Co? Jak? Ile? Kiedy? – czyli co jedzą i jak karmić żaby
Jeśli zamierzasz trzymać żaby jako zwierzęta domowe, to upodobania żywieniowe płazów powinny być ci dobrze znane. Więc, co jedzą żaby? Żaby zarówno jak ludzie, potrzebują diety odżywczej i zróżnicowanej oraz bogatej w witaminy i składniki mineralne. Ważny jest także rozmiar podawanego pożywienia, jego ilość oraz częstotliwość karmienia zwierząt. Żaby żyjące w środowisku wodnym (np. Xenopus laevis) są bardzo wrażliwe na drgania wody wywołane ruchem pożywienia. Tak więc żywy pokarm stymuluje płazy do ataku. Lądowe żaby posiadają lepki język, który znajduje się w przedniej części otworu gębowego. Język jest szybko wyrzucany do przodu w kierunku ofiary, która przylepia się do jego lepkiej struktury, następnie żaba przytrzymuje pożywienie silnymi przednimi kończynami, a podczas jego połykania, gałki oczne zapadają się w oczodoły dzięki czemu przepychają pokarm do przełyku. Niektóre żaby i rzekotki (np. Agalychnis callidryas), wędrują po okolicy swego bytowania w poszukiwaniu pokarmu, a gdy już go namierzą to powali skradają się w jego kierunku. W momencie gdy pożywienie jest już w ich zasięgu, wykorzystują swoją zwinność w celu szybkiego ataku. Inni przedstawiciele płazów jak np. gatunek Spinomantis aglavei, wykorzystują swe zdolności kamuflażu podczas polowania. Wtopione w otoczenia i niezauważalne dla potencjalnej ofiary, czekają na odpowiedni moment aby zaatakować nieświadomego rywala. Czasami ofiara praktycznie „sama” wchodzi do paszczy drapieżnika.
Żywe i martwe owady można kupić w każdym lokalny sklepie zoologicznym. Żaby możemy karmić także konikami polnymi, gąsienicami, chrząszczami a nawet pająkami (insekty te stanowią część diety płazów w środowisku naturalnym). W naturze wśród żab dochodzi także do kanibalizmu, gdzie mniejszy osobnik staje się pożywieniem większego. Ważne jest aby podawane owady nie pochodziły z terenów w których dokonuje się oprysku roślin oraz obszarów zanieczyszczonych (przydrożne łąki, bliskie środowisko fabryk). Pory karmienia, będą uzależnione od gatunku oraz części doby w której wykazuje on największą aktywność. Zwierzęta prowadzące nocny tryb życia karmimy po zmierzchu (po wyłączeniu oświetlenia w terrarium), natomiast płazom dziennym pokarm podajemy analogicznie o świcie lub w ciągu dnia. Większość zwierząt aktywnych po zmierzchu, w warunkach domowych po przystosowaniu, zaczyna przyjmować pokarm w ciągu dnia. Częstotliwość karmienia uzależniona jest od wieku i wielkości danego gatunku. Młode karmimy codziennie, natomiast dorosłe osobniki przeważnie 2-3 razy w tygodniu. Analogicznie jest z wielkością, małe gatunki karmimy zazwyczaj codziennie, przedstawiciele średniej wielkość żab 3-4 razy w tygodniu, a duże płazy najczęściej rzadziej. Podobnie przedstawia się sytuacja co do wielkości i rodzaju podawanego pokarmu. Przyjmuje się, że rozmiar insekta nie powinien być większy niż szerokość głowy płaza. Co do ilości podawanego pokarmu nie ma określonych reguł. Należy obserwować ilość pozostawionego pokarmu oraz resztek, jeśli ilość ta jest duża, to podczas następnego karmienia należy zmniejszyć objętość pokarmu. Jest to jednak względna ocena, ponieważ niekiedy owady kryją się w elementach wystroju terrarium, a żaba może pozostawać głodna. Niezjedzone resztki pokarmu oraz martwe owady należy bezwzględnie szybko usunąć z terrarium, ponieważ zachodzące procesy gnilne mogą niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia żaby. Należy także uważać, żeby nie przekarmić gatunków żarłocznych takich jak Litoria caerulea. Otyłość prowadzi do dyskomfortu płaza i skraca mu życie.
Jednym z ulubionych owadów w diecie każdego płaza są muchy. Ich larwy są powszechnie dostępne w sklepach zoologicznych, jako przynęta na ryby. W ciągu doby lub dwóch w temperaturze pokojowej, larwy przechodzą w stadium poczwarki, wtedy należy przechowywać je w różnych temperaturach aby zapewnić sobie stały dostęp much. Im cieplejsze miejsce, tym szybsze przeobrażanie w stadium dorosłego owada. Przeobrażone muchy możemy trzymać w lodówce nawet kilka tygodni, ponieważ owady te w niskiej temperaturze ulegają hibernacji. Resztki much muszą zostać bezwzględnie usunięte, gdyż części odwłoku mogą zawierać jaja. Nigdy nie podawaj larw much, przed przeobrażeniem. Przed przeobrażeniem larwy można przetrzymywać przez kilka dni na kawałku mięsa po iniekcji witaminowej, aby wzbogacić ich wartości odżywcze. Wcześniej przedstawione kroki wpływają na jakość dorosłego owada, a to z kolei na stan zdrowia i samopoczucia naszych podopiecznych.
Innym powszechnym pokarmem dla płazów są świerszcze. Jeśli zamierzasz karmić nimi swe zwierzaki, to musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Szczególną ostrożność należy zachować podczas podawania dorosłych osobników lub odmian czarnych, gdyż ich szczęki są bardzo silne i mogą uszkodzić delikatną strukturę ciała płaza. Niektóre osobniki posiadają, także długie, wystające kolce z tył tułowia, które powinny zostać obcięte przed karmieniem.
W sklepach zoologicznych możemy spotkać się także z wieloma gatunkami karaczanów, szarańczą, dżdżownicami, molami woskowymi, muszkami owocowymi, larwami mącznika młynarka oraz drewnojadami, które mogą posłużyć nam jako pokarm dla naszych podopiecznych. W odniesieniu do 2 ostatnich pozycji, należy stosować umiar w ich podawaniu oraz do karmienia wybierać tylko osobniki po wylince. Larwy te są ciężkostrawne i zawierają mało substancji odżywczych. Ponadto jako karma mogą nam posłużyć wszelkie owady złapane w naturze takie jak: koniki polne, świerszcze, gąsienice, ćmy, nagie ślimaki, chrząszcze itp. Należy unikać owadów kąsających, posiadających twardy pancerz, drażniące i kujące włoski oraz wydzielających różnego rodzaju drażniące i trujące substancje obronne. Żabą żyjącym w środowisku wodnym możemy podawać ochotę oraz drobne ryby. Odradza się karmienie kawałkami chudego mięsa wołowego, ponieważ nie zjedzone resztki silnie zanieczyszczają wodę.
Reprezentantom gatunków osiągających duże rozmiary takich jak np. Litoria infrafrenata, od czasu do czasu można podawać zarówno mysie, jak i szczurze oseski.
Pokarm należy wzbogacać preparatami mineralno-witaminowymi, aby utrzymać płaza w lepszej kondycji i zapobiec krzywicy u młodych. Preparaty te powinny pochodzić od renomowanych i sprawdzonych firm wyspecjalizowanych w produktach terrarystycznych. Jakość produktu odgrywa tu kluczową rolę, gdyż chodzi o zdrowie zwierząt. Nie podawaj witamin po przekroczonym terminie przydatności do spożycia. Pokarm należy wzbogacać zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Pierwszy sposób uzdatniania polega na posypywaniu jedzenia insektów wyżej wymienionymi preparatami, natomiast drugi na naniesieniu ich na owada bezpośrednio przed podaniem żabie.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Konrad Pałka w oparciu o własne doświadczenie oraz poniższe źródło:
1) http://www.frog-garden.com/what-do-frogs-eat.html
Podziękowania dla Janka i Mikołaja (traszka.com.pl) za konsultację merytoryczną.
Liczba wyświetleń: 38238
Raczej trzeba ją wyjąć na powierzchnię,u mnie w garażu wiosną są czasem żabki i jaszczurki ,wydobywam je na powierzchnię bo brak pożywienia wykończy je.
Artykuł b.dobry
Mam pytanie. W studzience ,gdzie jest zamontowany licznik wody (kręg betonowy 80 x100) ustawiony w wykopie jesienią zauważyłem małą żabkę, która po chwili schowała się w malutkiej jamce.
25 marca zobaczyłem ją ponownie.
Mam pytanie, czy to jest jej naturalne środowisko, czy tylko tam zimowała, czy mogę ją wyciągnąć i wypuścić do ogrodu.
Bardzo dziękuję za informację.
Pozdrawiam Piotr Świeboda.