich i długich liściach. Bardzo często spotykana w domach, w handlu dostępna przez cały rok. Jukki, podobnie jak draceny i noliny, należą do rodziny agawowatych. Występują na południu USA, w Meksyku i na wyspach otaczających Zatokę Meksykańską, a wyróżniają się nie tylko sztywnymi liśćmi, ale przede wszystkim dużymi, najczęściej białymi dzwonkowatymi kwiatami zebranymi w duże, liczące nawet metr wysokości kwiatostany. Owoce, które przypominają grube strąki, są jagodami. W środku, w lepkim i bardzo słodkim jadalnym miąższu, znajdują się liczne nasiona.
Gatunki
- Yucca elephantipes (zwana aleosową lub gwatemelską)
- Yucca aloifolia (zwana wyniosłą)
- Yucca elata (zwana mydlaną)
- Yucca brevifolia (zwana krótkolistną)
- Yucca gloriosa (jukka tzw. kubłowa)
- Yucca recurvifolia (tworzy pnie bez dodatkowej pomocy)
Występowanie: Ameryka środkowa i Meksyk.
Informacje dodatkowe: Jukki należą do kserofitów, czyli takich roślin, które żyją na półpustynnych terenach, lecz nie gromadzą w swych tkankach wody, wysysają nawet śladowe ilości wody z gleby, swoimi korzeniami, które posiadają ogromną siłę ssącą. Rośliny te bardzo rzadko kwitną w mieszkaniu, a już na pewno tak często nie zawiązują owoców. W środowisku naturalnym zapylane są przez niewielkiej wielkości ćmy z rodzaju „Pronuba”. Składając jaja na kwiatach przy okazji przenoszą pyłek z jednej rośliny na drugą zapylając ją. Rozsiewem nasion zajmują się zaś owady takie jak chrząszcze oraz gryzonie żywiące się miąższem owoców.
Zastosowanie: Ze względu na pochodzenie i warunki nadaje się do terrarium stepowego.
Stanowisko: Ciepłe i bardzo nasłonecznione. Podlewanie jak i spryskiwanie umiarkowane.
Hodowla: Lubi bardzo dużo światła (latem stanowisko jasne, zimą bardzo jasne). Dlatego że występuje na mało urodzajnych glebach nie ma jakichś konkretnych wymagań. Górna warstwa podłoża powinna być przesuszona.Od nadmiaru wody korzenie rośliny zaczną gnić.
Ewentualne problemy które mogą wystąpić
- liście żółkną, najpierw dolne – zbyt ciemno. Usunąć żółte liście i przestawić roślinę w jaśniejszy kąt terrarium.
- szary nalot grzybni na liściach – szara pleśń, choroba grzybowa. Najpierw wyjąć roślinę z terrarium a następnie opylić chore części siarką. Po zabiegu poddać roślinę przez 14 dni kwarantannie.
- brązowe tarczki od spodu liści – tarczniki. Należy usuwać je pojedynczo tamponem namoczonym w denaturacie lub opryskać insektycydem systemicznym.
Rozmnażanie
Z pędów bocznych, umieszczanych w ogrzewanej mnożarce w podłożu o temperaturze 25°C.
Opracowanie i źródła informacji
Fabian
Na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury
- „1000 najpiękniejszych roślin” H.Heitz
Liczba wyświetleń: 4378