Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
3654
0
Rośliny – Opisy

Zamioculcas – zamiokulkas

Nazwa botaniczna: Zamioculcas

Rodzina

Obrazkowate (Araceae)

Wielkość

Zamiokulkas osiąga wysokość około 40-50 cm, w ciągu roku wytwarza tylko jedną łodygę liściową.

Wygląd

Zamiokulkas jest dość niezwykłą rośliną, posiada grube, porowate bulwy, wyrastają z nich grube i mięsiste łodygi na których osadzone są równolegle pary niewielkich (do 6 cm długości) jajowatych, sztywnych i błyszczących liści koloru mocnej zieloni.

Gatunki

  • Zamioculcas zamioides, jest jedynym gatunkiem dostępnym na rynku.

Występowanie

Tropikalne obszary Ameryki łacińskiej oraz Kolumbia.

Informacje dodatkowe

Nazwę swą wziął od rośliny Zamii, która mimo podobnego wyglądu należy do zupełnie innej gromady roślin (Sagowców). Mimo że jest to roślina cebulowa to nie przechodzi ona okresu spoczynku. Jest bardzo odporna na wszelkie zaniedbania, dobrze znosi przesuszenie, niską wilgotność, mocne zacienienie, ale łatwo zginie jeśli zalejemy ziemię, wtedy gniją mięsiste korzenie, następnie bulwy i pada cała roślinka.

Zastosowanie

Zamiokulkes nadaje się do terrarium pustynnego lub stepowego.Wymaga stanowiska zacienionego, wręcz ciemnego. Ze względu na swoje gabaryty nadaje się tylko do wysokich terrariów, także ze względu na to że ma bardzo sztywne i wytrzymałe łodygi może posłużyć jako wieżyczka dla niewielkich jaszczurek i węży. Mimo tej sztywności, łatwo mogą się połamać, ale z odłamanych fragmentów łatwo zrobić sadzonki.

Stanowisko

Roślina preferuje miejsca pół cieniste, ciepłe, wilgotność powietrza wystarcza taka jaka jest w terrarium. Gleba lekka, wilgotna, luźna z dodatkiem próchnicy.

Hodowla

Podlewać tak, aby ziemia zawsze była lekko wilgotna ale nie mokra, zamiokulkas znosi przesuszenie dzięki wodzie zawartej w bulwach, od czasu do czasu zraszamy liście aby pozbyć się kurzu. Nawóz stosujemy co 3 tygodnie.

Rozmnażanie

Można rozmnożyć z sadzonek, ale aby doczekać egzemplarzy nadających do terrarium musiało by upłynąć wiele lat, dlatego najlepiej kupić nowy egzemplarz. Również stosuje się rozmnażanie poprzez ukorzenienie się liści (urwany liść wsadzamy do ziemi któy po długim czasie ukorzenia się).

 

Opracowanie i źródła informacji

Piotr Jagodziński

Opracowanie na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • H. Heitz „Rośliny doniczkowe”

Liczba wyświetleń: 3654

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu